Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Já / Ty / Oni

    ASSITEJ-message-2015

    Já, Ty, Oni

    Divadlo je životně důležité pro každé dítě od raného mládí. Dramatické umění nám poskytuje první spojení se společností mimo naší rodinu a my je zažíváme prostřednictvím chvilek „jsme jako“, které jsou tak typické pro dětství.

    „Jsme jako“ je základem rozvoje představivosti dítěte, která mu umožňuje si vytvořit představu budoucnosti, jež je bohatá a komplexní, s ostatními lidmi…

    Protože v divadle se snoubí „já“, tedy ten kdo „si hraje“, s „oni“, tedy obecenstvem přijímajícím, že hra je skutečnost.  Z toho pak získáme význam slova „ty“.

    Já, Ty, Oni

    Jednota „já a ty“ je na scéně tak silná, že vytváří „nás“ ve smyslu tajného jazyka. Účastnit se divadelního výstupu jako divák – nebo jak by řekl brazilský divadelník Augusto Boal – tvůrčí divák, je v ždy spojením a přijímáním víry, jaké jsme byli schopni v našem dětství.

    Dítě dochází k poznání  existence světa pomocí hry s realitou.  Dítě se může učit pouze z drobných chvilek zkušeností, neboť ještě nezná vzory, pravidla, dogmata…

    Já/Ty/Oni…

    Pak někdo další, koho dospělí nazývají „oni“, přijde na scénu a hraje si se „mnou“.

    „Oni“ musí věřit na krásu, musí snít a musí být přeneseni daleko od reality toho, co ostatní lidé dělají. Tito „Oni“ nevedou válku, ale pokoušejí se rozumět světu. A tito  „Oni“ musí tiše sedět udiveni oslepujícím světlem vztahu „Já“ a „Ty“.  Všechno toto „předstírání“ a toto „uvěř“ je tím nejlepším procesem vzdělávání, jaký dítě může získat.

    „Já/Ty/Oni…“

    Trošku magických slůvek – „Abra-ka-dabra“ nebo „Jsme jako – raz, dva, tři – start!“

    To je cesta k tomu, aby dítě mohlo mít lepší sny, aby dospělý lépe pochopil…

    I když ve skutečnosti je to trochu jinak…

    Je to proto, že ASSITEJ rozumí tomu, že oba máme čestné poslání být nositeli naděje, mládí, umění a vzdělávání a že že jsme schopni oficiálně zahájit tuto oslavu s patřičnou hrdostí. Věříme, že společnými silami budeme schopni přenést dalším generacím důležitost výuky skrze divadelní umění k prosazování lepšího světa založeného na míru, úctě a sociální spravedlnosti.

    Malala Yousafzai, nositelka Nobelovy ceny za mír pro rok 2014

    Guila Clara Kessous, nositelka ocenění Umělec UNESCO pro mír

     * * * * * * * * * * * * * * *

    ///

    Jsem Malala – dívka, která umlčela svět (mužů)

     Motto: Myslím na to často a představuji si tu scénu velmi jasně. I když mě přijdou zabít, řeknu jim, že to, co se snaží udělat, je špatné, protože vzdělání je naše základní právo.
    Malala Yousafzai

    Malala Yousafzai. FOTO VERONIQUE DE VIGUERIE

    Malala Yousafzai ve věku 12 let, 26. 3. 2009 v Pešaváru v Pakistanu. FOTO VERONIQUE DE VIGUERIE

    Znáte Malalu Yousafzai z Pákistánu? Pokud ne, pak mi dovolte ji krátce představit. Narozena 12. července 1997, byla tato teprve šestnáctiletá dívka nedávno vyhlášena jednou ze 100 nejvlivnějších lidí planety podle časopisu TIME, její kniha ‚Jsem Malala‘ je světovým best-sellerem, často vystupuje na nejvlivnějších mezinárodních konferencích, a její tvář se pravidelně objevuje na titulních stranách předních magazínů po celém světě.

    Malala je jednou z těch, jejichž odvaha se zapíše do světové historie. Málokdo však byl tak mladý jako ona, když ve svých 15 letech čelila tváří v tvář fanatickému střelci Talibanu, jenž nastoupil do jejího školního autobusu, kde postřelil ji a zastřelil další dvě dívky, aby tak – jak následně Taliban uvedl ve svém prohlášení – dal lekci každému, kdo by měl nadále odvahu prosazovat a bránit vzdělání, svobodu, nebo sebeurčení, a to zejména pro dívky a ženy. Nebo když jako teprve jedenáctiletá dívka začala blogovat na stránkách BBC v rodném jazyce Urdu a psát o své ambici stát se lékařkou, o svých obavách z Talibanu a o svém odhodlání nedovolit Talibanu – nebo jejímu vlastnímu strachu – nerealizovat své sny. Malala je nyní tam, kde vždycky chtěla být – zpátky ve škole. Taliban z ní učinil mučedníka, stala se symbolem pro všech 61 miliónů dětí na celém světě, které nemohou být ve škole a nositelkou povědomí o tom, že odpovědnost za vlastní vzdělání je také synonymem pro vlastní odvahu. Stala se obrovskou nadějí pro všechny dívky všude na světě. Malala uzavírá svou knihu, její příběh je ale teprve na začátku.

    FOTO ANTONIO OLMOS

    FOTO ANTONIO OLMOS

    Malala Yousafzai je pákistánskou studentkou a aktivistkou, pocházející z města Mingora, v okrese Swat, severozápadního Pákistánu. Je známá především svým bojem za právo na vzdělání pro ženy, a to zejména v údolí Swat, kde Taliban nutil dívky přestat chodit do školy. Na začátku roku 2009, když jí bylo teprve jedenáct, začala pod pseudonymem psát blog pro BBC, popisující život pod vládou Talibanu, jejich pokusy převzít kontrolu nad údolím a její názory na podporu vzdělávání pro dívky. Následující léto s ní New York Times natočil dokumentární film, v němž vpráví o svém životě uprostřed bojů v regionu údolí Swat. Mala se tak stala známou a byla nominována na Mezinárodní dětskou ceny jihoafrického aktivisty Desmonda Tutu.

    Dne 9. října 2012 byla Yousafzai střelena do hlavy a krku ozbrojenci Talibanu, když se vracela domů ve školním autobusu. Ve dnech bezprostředně po útoku zůstala v bezvědomí a v kritickém stavu, ale později se její stav zlepšil natolik, že bylo možné ji poslat do nemocnice královny Elizabeth v Birminghamu, kde intenzivně rehabilitovala. Dne 12. října vydala skupina 50 islámských duchovních v Pákistánu fatwu proti těm, kdo se ji pokusili zabít, ale Taliban znovu veřejně zopakoval svůj záměr zabít Malalu a jejího otce. Pokus o atentát vyvolal širokou národní a mezinárodní podporu, a jak napsala v lednu 2013 Deutsche Welle: Malala se může brzy stát nejslavnějším teenagerem na světě.

    V říjnu 2014. FOTO archiv

    Jako nositelka Nobelovy ceny míru, 29. října 2014. FOTO archiv

    Zvláštní vyslanec OSN pro globální vzdělávání Gordon Brown zahájil v OSN petici s názvem Jsem Malala, ve které požaduje, aby do konce roku 2015 měly všechny děti na celém světě volný přístup ke školnímu vzdělání. Tato petice vedla k ratifikaci prvního práva pákistánských žen a dívek na vzdělávání a Malala se 29. dubna 2013 dočkala vydání časopisu Time se svou tváří na titulní stránce a jmenováním jednoho ze sta nejvlivnějších lidí na světě. Stala se vítězem první pákistánské Národní ceny mládeže míru a v roce 2013 byla také nominována na Nobelovu cenu za mír, kterou – ačkoli byla údajně velmi  blízko – nakonec nevyhrála, ve prospěch Organizace pro zákaz chemických zbraní. Dne 12. července 2013 promluvila Malala Yousafzai v OSN, kde vyzvala k celosvětové přístupu ke vzdělání a v září 2013 se oficiálně otevřela její knihovna v Birminghamu. Malala Yousafzai je držitelem Sacharovovy ceny za rok 2013.

    Jsem silnější než strach.  FOTO archiv

    Jsem silnější než strach. FOTO archiv

    Výňatek z blogu BBC z roku 2009: Měla jsem včera hrozný sen o vojenských vrtulnících a Talibanu. Takové sny mám od zahájení vojenské operace v údolí Swat. Moje matka mi dala snídani a já jsem šla do školy. Bála jsem se jít do školy, protože Taliban vydal zákaz pro všechny dívky. Pouze 11 žáků  z 27 se dnes zúčastnilo vyučování. Počet se snížil, kvůli ediktu Talibanu. Mé tři přítelkyně se po tomto dekretu odstěhovaly do Péšaváru, Lahore a Rawalpindi i se svými rodinami.
    Malala Yousafzai, 03. ledna 2009

    Malala Yousafzai je bezesporu symbolem a mluvčím nové generace sebe si vědomých dětí, jež přišly na svět proto, aby ho změnily v lepší místo k bytí pro všechny. Dalai Lama kdysi někde uvedl, že svět bude zachráněn ženou ze Západu. Pokud tím náhodou myslel ‚Západ’ Pákistánu, ze kterého pochází tato pozoruhodná dívka, tak k ní můžeme začít upínat svou pozornost i naději. Budeme ji totiž potřebovat!

    ///

    Actress Guila Clara Kessous nominated UNESCO Artist for Peace

    Director-General Irina Bokova nominate French actress and playwright Guila Clara Kessous as a UNESCO Artist for Peace at a ceremony which has been held at UNESCO Headquarters on 17 January 2012.

    V roce 2014. FOTO archiv

    Guila Clara Kessous – herecký portrét. FOTO archiv

    Guila Clara Kessous has produced and directed plays on human rights in France and abroad. As both playwright and actress, she has taken part is numerous theatrical performances linked to humanitarian causes, including the world premiere of “Once upon a time” by Elie Wiesel, which she also directed and was presented at the Festival of Avignon. She has also produced several short films that were presented at the Cannes Film Festival.

    Guila Clara Kessous is named Artist for Peace „in recognition of her work to defend the social causes through art, and her dedication to the ideals of the Organization“.

    V pařížské Librairie Théâtrale 4. dubna 2015. FOTO archiv

    V pařížské Librairie Théâtrale 4. dubna 2013. FOTO archiv

    UNESCO Artists for Peace are internationally-renowned personalities who use their influence, charisma and prestige to help promote UNESCO’s message and programmes. UNESCO works with these distinguished personalities in order to heighten public awareness regarding key development issues and to inform the public what our Organization’s action is in these fields.

    • Autor:
    • Publikováno: 20. března 2015

    Komentáře k článku: Já / Ty / Oni

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,