Hledal jsem Birinského (No. 10)
Bilance téměř desetiletého pátrání
Podařilo se…
Podařilo se prokázat, že autor Mumraje a Molocha Lev Birinskij a filmový scénárista Leo Birinski jsou jedna a táž osoba. Jeho původ zůstává sice poněkud zahalený v mlze, ale nejpravděpodobnějším rodištěm Birinského je ukrajinská Lisjanka. Zcela prokazatelně se podařilo zjistit místo a datum jeho úmrtí i místo, kde byl pohřben.
V Birinského životopisu se podařilo zaplnit velké množství mezer a vyvrátit několik fám (např. o sebevraždě roku 1920). Podařilo se objevit jeho žijící příbuzné. Podařilo se najít čtyři Birinského podobizny z různých období. Podařilo se objevit jeho zapomenuté hry Raskolnikoff a The Holy Devil (Rasputin) a získat jejich texty v originále. První z nich byla uvedena v české premiéře a do divadel se po letech vrátil i Mumraj, a to včetně historické ruské premiéry. Podařilo se sestavit pravděpodobně úplnou filmografii Birinského. Výsledný životopis a soupisy jeho díla uvádím v příloze své knihy.
Podařilo se prokázat, že česká legenda o ruskojazyčném původu Birinského her z vídeňského období, která vstoupila do slovenských, maďarských a částečně jihoslovanských dějin divadla, byla opravdu jen legendou.
Výsledky bádání se podařilo publikovat v několika veřejných médiích. Vznikla příslušná hesla v české, anglické a německé Wikipedii. Byly opraveny životopisné údaje ve jmenných autoritách české, francouzské a německé národní knihovny i v nejpoužívanější filmové databázi IMDb. Heslo o Birinském vyšlo v osmidílném slovníku německojazyčného filmu Cinegraph-Lexikon.
A co se ani za deset let pátrání nepodařilo
1. Chybí úřední doklad o datu a místu narození Lea Birinského. Vzhledem k tomu, že lisjanské matriky byly za II. světové války zničeny, je jeho budoucí nález velmi nepravděpodobný.
2. Nějakému zvláště schopnému badateli přenechávám k rozřešení záhadu nikaragujských pasů manželů Birinských.
3. Otevřená zůstává i otázka autorských práv k Birinského dílům. Jeho příbuzným se podařilo zjistit, že částka deponovaná u Writers Guild of America, West v Los Angeles činí cca 500 $. Náklady na prokázání nároku na dědictví by však byly mnohem vyšší než tato částka, takže příbuzní od dalších kroků (zatím) ustoupili. V současné době platí, že na autorská práva k dílům Lea Birinského nikdo nevznesl dědický nárok, a že jeho divadelní texty je tudíž zatím možno považovat z autorsko-právního hlediska za volné.
4. Nevyřešená zůstává záhada japonského provedení Mumraje v roce 1913. Indicie v rakouském tisku nejsou nepřesvědčivé, v Japonsku se však zatím žádný doklad najít nepodařilo, a to ani za pomoci japonského Informačního a kulturního centra v Praze.
5. Det Kongelige Biblioteket v Kodani vlastní fotografie z dánského uvedení Mumraje v roce 1913. Vzhledem k požadované ceně a komunikačním problémům se kopie nepodařilo získat.
6. Jaroslavský divadelní institut vlastní fotografie a videozáznam z jediného představení tamější absolventské inscenace Mumraje v ruštině. Přes veškerou autorovu snahu zůstalo z ruské strany jen u opakovaných příslibů, že je poskytne.
7. Nejasná zůstává rovněž historie znovuobjevení českého textu Mumraje v 50. či 60. letech 20. století. Ani prof. Jaroslav Vostrý, ani Martin Porubjak, kteří by možná dokázali úlohu Jiřího Vrby v této kauze objasnit, na mé dopisy nereagovali. Do hry navíc vstoupil ještě Alfréd Radok.
8. Bylo by krásné, kdyby se některé divadlo ujalo světové premiéry Rasputina.
Teď, koncem srpna 2013 mohu přidat aktuální informaci o ještě jednom výrazném ohlasu pátrání po Birinském. Studentka germanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Petra Vaclíková napsala a odevzdala magisterskou diplomovou práci s názvem Rückübersetzung am Beispiel der Tragikomödie von Leo Birinski: Narrentanz – Mumraj – Mummenschanz. Práce byla přímo inspirována výsledky tohoto pátrání, zejména pak objevem zpětného německého překladu Mumraje pod názvem Mummenschanz (viz:http://is.muni.cz/th/398463/ff_m/Magisterska_diplomova_prace_Vaclikova_Petra.pdf)
///
Pátrání po tajemném dramatikovi a filmovém scénáristovi Leovi Birinském jsem uzavřel elektronickým vydáním (soubor pdf na CD) svého badatelského deníku, jehož některé části jste mohli číst v tomto letním seriálu. Deník obsahuje chronologicky seřazené nejdůležitější mezníky desetiletého pátrání (včetně popisu jeho metodiky), nejdůležitější objevené dokumenty v obrazové podobě, poslední verzi Birinského životopisu, aktuální soupisy divadelních inscenací a kompletní filmografii. Text má 142 stran a cena CD činí 200 Kč (+ poštovné).
Případní zájemci si publikaci mohou objednat na mailové adrese autora: [email protected].
Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 10)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)