Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Víc než národ!

    Od pátku do neděle 17. – 19. března 2017 se bude v Praze již potřetí konat festival Bazaar, který se zaměřuje na nezávislou divadelní a taneční tvorbu ze střední, východní a jižní Evropy. Heslo letošního ročníku zní Víc než národ. Zahajovacím představením bude inscenace progresivního slovinského souboru Mladinsko a radikálního režiséra Oliviera Frljiće Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně!

    Inscenace Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně! je nejvýraznější inscenací současného postjugoslávského divadla. Frljićova práce se v ČR objeví vůbec poprvé a Motus ji uvádí ve spolupráci se Studiem Hrdinů. Představení je obžalobou i humanistickým manifestem, v němž se vzájemně proplétají osobní a historická dramata. Intenzivní balkánská produkce tematizuje moment fatálního rozpadu a jeho bolestivých konsekvencí. Frlićově inscenaci předchází rumunsko-polská práce Mădăliny Dan a Agaty Siniarske Matky z oceli, divadelní sci-fi z blízké budoucnosti, které spojuje kritiku politické manipulace s výzkumem emocí a fenomenologie slz.

    Protože je festival Bazaar jediným „development festivalem“ (tedy přehlídkou ukázek a work-in-progress) ve střední Evropě, zůstává i letos centrem festivalového dění Sobotní Bazaar (1. + 2. část) připravený ve spolupráci se Studem Alta. Diváky zde čeká celodenní maraton scénických a tanečních projektů umělců z ČR, Polska, Německa, Izraele, Srbska, Slovenska a dalších zemí. Plejáda námětů a témat, s nimiž jednotlivé ukázky a work-in-progress přicházejí, nabízí podstatně zajímavější perspektivy než dnešní mediální, politicko-ekonomické či ideologické stereotypy. Co o nás říká naše tělesnost, kým jsme z hlediska evoluce, jak se naše prožívání a paměť štěpí mezi realitu a virtuální světy, jaké utopie jsou dnes možné, jak se mění naše identita v setkání s druhým? Mezi účastníky letošní přehlídky patří Agata Siniarska (Berlín–Varšava) a Xenia Taniko Dwertmann (Berlín), kolektiv friendly fire  (Lipsko) a jejich hosté z Izraele. Z budoucích českých prací uvidí diváci ukázky od Zdenky Brungot Svítekové (Praha), Cristiny Maldonado a Sodji Lotker (Praha), kolektivu Ufftenživot (Praha) nebo Markéty Jandové (Praha). Po dopoledním a odpoledním bloku budou následovat diskuze z cyklu RespondArt.

    MATKY Z OCELI / Agata Siniarska & Mădălina Dan. FOTO archiv festivalu

    Letošní ročník uzavře dvojice aktuálních představení ze severu i jihu východní Evropy. V základu inscenace Dior v Moskvě Ingridy Gerbutavičiūtė a Agnijy Šeiko stojí výzkum ženské role a jejích proměn v post-sovětských společnostech. Přicházejí s jasnou tezí: tělo naslouchá příběhům a vypráví je dál. Transformability bulharského umělce Willyho Pragera je antimuzikál pro dobu, která nemá pevný bod. Je divadelním filozofickým esejem i výsměchem epoše, která vyznává mýtus naprosté flexibility a dynamičnosti.

    Bazaar 2017 má především nabídnout pohled do duše společnosti, která se v posledních letech rapidně změnila. Koketuje s rozpadem vlastní svobody i udržitelným modelem občanské společnosti a lakuje realitu únikem do nejrůznějších fikcí a „alternativních faktů“. Moje osobní heslo pro letošní rok zní „zpátky do reality“. V té ovšem nemůžeme žít bez vize ani představy o tom, kým chceme být. Co se nabízí? Kterým směrem se může současnost vydat, aby po sobě nezanechala ruiny?, ptá se šéfdramaturg festivalu a umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře Ewan McLaren. Možné odpovědi, které umělci ze střední a východní Evropy podávají, uvidí návštěvníci během tří intenzivních festivalových dní v divadle Alfred ve dvoře, ve Studiu Hrdinů a Studiu Alta. Program festivalu doplní diskuze, prezentace výrazného rakouského souboru SILK Fluegge a dvoudenní workshop uměleckého ředitele divadla Mladinsko Gorana Injace.

    Informace: www.alfredvedvore.cz/cs/bazaar

    ///

    DIOR V MOSKVĚ / Ingrida Gerbutavičiūtė & Agnija Šeiko. FOTO VYTAUSTAS PETRIKAS

    Program festivalu Bazaar 2017:

    PÁTEK 17.3.

    13–17H / Alfred ve dvoře/ Možnosti nezávislého kurátora I.: Workshop s Goranem Injacem, uměleckým ředitelem Divadla Mladinsko

    16H / Studio ALTA / Disastrous – Prezentace prací SILK Fluegge včetně ukázek (AT)

    18H / Alfred ve dvoře /  Matky z oceli / Agata Siniarska (PL)  & Mădălina Dan (RO)

    20H / Studio Hrdinů / Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně! / Oliver Frljić & Divadlo Mladinsko  (SLO)

    SOBOTA 18. 3.

    10–13H / Alfred ve dvoře / Možnosti nezávislého kurátora II.: Workshop s Goranem Injacem, uměleckým ředitelem Divadla Mladinsko

    14–22H / Studio ALTA / SOBOTNÍ BAZAAR

    1. část / 14-18H

    HAZARD ZONE / Zdenka Brungot Svíteková (SK/NO/CZ), Marta Bichisao (IT) a Sylvain Sicaud  (FR)

    KEEP CALM / Ufftenživot (CZ)

    STEREOPRESENCE / Cristina Maldonado (MEX)

    + diskuze RespondArt s Alicí Koubovou

    2. část / 18.30-22H

    VE JMÉNU KAR / Markéta Jandová a Jitka Tůmová (CZ)

    SIONISTICKO-SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA UGANDA: STÁT VĚCÍ BUDOUCÍCH (ZALOŽENÍ AMBASÁDY V PRAZE) / friendly fire (DE)

    A DANCE IS A DANCE IS A DANCE / Agata Siniarska (PL) & Xenia Taniko Dwertmann (DE)

    + diskuze RespondArt s Alicí Koubovou

    + DJ Johana

    NEDĚLE 19. 3.

    18H / Studio ALTA / Dior v Moskvě / Ingrida Gerbutavičiūtė & Agnija Šeiko (LIT)

    20H / Alfred ve dvoře / Transformability / Willy Prager (BLG)

    • Autor:
    • Publikováno: 10. března 2017

    Komentáře k článku: Víc než národ!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,