Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 33
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Rozhovor

    Gove: Fringe vás na chvíli zcela pohltí

    Více než dvacet let už žije Skot Steve Gove v Praze. Právě on přišel na nápad uspořádat ve zdejší metropoli festival, jehož kořeny jsou v Edinburghu. Od té doby už třiadvacet let (s trochu problematickou organizací v covidových letech) každý rok obsadí v květnu miniaturní divadelní i nedivadelní prostory Malé Strany divadlo, stand-up, hudba a improvizace, to vše převážně v angličtině. Je to ostatně jediný pražský/český festival, kde zaznívá angličtina. A to s nejrůznějšími přízvuky – od té britské, skotské, waleské, k americké či australské. A k tomu se připojují jednotlivci a soubory z celého světa. Každoročně je tak k vidění několik desítek souborů rozmanitého typu a je možno navštívit více než 100 představení. Tajemství úspěchu tohoto festivalu patrně tkví v tom, že hlavní organizátor je stále stejný Steve Gove, a že princip dobrovolnictví na organizaci (jezdí sem mladí lidé z celé Evropy) festivalu zůstává stále stejný. Každoročně se tu setkáváme mezi účinkujícími i diváky s mnoha stejnými tvářemi, ale každým rokem přibývají další nadšenci a fanoušci.

    Steve Gove. Foto: Jana Soprová

    Tak tu máme 23. ročník festivalu Prague Fringe, který se uskuteční ve dnech 27.května-1.června. Každý ročník je něčím specifický. Čím překvapíte tentokrát?

    Samozřejmě, že každý ročník je něčím speciální. Pro mě je to vždycky kouzelná záležitost, a vždycky mě čeká nějaké překvapení. Letos zabydlujeme sedm prostorů na Malé Straně. Malostranská beseda, AStudio Rubín, divadlo Inspirace, Café Club Míšenská, CB Comedy Club (Charles Bridge Hostel), Muzeum alchymistů, Original Glenn´s Bar, Ten poslední je náš nový objev. Původně jsme využívali Bar u Malého Glenna, stejný americký majitel, který se usadil v Praze v 90.letech, má ještě Original Glenn´s Bar, kde je ve sklepě zajímavý malý prostor pro stand-up comedy. Právě tento žánr teď prožívá novou vlnu zájmu, a tak jsme namixovali mezi divadla a performance z Anglie, USA? Austrálie také stand-upy.

    Slyšela jsem, že letošní ročník má nejvíce mezinárodní festival z těch dosavadních.

    Ano, je to tak. V předchozích letech byl převážně evropský, ale v letošním roce je to bezpochyby největší mezinárodní prezentace fringe theatre.  Přijede soubor Shinehouse z Tchaiwanu s představením The Whisper of the Waves, což bude fantasticky zajímavé. Bude tu také poetický kolektiv z indické Bombaje, budou vyprávět příběhy z indického prostředí, a budou tu také Japonci, kteří žijí v Holandsku, s představením o klimatické krizi Standing on the Miraculous Field. A na druhé straně sem přijedou ze Žižkova Cimrmani s anglickou verzí Záskoku. To bude také velká událost. Protože Divadlo Járy Cimrmana před padesáti lety začínalo právě v Malostranské besedě, a teď se sem po té dlouhé době vrátí.

    Pro neznalé ještě řekněte – jsou představení pouze v angličtině?

    Většin ano, i když jsou to různé verze angličtiny. U některých představení máme „easy English“, některá jsou nonverbální, takže je to pro všechny srozumitelné. Ale letos to máme více mezinárodní. Představení v tchaiwanštině má české a anglické titulky, takže bude srozumitelné všem. Zazní tu také od Indů hindština. A dvě show jsou v italštině, takže zveme i znalce italského jazyka.

    Nabízíte opravdu pestrý výběr. Jak získáváte účastníky?

    Za ta léta už máme určitý věhlas mezi soubory, takže jsme nikdy neměli nouzi, pokud jde o účastníky. Zájem je většinou takový, že ani nemůže uspokojit všechny. Pandemie to všechno na čas zastavila, v nouzovém režimu jsme hostili hlavně evropské a domácí soubory.   Ale teď se naštěstí vše vrátilo k normálu, vzrůstá zájem zámořských skupin cestovat do Evropy.  Každoročně v srpnu máme open call, kde vyzýváme k účasti. Samozřejmě sledujeme, co rezonuje na edinburském festivalu. Pak vyčkáváme několik měsíců, a přitom  komunikujeme s přáteli z celého světa, protože se koná velká posuta fringe festvalů na různých místech. Takže není problém získat spoustu zajímavých přihlášek. Když se nám tak hromadí, je to napínavé. Uzávěrku máme v září, takže vše shrneme na hromadu, a tak trochu si zoufáme, jak se nám to podaří dát dohromady. Ale většinou se to nějak podaří ke spokojenosti všech. Letos máme tu indickou skupinu, před lety jsem se seznámil s Indem, kteý žil v Praze, a ten po návratu do Bombaje předal kontakt dál. A když jsem před měsícem viděl jejich show UnErase Poetry, věděl jsem, že musí přijet do Prahy.

    To je ta pozdně večerní show?

    Ne, tohle jsou tři Indové, kteří vyprávějí příběhy, ale navíc máme ještě tu novinku, která se odvíjí od stejného bombajského kořene, Bombaj Comedy Nights. Začíná to v půl dvanácté v noci, jejím hostitelem a moderátorem je Simar Singh. Je to něco mezi stand-up a talk-show, zve tam různé lidi z fringe, upozorňuje na „bestofky“ festivalu

    Mluvil jste o sedmi místech k hraní – máte představu, kolik souborů vystoupí a kolik představení celkem bude k vidění?

    Sedm míst k hraní, 42 skupin, a asi 130 představení. Naštěstí po pandemii netrvalo dlouho, aby se vrátilo do normálu a počet představení se znovu navýšil. To vše se odehraje v šesti dnech, někdy je to na palici – ale kupodivu to stále funguje.  Atmosféra naběhne hned v pondělí, chytne a nepustí, unáší ty lidi, vpřed. Doporučuju přijít hned na začátku festivalu, kdy jsou ještě k dispozici lístky, na konci už bývá hodně vyprodáno, a tak někdy zájemci musí čekat na své oblíbence až do příštího roku. Když přijdete hned na počátku, garantuju, že vás to chytne, vezmete si volno v práci, budete ponocovat, a fringe vás na chvíli zcela pohltí a budete toho chtít vidět co nejvíc.

    Jak je to letos cenami lístků? Máte zase festivalový pas?

    My jsme se snažili co nejvíce udržet ceny lístků na rozumné úrovni. Ale všechno je dnes drahé. Takže když si koupáte lístek před představením na pokladně divadla, stojí 300 Kč. Ale když si je koupíte s předstihem prostřednictvím webových stránek, tak je to za 250 Kč. A pokud si koupíte festivalový pas, tak vás jedne lístek vyjde na 220 Kč. Což je myslím velmi dobré. Na pas je možno si vybrat nejméně pět lístků, ale někdo jde i na patnáct. Tím se hodně ušetří.  Fringe nespočívá v tom, že si vyberete jedno představení, ale že se budete snažit toho vidět co nejvíce. Ta jednotlivá místa jsou blízko sebe, takže můžete stihnout za den 4-5 představení. A z toho je pak ten úžasný zážitek.

    Víte, kdo jsou diváci? Jsou to Angličani, nebo i Češi?

    Můžu říci, že většina jsou občané Prahy, ať už Ćeši, nebo cizinci, kteří zde trvale žijí.  Většina z nich jsou rezidenti. Je ovšem obtížné rozlišit, kdo je kdo, protože v kuloárech zní angličtina. Ale pak zjistíte, že ti lidé mezi sebou mluví česky. Mnozí z nich pocházejí ze smíšených mezinárodních rodin, nebo mají partu kamarádů z celého světa. Nedávno mi řekl jeden kamarád: když během fringe stojím v Malostranské besedě, tak vůbec nevěřím, že jsem v Čechách. Jsou tam lidi z celého světa, kteří mluví anglicky, byť s různými přízvuky. Je to opravdu příjemná důvěrná atmosféra, je to taková „dovolená z normálního života“.

    Víme, že někteří performeři přijíždějí opakovaně. Kdo je takový nejstálejší host?

    Jako první mě napadá Pip Utton, pravidlení návštěvníci dobře znají jeho one-man show o Margaret Thatcherové, Churchillovi, Dickensovi a dalších. Byl tady kdysi na začátku, pak pár let chyběl, ale v posledních pěti letech se znovu objevuje pravidelně. Letos si bude hrát se Shakespearem. Na jeho produkcích je nejzajímavější to, jak dovedně improvizuje, nikdy předem nevíte, jaký obrat/ zápletku vymyslí. Má hodně zkušeností, a je to jistota. Nikdy diváky nezklame, pokaždé je to trochu jiné a neobyčejně zajímavé. Další oblíbenec je Henry Naylor, ten se také vrací. Letos přiveze nový autorský kus, který se dotýká doby covidu. V roce 2022 se tady seznámil s další pravidelnou účastnicí Prague Fringe Emily Carding. Viděli navzájem své show, a rozhodli se spolupracovat. Takže jsme hrdý na to, že jejich nová věc, kterou vytvořili pro edinburský festival, má kořeny právě na pražském fringe. U některých performerů je opravdu radost, když je můžeme hostiti znova a znova, protože víme, že každá jejich nová věc bude kvalitní a zajímavá. Právě jejich show jsou hodně dopředu vyprodaná, a pokud chcete něco z toho vidět, tak s nákupem vstupenek neváhejte.


    Komentáře k článku: Gove: Fringe vás na chvíli zcela pohltí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,