Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy
Festival japonského filmu v Kině Lucerna
Už 15. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Ztráty a nálezy bude ve dnech 21. – 27. 2. hostit pražské Kino Lucerna. Letos představí zcela unikátní filmy a návštěvníkům znovu přinese také oblíbené Už 15. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Ztráty a nálezy bude ve dnech 21. – 27. 2. hostit pražské Kino Lucerna. Letos představí zcela unikátní filmy a návštěvníkům znovu přinese také oblíbené workshopy,workshopy, kde si budou moci sami vyzkoušet nejrůznější ryze japonské dovednosti.
Japonsko je pro návštěvníky již dva roky zavřené. Snažíme se tak jeho kulturu co nejblíže představit všem zájemcům v České republice. Filmy jsme vybírali tak, aby divákům daly především naději, inspiraci, a snad i sílu současnou situaci překonat. Když něco ztrácíme, zároveň s tím k nám přichází naděje to ztracené znovu nalézt. A znovunalezeného si mnohem víc vážíme. Odtud se zrodil motiv letošního festivalu Ztráty a nálezy, přibližuje Ondřej Hýbl, předseda Česko-japonské společnosti, která je organizátorem festivalu.
Letos na festivalu japonského filmu uvedou jeho organizátoři 8 filmů. S hlavní hrdinkou úvodního snímku Kapka lásky (21. 2.) se diváci budou moci do hloubky seznámit s tajemstvím výroby sake, ale třeba si i uvědomit fakt, že tradice nemají na růžích ustláno ani v Japonsku, byť se jedná o tradiční výrobu populárního alkoholu.
Snímky Jahodová píseň (22. 2.) a Doma u Moriho (23. 2.) naopak ukazují, jak podobné emoce musíme my všichni lidé umět překonat, ať již jde o odchod přítele či o developerský projekt vznikající v našem těsném sousedství.
Já osobně bych divákům doporučil projekci nazvanou Zrozeni ke slávě (24. 2.). Jedná se o naprosto unikátní filmový počin. Jde o komentovaný časosběrný dokument z nitra tradiční kjótské rodiny, připravující čtyřleté syny kjótské rodiny Šigejama na první veřejné vystoupení. Hloubka tohoto vhledu zůstává skryta i samotným Japoncům. Nic autentičtějšího a hlubšího z oblasti japonských tradic si už asi ani nelze představit, dodává Ondřej Hýbl.
Snímek Hotel u jezera (25. 2.) představuje koncept proslulé japonské pohostinnosti „omotenaši“. A jakožto výsledek japonsko-taiwanské koprodukce poodhaluje těsnou spolupráci těchto dvou zemí, které se opravdu nezaslouženě nedostává oficiální pozornosti.
Krotitelka duchů (26. 2.) je pak ukázkou té nejlepší japonské „komediální duchařiny“, kterou současná japonská produkce nabízí, a snímek Sbohem ústa (27. 2.) představí japonskou nezávislou hudební scénu.
Tečkou za festivalem pak bude již kultovní anime snímek Můj soused Totoro (26. 2.), který si zájemci budou moci vychutnat na velkém plátně v původním znění. Všechny filmy budou s českými titulky a vyjma Totora půjde o jejich první a ve většině případů jediné uvedení v ČR.
Součástí letošního programu bude loni zrušený Japonský den v sobotu 26. 2. od 10 do 17 hodin. Půjde o workshopy v Galerii Lucerna, kde se zájemci budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo výrobu talismanů pro štěstí. Většina těchto workshopů bude zdarma. Kvůli omezené kapacitě je nutné si místo rezervovat. Dojde i na japonské jídlo, ale to si vzhledem k situaci budou muset zájemci odnést s sebou.
Covid nás sice hodně omezil, ale rozhodně nezlomil. Při dodržení platných protiepidemických opatření jsme rozhodnuti zájemcům přinést tak intenzivní zkušenost, jak to jen bude možné. Japonština má krásné přísloví: Když sedmkrát upadneš, osmkrát vstaň. Toho se držíme a doufáme, že po dvou letech ztrát jak diváci, tak i my, organizátoři, dokážeme během festivalu najít nejen naše ztracené vazby k Japonsku, ale především sami sebe, uzavírá Ondřej Hýbl.
Komentáře k článku: Festival japonského filmu v Kině Lucerna
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)