Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly

    Hradecký festival v Draku – nové trendy i úcta k tradici

    Ve dnech 19. – 28. června 2015 proběhne v Hradci Králové jednadvacátý ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Divadlo Drak jako jeden ze tří pořadatelů festivalu uvede divadelníky z Čech i ze zahraničí a představí nejrůznější podoby současného loutkového a alternativního divadla.

    Stůl FOTO ARCHIV FESTIVALU

    Blind Summit představí projekt Stůl FOTO ARCHIV FESTIVALU

    Pozvání na letošní ročník přijaly umělecké soubory z Izraele, Islandu, Finska, Itálie, Maďarska, Bulharska, Slovinska a Slovenska. Vůbec poprvé se v České republice představí věhlasný britský soubor Blind Summit s inscenací Stůl (The Table). Soubor pracuje stylem tzv. extrémního loutkářství, inspiruje se tradičním japonským divadlem Bunraku a zároveň klade velký důraz na improvizaci. Bulharské Sofia Puppet Theatre přijede s inscenací Holy, ve kterém holanský režisér Duda Paiva zkoumá lidské tělo v emočně intenzivní situaci se všemi jeho limity a absurditami. Dramaturgie letošního festivalu dále připravila dvě lahůdky divadla jednoho herce. Italská legenda Gyula Molnár a mladý izraelský umělec Ariel Doron používají ve své tvorbě netradiční novátorské přístupy, aniž by však opouštěli klasické principy loutkového divadla. Mezi dalšími zahraničními hosty pak můžeme jmenovat např. italský soubor La Baraca či finské divadlo Mukamas.

    HOLY

    Sofia Puppet Theatre přiveze inscenaci Holy FOTO ARCHIV FESTIVALU

    DIVADLO DRAK PŘEDSTAVÍ LETOŠNÍ NOVINKY

    Součástí festivalového programu budou i tři letošní novinky z repertoáru Divadla Drak, inscenace Amundsen kontra Scott, A do třetice všeho a Princezna Turandot, přičemž posledně jmenovaná bude mít 20. června na festivalu dokonce svou premiéru. Jedinečný projekt Divadla Drak, Komenského Labyrint světa a ráj srdce připomeneme výstavou. Dopolední program Draku jinak bude věnován především dětskému publiku. Tomu se kromě inscenací z našeho vlastního repertoáru a těch zahraničních představí také plzeňské Divadlo ALFA či Naivní divadlo Liberec se svými nejnovějšími tituly.

    NEZÁVISLÁ DIVADLA MAJÍ SVÉ PROFILOVÉ DNY

    Jeden z festivalových dnů bude věnován pražskému nezávislému loutkovému souboru Buchty a loutky. Těšit se můžete na jejich tvorbu pro děti i dospělé. Další profilový den představí české taneční divadlo. Ve spolupráci s TANCEM PRAHA uvedeme inscenace Karneval zvířat Barbory Látalové a Simulante bande taneční skupiny Verte Dance. Svou tvorbu představí i slovinský loutkářský virtuos a hudebník Matija Solce. Umělecká skupina Handa Gote na festivalu vystoupí s projekty Svěcení jara, které je  inspirováno hudbou původního díla Igora Stravinského a inscenací Safírová hlava, ve kterém si pohrávají s fenoménem paměti, vzpomínek a dokumentu. Loutkoherečka Miroslava Bělohlávková na festivalu odehraje svůj jedinečný projekt Sto roků karkulky – pět různých zpracování příběhu o Karkulce pro různé věkové kategorie.

    Svěcení jara

    Veronika Švábová v inscenaci Svěcení jara FOTO DITA HAVRÁNKOVÁ

    DRAČÍ POUŤ ANEB VÍKENDY PRO CELOU RODINU

    Po oba festivalové víkendy bude probíhat před Divadlem Drak a v jeho okolí bohatý program pro rodiny s dětmi. Uvedeme loutkové pohádky Studia DAMÚZA včetně premiéry inscenace Perníková chaloupka, interaktivní stanoviště festivalu VyšeHrátky, tvůrčí dílny scénografky Zuzany Vítkové a rodinného centra Amátka. Událostí bude bezesporu inscenace novocirkusového souboru Cirk La Putyka Play.

    GAUDEAMUS THEATRUM Mezinárodní setkání studentů divadelních škol

    V rámci festivalu uvedeme výstupy mezinárodního setkání studentů divadelních škol Gaudemaus theatrum, které již po čtvrté festivalu předchází. Při společné práci se v Draku setkají studenti z Polska, Slovenska a České republiky. Vedení workshopu se tentokrát ujme zahraniční lektor – holandský tanečník a režisér Frank van de Ven, který založil metodu Body Wheather a v minulosti spolupracoval například se slavným japonským tanečníkem Minem Tanakou. Drak poskytne také rezidenci studentům KALD DAMU, jejichž inscenace Vlci bude na festivalu uvedena ve své premiéře. Trojici studentských projektů završí mezioborový projekt Tomáše Žižky Knowtilus, který je příkladem spolupráce studentů vysokých škol AMU a VŠE. Cílem projektu je hledat způsoby, kterými se dnes k sobě mohou vztahovat věda a umění.

    • Autor:
    • Publikováno: 9. června 2015

    Komentáře k článku: Hradecký festival v Draku – nové trendy i úcta k tradici

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,