Divadelní noviny > Burza Zprávy
Jak se v RSC hraje Zdárné lásky snaha
Letos 11. února se uskutečnil historicky první přímý přenos ze stratfordské Royal Shakespeare Company k nám. Shakespearovští fanoušci tak měli možnost vidět inscenaci Love´s Labour´s Lost v pražském kině Aero a náchodském kině Vesmír. Tentokrát se – ve středu 4.března – můžete vypravit opět do náchodského Vesmíru, v Praze však tentokrát do kina Bio Oko. Právě tady totiž bude k vidění druhá část stratfordského experimentu režiséra Christophera Luscomba, který nadchl v loňském roce britskou kritiku.
Režisér Luscombe totiž volně propojil dvě Shakespearovy komedie. Zasadil jejich děj do předvečera první světové války a na její konec. První z hořkých Shakespearových komedií byla v únoru do světových kin přenášená Marná lásky snaha (Love´s Labour´s Lost), na ni ve středu naváže rovněž poněkud trpká komedie Mnoho povyku pro nic, uváděná ovšem pod názvem Love´s Labour´s Won – tedy Zdárné lásky snaha.
V inscenaci se děj této komedie odehrává na podzim roku 1918, kdy se vrací skupina vojáků ze zákopů první světové války. Světem unavený Benedick (hraje ho představitel Birona z předchozího kusu Edward Bennett) a jeho přítel Claudio se znovu setkávají s někdejšími známými, mimo jiné i mladými ženami na vdávání, Beatricí a Hero. Aby lidé zapomněli na hrůzy války, pořádají se různé slavnosti a maškarní plesy. Právě zde se do sebe Claudio a Hero vášnivě zamilují, zatímco Benedick a Beatrice šermují slovíčky v genderovém souboji, který ovšem nemá daleko k flirtování.
Shakespearova romantická komedie (či komická romance) odehrávající se v euforii, která nastala po válečných útrapách, a její postavy musejí projít několika zkouškami, než vše může šťastně skončit. Jak řekl režisér Luscombe, jeho inscenace je především komedie o tom, že najít lásku můžeme i na místech, kde bychom ji vůbec nečekali. Po shakespearovských inscenacích z londýnského Národního divadla mají tak nyní čeští diváci možnost vidět zcela jiný přístup k Shakespearovi, možná méně filosofující, ale patrně bližší myšlence trochu hořkých, nicméně zábavných komedií o vztazích.
///
Královsky předvedené divadlo
Přímé přenosy her Královské shakespearovské společnosti ročně dosahují milionového počtu diváků, který zahrnuje také žáky a studenty na tisícovce anglických škol. Sérii přenosů do kin RSC zahájila na podzim 2013 úspěšnou inscenací Richarda II. s Davidem Tennantem v titulní roli, v režii současného uměleckého ředitele souboru Gregory Dorana. Ten RSC převzal v roce 2012, mezi bývalé šéfy souboru patří mj. slovutní režiséři Trevor Nunn a Peter Hall, jeden ze zakladatelů společnosti. Royal Shakespeare Company vznikla oficiálně v roce 1961, myšlenkou na shakespearovské divadlo v dramatikově rodišti se ovšem objevila už v 18. století.
Nepřetržitá shakespearovská tradice, kterou je Stratford po staletí prodchnut, je to, co dělá náš soubor jedinečným, popisuje umělecký šéf Gregory Doran. Na rozdíl od „konkurenčního“ londýnského divadla Globe, RSC neinscenuje Shakespearovy hry výhradně v alžbětinských kostýmech, často k nim hledá nový přístup. Do jejího repertoáru ovšem nepatří pouze Shakespeare, mezi velké hity RSC patří např. muzikály Bídníci a Matilda, které se dodnes s úspěchem hrají na West Endu.
Jindřich V.
Jsme rádi, že vám už nyní můžeme prozradit nový titul RSC Live série přichystaný na podzim – jde o historickou hru Jindřich V., kterou mladý reřisér a umělecký ředitel RSC Gregory Doran režíruje v roce 600. výročí bitvy u Azincourtu.
A zde je kompletní přehled všech RSC Live přenosů, na které se v následujích měsících můžete těšit:
Mnoho povyku pro nic (aneb Zdárná lásky snaha) | režie: Christopher Luscombe
středa 4. března 19:45
///
Následující program:
Kupec benátský | režie: Polly Findlay
středa 22. července 20:45
Othello | režie: Iqbal Khan
středa 26. srpna 20:45
Jindřich V. | režie: Gregory Doran
středa 21. října 19:45
Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými titulky.
Komentáře k článku: Jak se v RSC hraje Zdárné lásky snaha
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)