Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Efekty poznáte na těle, na duši i v práci

    Nezisková organizace Proty boty nabízí na svých stránkách kurzy V těle doma. Jedná se o novou unikátní tanečně-pohybovou online aktivitu pro lidi s handicapem i bez. Zajišťuje rozvoj fyzického zdraví i psychohygienu lidem s handicapem, kteří v době karantény nemají žádné možnosti pohybu, i lidem bez handicapu  a propojujeme tyto dva světy.

    Online lekce V těle doma jsou pro všechny, kdo mají touhu se hýbat, vyjadřovat se pohybem a cítit se dobře ve svém těle bez ohledu na jeho možnosti a limity. Pro svou nenáročnost jsou online lekce vhodné pro lidi, kteří nemají předchozí zkušenost s tancem, pro lidi s fyzickým handicapem, pohybovým omezením v důsledku úrazu nebo bolesti. Jsou také pro všechny, kdo upřednostňují vnitřní prožitek z pohybu před výkonem.

    Lekcemi tanečního pohybu provázejí taneční a pohybové terapeutky spolku Proty boty s desetiletou pedagogickou a choreografickou praxí s lidmi s handicapem i bez, které při výuce zohledňují individuální pohybové možnosti všech účastníků. Zvládnete je doma i na malém prostoru.

    Z lekcí benefitují lidé s handicapem i bez

    Dominika Miková tančí v organizaci Proty boty už sedm let. Foto Proty boty

    Jednou z myšlenek spolku Proty boty je propojování světa lidí s handicapem a bez. V online lekcích V těle doma se tak může potkat například manažerka, která hledá kompenzaci po náročném dni v práci s Dominikou Mikovou, ženou, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou a je na vozíku.

    Dominika tančí v organizaci Proty boty už sedm let. Za tu dobu se její život díky tanci hodně změnil. Kromě toho plavala v rámci organizace Kontakt BB pro handicapované. Teď ale nemůže a taneční online lekce jsou pro ni v době epidemických omezení obzvlášť důležité.

    Prakticky neznám žádné jiné online pohybové lekce pro handicapované. Konkrétně tanec mi přináší radost, už si bez něj nedokážu představit svůj život. Díky tanci jsem si rozšířila rozsah pohybu i přes to, že lékaři říkali, že to nepůjde nebo že se nemůžu určitým způsobem hýbat. A díky tanci jsem schopná lépe porozumět svému tělu a naslouchat jeho potřebám, říká účastnice lekcí Dominika Miková.

    Prakticky neznám žádné jiné online pohybové lekce pro handicapované. Foto Proty boty

    Lekce vznikly tak, že jsme měli online lekce pro handicapované jako náhradu za fyzická setkání a začali se na ně připojovat i tanečníci bez handicapu. Nedokážou sice nahradit všechno to, co se odehrává při interakci v kurzu naživo, přináší ale nové možnosti. Například naše tanečnice Míša si na nich cenila jemnosti, zdravého pohybu pod odborným vedením a psychohygieny, vysvětluje Kateřina Hanzlíková.

    Od vědomého pohybu k taneční improvizaci

    Lekce V těle doma pro lidi s handicapem i bez vytvořily a lektorují Jitka Mozorová a Kateřina Hanzlíková, vedoucí spolku Proty boty. Čerpají ze své desetileté zkušenosti s tanečně-pedagogickou a choreografickou praxí s lidmi s handicapem a bez. Ve své práci uplatňují metody taneční a pohybové terapie, Labanovu analýzu pohybu, Franklinovu metodu učení pohybu, koncept spirální dynamiky a techniky současného tance.

    Jak si tanečně-pohybové lekce vhodné i pro netanečníky představit?

    Po úvodním rozehřátí, jemném rozhýbání a protažení vás čekají cvičení na uvědomování těla a objevování vlastního pohybového potenciálu s respektem k možnostem těla. Poté přijde řada na samotný tanec. Vysvětlíme si a procvičíme pohybový prvek nebo princip a ten dále rozvíjíme do taneční improvizace za pomoci vizualizace. Můžete se na chvíli stát třeba orlem a zažít lehkost pohybu paží, říká Jitka Mozorová.

    Efekty poznáte na těle, duši i v práci

    Lekce vedou k prohloubení vnímání těla. Foto Proty boty

    Lekce vedou k prohloubení vnímání těla, mindfulness, slouží jako prevence stresu, umožňují získání sebedůvěry skrze objevování a rozšiřování vlastních pohybových možností, vedou k respektu k tělu a jeho limitům. Přináší možnost sebevyjádření, kontaktu sám se sebou a svými vnitřními prožitky, rozvoj kreativity a především radost z pohybu. Na základě znalostí anatomie těla postupně docílíme větší lehkosti při provádění pohybu. Je to o radosti hýbat se! Znamená to udělat si čas pro sebe a své tělo, říká tanečnice Míša.

    V online formě spatřujeme nové možnosti

    Online lekce V těle doma vznikly v reakci na covidová omezení jako alternativa kurzu Kreativní tanec pro lidi s handicapem i bez, který probíhal v Divadle Barka v Brně. Tomuto způsobu práce, pro který je charakteristické propojováním lidí s handicapem i bez na jednom jevišti s ohledem na fyzickou průpravu, taneční prožitek i terapeutické efekty, se lektorky spolku Proty boty věnují deset let.

    Přiznáváme, že uzavření divadel a kontaktní výuky pro nás byla velká rána. Přechod do onlinu pro nás nebyl snadný. Museli jsme rezignovat na určité způsoby práce, které jsou nenahraditelné, a stále doufáme, že se k nim brzy vrátíme. Ačkoli mají online lekce jiný charakter než kontaktní setkávání, spatřujeme i nové možnosti, jako například to, že se jich mohou v pohodlí svého domova účastnit lidé prožívající stres a izolaci,” říká Kateřina Hanzlíková. „Současně se mohou zapojit z pohodlí domova, bez složité dopravy, i lidé, kteří mohou absolvovat lekce pouze v sedu nebo v lehu. Online prostředí nám také umožňuje přivítat účastníky z jiných koutů Česka. Rádi bychom navázali spolupráci i s organizacemi pracujícími s lidmi po úrazech, s pohybovými omezeními, vozíčkáři a podobnými, charakterizuje smysl a poslání lekcí Jitka Mozorová.

    Kontakt: Jitka Mozorová – [email protected]

    • Autor:
    • Publikováno: 13. března 2021

    Komentáře k článku: Efekty poznáte na těle, na duši i v práci

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,