Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Guy Roberts: Chtěl jsem, aby lidé ze zahraničí poznali kouzlo Prahy

    Před pár dny skončila velkolepá akce Shakespeare Theatre Association Annual Conference 2019, kterou se svými spolupracovníky organizoval Guy Roberts, zakladatel Prague Shakespeare Company. S produkcemi jeho společnosti se zájemci mohou pravidelně setkávat na scéně Stavovského divadla, v Divadle Na Prádle, Divadle Bez zábradlí či v Kolowratu. Nejen o tom, jak se podařilo přivést do Prahy mnoho desítek profesionálů zabývajících se dílem Williama Shakespeara, jsme si povídali s Guyem v zákulisí Stavovského divadla poslední den konference.

    Žijete v Praze už dlouho, vaše společnost zde uvedla několik desítek inscenací, především shakespearovského repertoáru. Ale poprvé jste zorganizoval tak velkou akci.

    Je to pravda, v Praze působíme dlouho a vyjíždíme odtud do světa. Už deset let hrajeme v Praze v angličtině. Velmi si vážíme možnosti spolupracovat s Národním a Stavovským divadlem. Kromě toho jsme partneři Letních shakespearovských slavností. Ale poprvé se tu koná tato mezinárodní konference. A je to poprvé, co se koná v Evropě. Podařilo se nám pozvat zástupce různých shakespearovských organizací z celého světa, ředitele, režiséry, herce, teoretiky i praktiky, od londýnského Globu až po USA, Kanadu, Argentinu, Jižní Koreu, Francii, Německo. Celý týden se na různých místech v centru Prahy pořádaly diskuse týkající se organizování akcí, festivalů a vzdělávacích programů spojených se Shakespearem. Pozvání přijal ředitel Národního divadla Jan Burian, který měl přednášku o historii uvádění Shakespeara na scénách Národního divadla, a také legendární překladatel Martin Hilský, který po přednášce sklidil obrovský potlesk.

    Koho ze zahraničních hostů byste jmenoval?

    Například hudebního skladatele Patricka Doylea, spolupracovníka shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha a nositele množství ocenění, mimo jiné nominovaného na Oscara. Dříve v týdnu se pořádala setkání s herečkou a režisérkou Irinou Brook a spoluzakladatelkou Prague Shakespeare Company Tinou Packer. Vesměs to byla velmi neobvyklá, zajímavá setkání.

    Proč se první evropské zasedání uskutečnilo v Praze?

    Konference STA se pořádají každoročně už dvacet devět let, ale ještě nikdy to nebylo v Evropě. Zdejší zasedání mám na svědomí já. Tak dlouho jsem při každé návštěvě USA básnil o nádheře Prahy a o skvělém českém divadle, že to tak nakonec dopadnout muselo. Sliboval jsem účastníkům, jak každý večer budou moci navštívit jiné divadlo, a splnilo se jim to. Byli nejen ve Stavovském divadle, ale také ve Švandově divadle, v Divadle Na zábradlí i v Divadle Bez zábradlí, viděli produkce v češtině i v angličtině.

    Kde na akci získáváte peníze?

    Musím říci, že pro každého, kdo se zúčastnil, to byla dost drahá záležitost. O to více si vážím toho, že si našli čas i peníze na to, aby sem přijeli. Účastníci konference platí malý registrační poplatek, ale my musíme dát dohromady také dost velké peníze. Mám pocit, že nakonec budu muset jít do banky a sjednat si půjčku. Ale stálo to za to. Pokládám za důležité, aby se lidé dozvěděli, jak úžasné divadlo je k vidění v České republice. I když je Česko malé, pokud jde o divadlo, patří mezi ty největší země!

    Konference je za vámi. Jaké jsou plány Prague Shakespeare Company na tento rok?

    Budeme pokračovat ve spolupráci se Stavovským divadlem. Letos bychom měli nabídnout celkem devět inscenací. Budeme znovu partnerem Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě. A hodláme pokračovat také v našich zahraničních zájezdech, jsme pozvaní do Španělska a do Indie. I v tomto roce bychom rádi rozšiřovali kulturní nabídku Prahy nabízením profesionálních představení v angličtině. Protože něco takového má každé velké město v Evropě, ať je to Vídeň, či Amsterdam… A k Praze to patří, protože je to nejen krásné, ale také velmi kulturní město. Určitě není náhoda, že prvním prezidentem České republiky byl spisovatel a dramatik. A jsme rádi, že součástí divadelního života v Praze je i naše společnost.


    Komentáře k článku: Guy Roberts: Chtěl jsem, aby lidé ze zahraničí poznali kouzlo Prahy

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,