Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

     Festival 4+4 dny v pohybu míří do finále

    Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu zve nabitým programem na poslední dny do Nové strašnické školy a Vzletu. Akci můžete navštívit až do neděle 26. září.

    Festival 4+4 dny v pohybu míří do finále. Foto: archiv festivalu

    Žánrově pestrý festivalový program, který letos během sedmnácti dnů prezentuje více než sto tuzemských i zahraničních projektů od výtvarného a scénického umění, přes hudbu, procházky, přednášky po site specific intervence navštívilo dosud přes čtyři tisíce lidí. Po dvou letech „covidové odmlky“ jsme měli možnost opět představit pražskému publiku několik výjimečných zahraničních souborů a umělců, jako Superamas z Francie, několik představení nás ještě čeká, říká kurátorka a organizátorka Denisa Václavová.

    Denně od 14:00 do 21:00 mohou návštěvníci zdarma zhlédnout rozsáhlou výstavu současného umění, na které spolupracovaly tři desítky kurátorů. Mezi stovkou vystavujících umělců nalezneme jména jako Eva Koťátková, Tomáš Bryscejn, BCAA system, Anežka Hošková, Tomáš Vaněk, Vasil Artamonov, Vendula Chalánková, Martin Polák a Lukáš Jasanský, Dita Lamačová, Martin Zet, Daniel Vlček, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, B. K. S. a mnohé další.

    Akci můžete navštívit až do neděle 26. září. Foto: archiv festivalu

    Dále proběhnou oborové debaty a konference, vyhlášení laureátů VII. ročníku Ceny Věry Jirousové pro začínající a již etablované kritičky a kritičky nebo DJ set Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče tedy tvůrců hudebního pořadu Reflektor.

    Divadlo Continuo nás zavede do site-specific „pokojů“ pod širým nebem. Zahraniční hvězdou druhé poloviny festivalu je bezesporu vlámský umělec Diederik Peeters, který se ve své jevištní show ujme role iluzionisty a slovenský tanečník Lukáš Bobalík, zobrazující formou tenisového zápasu lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti. Pochopitelně však vedle performance dále pokračuje výstava, koncerty, přednášky, diskuse,  procházky a site-specific projekty, které k našemu festivalu neodmyslitelně patří od samého počátku, dodává dramaturg a organizátor festivalu Pavel Štorek.

    Divadlo Continuo odehraje šest site-specific performancí s názvem Pokoje ve dnech 23. – 24. září.  Do exteriéru a veřejné samoty „pokojů“, vytvořených pod širým nebem, přináší intimní zpovědi, příběhy a situace normálně ukryté za zdmi našich soukromých prostorů. Jedním z festivalových vrcholů bude vystoupení belgického umělce Diederika Peeterse ve čtvrtek 23. září ve Vzletu. Jevištní show inspirovaná hledáním konečného důkazu existence duchů spojuje vědu s magií a horor s technologiemi. Slovenské představení Timeout Burnout je unikátním tanečním sólem Lukáš Bobalíka tematizujícím výdrž. Tanečník / tenista se snaží najít správný rytmus, hraje všemi směry, nakonec a především sám proti sobě, zkoumá hranice svých sil, motivace a cíle. Na jeho vnitřní cestě ho doprovázejí dva hudebníci a light designer. Bobalíka zlomily limity  pracovních podmínek, ale také jeho vlastní posedlost dokonalostí. Ve spolupráci s dramaturgyní Majou Hriešik a vizuální umělkyní Zuzu Hudek po téměř ročním pohybovém výzkumu spoluvytvořili dílo, které je zároveň instalací, sportovní událostí a tanečním představením, zobrazujícím lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti.

    Nová škola ve Strašnicích. Foto: archiv festivalu

    Sebevražda stále patří ke společensky tabuizovaným a zkreslovaným tématům. Audio-procházka Kolektivu Nesladim, rozmístěná na pěti různých místech po Praze ve dnech 23. – 25. září, umožní divákům individuálně vyslechnout jeden z pěti hlasů promlouvajících na základě autentických výpovědí lidí se sebevražednými rozlady a pozůstalých. Ve druhé části se uskuteční performance a společné setkání diváků, tvůrců, psychologů a některých vypovídajících. K projektu patří také stejnojmenná výtvarná instalace v budově Strašnické školy.

    Choreograf a performer Tomáš Janypka Na konci festivalu představí s kolektivem performativní instalaci Elegie obyčejnosti. V bývalé kuchyni Nové strašnické školy vytvoří živé prostředí těl a předmětů, kde i absencí něčeho na pozadí každodennosti může vyvstat mimořádnost. Elegie obyčejnosti je pozvánkou k zážitkům – intimním setkáním s jedním divákem ve dnech 24. – 26. září. Festival nabízí také program věnovaný dětem, poslední festivalový víkend čeká návštěvníky hra Upír na Koštofránku Skupiny ŠŠŠ a představení Řeka Studia Damúza.

    • Autor:
    • Publikováno: 24. září 2021

    Komentáře k článku:  Festival 4+4 dny v pohybu míří do finále

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,