Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Festival Věčná naděje zve na podzimní část

    Pátý ročník festivalu Věčná naděje zve na svou podzimní část. 11. listopadu představí v rámci večera Mladé naděje houslistu Daniela Matejču a klavíristu Jana Schulmeistera, 28. listopadu uvede s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem literárně-hudební pásmo …a bolelo nebe, přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně.

    Foto: archiv projektu

    Letošní podzimní část festivalu je věnována mladým. Přinášíme opět program pro rodiny s dětmi, kterým navazujeme na úspěšné představení opery Brundibár Hanse Krásy v loňském roce. Přístupnou formou děti – dětem představí Dismanův rozhlasový dětský soubor život dětí pobývajících v Terezíně za druhé světové války, říká spoluzakladatelka festivalu Věčná naděje Martina Jankovská.

    Cyklus Mladé naděje seznámí návštěvníky 11. listopadu v Atriu na Žižkově nadějné špičky klasické hudby. Daniel Matejča je vítězem velmi sledované soutěže Virtuosos V4, v jejíž porotě zasedal třeba Plácido Domingo. Jan Schulmeister je ověnčený řadou prestižních ocenění, namátkou zmiňme laureátství Rozhlasové soutěže Concertino Praga, nebo titul absolutního vítěze Mezinárodní klavírní soutěže v italském Miláně. Přednesou skladby Eugèna Ysaÿe, Sergeje Rachmaninova, Arvo Pärta, Bohuslava Martinů či Bély Bartóka.

    …a bolelo nebe je koláží z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně. Z dopisů a zápisků do památníčků skládá výjevy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Scénář byl inspirován knihami Nemám žádné jméno Dagmar Hilarové, Je mojí vlastí hradba ghett? Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta, Deníky mého bratra Chavy Pressburger a básnickou sbírkou Hned vedle bílá barva mráčků Hanuše Hachenburga. Představení odehraje 28. listopadu v Divadle Minor Dismanův rozhlasový dětský soubor, jehož historie sahá do roku 1935.

    Foto: archiv projektu

    Festivalový tým již intenzivně připravuje jarní část 6. ročníku, který se bude konat v únoru a březnu 2023. Na zahajovacím koncertě bude provedeno Requiem G. Verdiho jako před 80 lety v ghettu v Terezíně: se sólisty, sborem a klavírním doprovodem. Posluchači se mohou kromě koncertu těšit i na podrobnosti z hudebních archivů Památníku Terezín a Židovského muzea, dodává Jankovská.

    Festival Věčná naděje mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů i hudebníků tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Inicioval také vydání audioknihy Tři kapitoly Erika Poláka, jenž vypráví o své rodině, šťastném dětství, mládí, o životě v Terezíně, o svých kamarádech a vychovatelích, o šťastném návratu z Osvětimi a Friedlandu. Knihu namluvil herec Daniel Krejčík.

    • Autor:
    • Publikováno: 3. listopadu 2022

    Komentáře k článku: Festival Věčná naděje zve na podzimní část

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,