Hledal jsem Birinského (No. 4)
Filmová stopa
Nejvíce odkazů vede k několika webům, věnovaným dějinám a současnosti filmu (IMDb – Internet Movie Database, KinoTV.com, AMCTV.com atd.). Sám jsem velmi překvapen, na kolika filmech se Leo Birinski (někdy je uváděn jako Leo Birinsky) jako autor scénáře či námětu podílel.
Většinu z nich italská encyklopedie nezmiňuje /viz Hledal jsem Birinského (No. 2)/ a ze dvou německých filmů se stane jediný: Der Eid des Stephan Huller byla jen literární předloha filmu Varieté. Žádný z navštívených filmových webů sám o sobě neposkytuje úplné informace o Birinského filmografii, ale po zkompletování všech nalezených údajů docházím k počtu asi 20 titulů, které vznikly v rozpětí let 1922 – 1942. Do roku 1927 v produkci německé, od roku 1929 v produkci americké. Mezi tím jeden film francouzský z roku 1936.
Nejstarším Birinského filmem coby scenáristy je německá Tragödie der Liebe (podle některých pramenů první film, v němž hrála Marlene Dietrich) z let 1922 – 1923, nejmladší je americký film The Lady Has Plans z roku 1942.
Zjišťuji také, že Birinski si vyzkoušel nejen scénáristiku, ale i filmovou režii, a to ještě v Německu, kde v letech 1923 – 1924 společně s Paulem Lenim režíroval film Das Wachsfigurenkabinett. Pro tento povídkový film (Harun-al-Rašíd, Ivan Hrozný, Jack Rozparovač) Birinski zřejmě poskytl také námět k „ruské“ epizodě. Žádný z filmových webů neuvádí ani jeden životopisný údaj.
///
Výsledkem vyhodnocení této stopy je především Birinského nejúplnější dostupná filmografie. Z časového rozložení těchto aktivit vyplývá, že tento „filmový“ Birinski žil již v roce 1922 v Německu a někdy v letech 1927 – 1929 odešel do USA.
Zajímavá je časová souvislost mezi nově nalezenými údaji a Červinkovou předmluvou k Molochovi. Tragödie der Liebe se natáčela v letech 1922 – 1923, Das Wachsfigurenkabinett vznikal v letech 1923 – 1924. Červinkova předmluva se zmínkou o práci pro film „jednak librety, jednak režisérsky“ (viz str. 6) je datována prosincem 1923. Zvláštní časová i obsahová shoda informací!! Mezera mezi posledním známým údajem o „divadelním“ Birinském (sklonek světové války nebo rok 1918) a první zmínkou o „filmovém“ Birinském (1922) se zúžila na pouhé čtyři roky.
Americká divadelní stopa
Mezi nalezenými odkazy k svému velkému překvapení objevuji i broadwayskou databázi (Internet Broadway Database), tedy vysloveně divadelní stopu. Zjišťuji, že na Broadwayi se uskutečnily dvě inscenace her, jejichž autorem byl Leo Birinski: v lednu 1935 byla v divadle Imperial Theatre uvedena hra Nowhere Bound (dokonce zřejmě v produkci autorovy vlastní společnosti Birinski Inc.) a v září 1944 v divadle National Theatre (dnes Nederlander Theatre) hra The Day Will Come. Životopisné údaje opět veškeré žádné.
Tento objev znamená, že „filmař“ Birinski psal v Americe občas i pro divadlo. Další nepřímá podpora hypotézy, že by oba Birinští mohli být jedním člověkem.
/Pokračování 5. 8./
Komentáře k článku: Hledal jsem Birinského (No. 4)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)