Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Filharmonie zahájila spolupráci s Pentatone

    Česká filharmonie uzavřela nové dlouhodobé partnerství se společností Pentatone, která se stane vydavatelem a celosvětovým distributorem nahrávek prvního českého orchestru pořízených ve Studiu Rudolfinum pod značkou Czech Phil Media. Spolupráce bude zahájena Čtvrtou symfonií Gustava Mahlera, kterou orchestr nahrál se svým šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Semjonem Byčkovem a izraelskou sopranistkou Chen Reiss v srpnu 2020. Její mezinárodní digitální vydání je naplánováno na pátek 8. dubna 2022.

    Česká filharmonie dlouhodobě obdivuje trvalou snahu Pentatonu vydávat kvalitní nahrávky a oslovováním nových posluchačů inspirovat stále širší publikum milovníků hudby, říká generální manažer České filharmonie Robert Hanč, zodpovědný za koncertní, zájezdovou a nahrávací činnost. V rámci značky Czech Phil Media máme celou řadu dlouhodobých plánů, k nimž mimo jiné patří nahrání symfonií rakousko-českého skladatele Gustava Mahlera, kompletního symfonického díla Josefa Suka a výběru z děl Antonína Dvořáka. Pro tyto a mnoho dalších projektů se nám Pentatone jeví jako ideální partner, neboť stejně jako Česká filharmonie vždy usiluje o excelenci a s prvním českým orchestrem navíc sdílí silnou touhu sloužit lidským životům prostřednictvím hudby.

    Na spolupráci s Českou filharmonií se těší i Renaud Loranger, viceprezident společnosti Pentatone, který má na starosti umělce a repertoár: Česká filharmonie patří mezi nejslavnější a nejuznávanější orchestry na světě. Naše nové partnerství stojí nejen na hudbě samotné, ale je rovněž odrazem sdílených hodnot. Je to závazek k předávání a oslavě svěřeného hudebního dědictví zkušeně tvarovaného pro naši dobu dirigentskou rodinou České filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem a Jakubem Hrůšou. Jsme mimořádně hrdí a nadšení, že se s nimi vydáme na tuto cestu.

    Volba kompletu Mahlerových symfonií pro zahájení spolupráce s vydavatelstvím Pentatone nebyla náhodná. Gustav Mahler se narodil v Kališti u Humpolce a s Českou filharmonií ve světové premiéře uvedl v roce 1908 Sedmou symfonii. Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála v letech 1976 až 1982 pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna, který byl velkým propagátorem skladatelovy symfonické tvorby. Cyklus vznikající pod vedením Semjona Byčkova je tedy prvním pokusem o novou interpretaci Mahlerových symfonií ze strany České filharmonie po více než čtyřech desítkách let. V Pentatonu navíc komplet symfonií Gustava Mahlera vyjde vůbec poprvé.

    Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie, vyznává se ze svého vztahu k Mahlerovi šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.

    • Autor:
    • Publikováno: 4. února 2022

    Komentáře k článku: Filharmonie zahájila spolupráci s Pentatone

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,