Divadelní noviny > Názory – Glosy
Jak šéfové přicházejí o iluze
Zčistajasna si nový ředitel Moravského divadla, ve funkci od začátku října, David Gerneš zavolal zdejšího zavedeného šéfa baletu Roberta Balogha, aby mu sdělil, že ho s okamžitou platností zbavil funkce. Stalo se tak nejspíš v ředitelně 29. listopadu 2018 dopoledne. Byli jsme nuceni přistoupit k odvolání pana Balogha, a to pro opakované porušení vnitřních předpisů divadla a přetrvávající neutěšenou situaci v baletním souboru. Chceme rovněž, aby olomoucký balet získal nový impuls a energii, aby umělecky nestagnoval. Termín odvolání je načasován tak, aby nástupce na pozici uměleckého šéfa získal dostatek času a prostoru při tvorbě dramaturgického plánu a detailně se seznámil s provozem Moravského divadla, zdůvodnil Gerneš své rozhodnutí.
Robert Balogh „vturánového padáka“, jak těmto případům říkával dirigent Miroslav Homolka, zkušený praktik dnes již na pravdě boží, nečekal: Je to pro mě překvapivé až podlé, myslím, že to bylo připravováno už dávno. Je mi to strašně líto, pro tento soubor jsem obětoval veškerou kreativitu. Není žádný skutečný důvod k odvolání, publikum chodí. Máme nyní soubor světového jména, nechápu to, sdělil ČTK. Jenže ke svým autorským baletům Balogh už třikrát neměl vyřízené licence: poprvé v roce 2011 (inscenace Karel Gott, zlatý hlas z Prahy), v roce 2013 si trochu naivně troufal získat práva na muzikálový hit (Jesus Christ Superstar), no a právě nyní se to opakovalo u baletu Beatles. Balogh tvrdí, že licence měl na starosti někdo jiný, ale jako generál nemůže zpackanou bitvu hodit na chybujícího kaprála. Nebylo by divu, kdyby si Gerneš řekl třikrát a dost.
Nedosti na tom. V rozhovoru pro Olomoucký deník 30. listopadu Balogh naznačil politické pozadí svého vyhazovu: Tak je po volbách, Olomouc má nové zastupitelstvo i Radu a v ní usedl i jeden člověk, který kdysi působil v divadle a musel odejít pro neshody s primátorem, se kterým jsem já byl kamarád. To jméno člověka, který se mi tímto mstí, ať si každý domyslí sám. Kdo tedy? Je to nakonec jedno, hrozivý je vzkaz, že podle Balogha, a jistě podle mnoha jiných, se funkce obsazují z kamarádšoftu. A tak si tu žijeme…
Komentáře k článku: Jak šéfové přicházejí o iluze
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)