Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Festival Divadla v Dlouhé nejen pro děti

    Od příští soboty se Divadlo v Dlouhé na pět dní opět stane místem setkání s divadlem pro děti všech věkových kategorií i jejich dospělý doprovod při soutěžní přehlídce Dítě v Dlouhé. Po dvou letech se festival může konat zase naživo a přinese výběr z tvorby mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum.

    Inscenace Naivního divadla Liberec Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Foto archiv divadla

    Hlavním výtvarným prvkem všech tištěných i elektronických materiálů letošního festivalu je maska. V pojetí Terezy Bartůňkové maska velmi fantaskní, většinou hravá, ale někdy i trochu děsivá. Díky spolupráci s Michalem Poustkou pak tyto maskované postavičky ožívají v rozšířené virtuální realitě, stačí načíst mobilem QR kód na kterékoliv festivalové tiskovině.

    Zahajovací víkend 9. a 10. dubna nabídne program pro celé rodiny, a to včetně úplně nejmladších diváků od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou (Divadlo U staré herečky) podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se už s velkým úspěchem a ohlasem zúčastnily řady festivalů.

    Víkendová odpoledne pak budou patřit dětem o něco větším, respektive divákům bez omezení věku, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Do hajan! královéhradeckého DRAKu patří k těm vzácným a kýženým inscenacím, na nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci, rodiče či prarodiče a ještě si o svém zážitku mohou dlouho vyprávět. Poetická groteska o usínání Do hajan! je jakožto převážně pohybové a výtvarné divadlo jazykově bezbariérová, a proto ji můžeme za symbolickou cenu 1 Kč nabídnout i ukrajinským dětem a jejich dospělým.

    Víkend opět tradičně obohatí i doprovodný program v podobě oblíbených prohlídek zákulisí s hereckými průvodci, výtvarných workshopů s ilustrátorkou letošního ročníku Terezou Bartůňkovou a divadelního jarmarku s řadou aktivit pro děti i dospělé.

    Rovněž nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či předškoláci se budou moci přímo zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od dvanácti let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi známého románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road. Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich „temné“ protiváze Bratrstvu kočičí pracky.

    Festival Dítě v Dlouhé je soutěžní a během své téměř čtvrtstoleté historie uděloval postupně několik cen. Především od počátku hlasovali o svém favoritovi dětští diváci. Dvacet let získával vítěz hlasování Cenu Vojty Šálka, od roku 2019 se divácká cena jmenuje Dítko. Vedle ceny diváků uděluje festival i cenu odbornou, v letech 2006–2014 to byla Cenu rady festivalu, v letech 2016–2018 cena Divědů, čili studentů Katedry Divadelní vědy FF UK. Od roku 2019 nese odborná cena jméno zakladatele Divadla v Dlouhé a čestného ředitele festivalu režiséra Jana Borny (1960–2017). O držiteli Ceny Jana Borny rozhoduje festivalová porota.

    • Autor:
    • Publikováno: 2. dubna 2022

    Komentáře k článku: Festival Divadla v Dlouhé nejen pro děti

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,