Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Eppur si muove!

    A přece se točí! Nejznámější výrok Galilea Galileie zná každý. A právě o jeho životě, astronomických objevech a vynálezech, které k nim přispěly, vypráví inscenace Naivního divadla Hvězdný posel podle stejnojmenné knihy Petra Síse s podtitulem Kniha o životě slavného vědce, matematika, astronoma, filozofa a fyzika Galilea Galileiho. Režisérka Anna Klimešová, která s libereckým loutkovým divadlem pro děti i dospělé spolupracovala vůbec poprvé, vytvořila vtipnou, hravou, ovšem zároveň až neuvěřitelně – v tom nejlepším slova smyslu – klidnou inscenaci, odvíjející se tak akorát pomalým tempem.

    O tom, že se Země točí kolem Slunce, ví své nejen Galileo, ale také Smrtka FOTO RADEK PETRÁŠEK

    Chronologicky vyobrazenou životní cestu slavného astronoma rámuje loutka Smrtky, která zároveň jako vypravěč uvádí místo a čas scén. Když se narodí malý Galileo, astronomové čtou z postavení hvězd a planet před sebou jeho osud. Zrozenec bude nejspíše neklidný a bude se hašteřit s učenci! A hned mají jasno: Narodil se malý astronom!

    Galileo roste, má zvídavé, všetečné otázky (třeba kam chodí sluníčko spát) a tatínek mu na ně nedává uspokojivé odpovědi. Režisérka si umně vyhrává s italskými jmény a slovními hříčkami (Giovanni, pojď do vany! Či Julio, máš na stole Aglio Olio), které celé inscenaci dávají nevinný, skoro až naivní (opět v tom nejlepším slova smyslu) ráz.

    Po bezstarostném dětství následují studia v Pise, kde profesor dogmaticky zpívá: Země je střed vesmíru – tak to bylo, je a bude! Studenti v mnohořadí pokyvují hlavami a opakují naučené fráze. Galileo se však těmto vědecky nepodloženým tezím brání, hledá pravdu a provádí pokusy, kterými by ji dokázal. Jeho přesvědčení, že Slunce je středem vesmíru a Země se okolo něj otáčí, ho nakonec dožene před soud. A i když odvolá, je uvězněn v žaláři. Trest je později zmírněn na doživotní domácí vězení, kde ve věku 77 let umírá. O pohádkovou katarzi se nakonec postará Smrtka, když nebožtíkovi prozradí, že mu stejně jednou všichni dají za pravdu.

    Původní hudba Kláry Flekové v podání všech loutkovodičů, stejně jako kostýmy, odkazuje na renesanční Itálii, nejexplicitněji ve scéně odehrávající se na florentském dvoře Medicejských. Výprava Roberta Smolíka laděná do modrého tónu a projekce hvězd uhranou svou působivostí a snovostí. Klimešové se podařilo vytvořit velice konzistentní, poetickou a dojemnou inscenaci o snivém klukovi se zvídavou duší, který dospěl, ale i přesto mu v očích svítily hvězdy.

    Naivní divadlo Liberec – Petr Sís: Hvězdný posel. Režie Anna Klimešová, dramaturgie a hudba Klára Fleková, výprava Robert Smolík, dramaturgická spolupráce Vít Peřina. Premiéra 13. ledna 2020.


    Komentáře k článku: Eppur si muove!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,