Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Droga. Cesta. Identita.

    Produkční platforma Rekultur uvede 13. října a 8. listopadu v Synagoze na Palmovce diskuzní a performativní site specific Droga. Cesta. Identita tematicky vycházející z románu Morfium polského autora Szczepana Twardocha.

    Droga. Cesta. Identita tematicky vychází z románu Morfium polského autora Szczepana Twardocha. Foto archiv projektu

    Na motivy zmíněného románu vznikne v roce 2025 v rámci platformy Rekultur multižánrová inscenace. Kniha popisuje výsek života Varšavana Konstantina Willemanna, který nechce být Polákem ani Němcem. Touží jenom po lahvičce morfia a po životě plném luxusu, žen, drog a alkoholu. Tento antihrdina se však střetává s realitou prvních týdnů druhé světové války. Dědictví předků různých jazyků a národností zatížené potřebou volby jednoznačné identity a zároveň touha po předválečném způsobu života na něj působí jako mlýnské kameny.

    Droga. Cesta. Identita je tak jakýmsi předvojem inscenace, výzkumnou laboratoří a snad i obzor rozšiřujícím nástrojem v podobě diskuze s erudovanými odborníky a scénických i hudebních fragmentů v podání Dany Markové a Václava Marholda.

    Slovo Droga má z lingvistického česko-polského hlediska dva významy. Ten český odkazuje k morfiu a dalším závislostem hlavního (anti)hrdiny. V polštině zase slovo droga znamená cesta, po které zmíněný kráčí. Bilingvní název také odkazuje ke složitosti našeho geopolitického regionu, ve kterém velice jednoduše dochází ke konfliktům a nedorozuměním, a to i přesto, že k sobě máme v různých aspektech velice blízko.

    V centru zájmu podzimního bloku a připravované inscenace stojí identita: národní, lidská. Pro mne jako člověka, který pochází z polského Slezska a který se odstěhoval do jiné země, je toto téma osobní celoživotní otázkou. Stojím teď před příležitostí prozkoumat jeho potenciál skrze slovo, zvuk, hudbu, live video, práci se světlem či objektem. Zároveň mne zajímá, jak lze dosáhnout propojení teoretické perspektivy s uměleckou do jednoho celistvého večera. Věřím, že pořad může být v dnešní napjaté sociologické a geopolitické situaci přínosný pro široké publikum, říká Ewa Zembok, režisérka programu i budoucí inscenace.

    První ze dvou diskuzně-performativních bloků proběhne 13. 10. v 19:30 a ponese tematický podtitul Pod tíhou identity.

    Na základě podnětů vycházejících z románu se budeme zabývat fenoménem národní identity a jejími projevy konkrétně ve středoevropském prostoru. Společně s komparativním historikem, autorem publikace České a polské hledání identity Milanem Scholzem a historikem z Ústavu pro studium totalitních režimů Liborem Svobodou prozkoumáme položené otázky vycházející ze středoevropského fenoménu a snad skrze ně pochopíme i širší evropský kontext formovaný historií stovek národních identit.

    Druhý blok proběhne 8. 11. v 19:30 a ponese tematický podtitul Závislost na identitě.

    V tomto bloku se budeme zabývat identitou člověka v její bazální, dalo by se říct až animální podobě. Přestože ji společenské konstrukty nepochybně ovlivňují, je silně navázána na jedince, přírodu, intuici a bezprostřední jednání.

    Společně se socioložkou z Akademie věd Klárou Plecitou a polsko-českým bohemistou Marcinem Filipowiczem se zaměříme na otázky svobody lidské identity ve vztahu k okolí a nevyhnutelně se dotkneme i teritoria, jazyku, historie, kultury a jejich vlivu na utváření lidské identity.

    /Pro iDN zpracovala ane/

    • Autor:
    • Publikováno: 5. října 2024

    Komentáře k článku: Droga. Cesta. Identita.

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,