Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    I Vaticinii di Tiresia Tebano v Krumlově

    Festival barokních umění v Českém Krumlově každoročně poutá pozornost milovníků historické hudby z celé Evropy. Nadcházející sedmnáctý ročník, který se koná od 20. do 22. 9. 2024, ozdobí novodobá světová premiéra opery I Vaticinii di Tiresia Tebano (Věštby Teiresia Thébského). Mytologicko-alegorická opera Antonia Draghiho zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a zkušených sólistů, ke kterým se přidá taneční soubor Epochal.

    Festival barokních umění 2021 – Antonio Draghi: Gli Oblighi dell´Universo, Barokní divadlo Státního hradu a zámku Český Krumlov. Foto: Libor Svacek

    Opera I Vaticinii di Tiresia Tebano měla premiéru 11. ledna 1680 v divadle zbudovaném v Královské zahradě Pražského hradu poblíž tzv. Malé míčovny. Stalo se tak u příležitosti narozenin císařovny Svaté říše římské a české královny Eleonory Magdaleny Falcko-Neuburské, manželky císaře Leopolda I. Libreto opery z pera dvorního básníka Nicolò Minata prostřednictvím alegorických postav odráží dobovou politickou situaci habsburské monarchie včetně Českého království. Zároveň lze tuto Draghiho operu považovat za jednu z prvních oper provedených v Praze a v českých zemích vůbec.

    Antonio Draghi (1634–1700), rodák z Rimini, od roku 1658 až do své smrti působil jako zpěvák, libretista, skladatel a kapelník u císařského dvora ve Vídni. Se svými více než 150 scénickými díly je považován za jednoho z nejplodnějších skladatelů v dějinách opery. Draghiho jméno je též významným způsobem spojeno s hudebními dějinami zemí Koruny české. Roku 1679 se do Rakouska a poté do dalších zemí habsburské monarchie rozšířila morová nákaza, která přinutila císařský dvůr během srpna a září 1679 opustit Vídeň a uchýlit se do Prahy, která se tak až do května 1680 alespoň načas opět stala sídelním městem panovníka. Spolu s císařským dvorem se do Prahy přesunula také dvorní kapela v čele s Antoniem Draghim, vysvětluje Ondřej Macek, vedoucí souboru Hof-Musici.

    • Autor:
    • Publikováno: 14. prosince 2023

    Komentáře k článku: I Vaticinii di Tiresia Tebano v Krumlově

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,