Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Jak vnímají Češi Franka Gehryho?

    Tančící dům od amerického architekta Franka Gehryho patří k nejikoničtějším stavbám v Praze, stejně tak jako Gehry je jedním z nejzásadnějších světových architektů posledních tří dekád. Výstava s názvem Frank Gehry: Očima Čechů utváří jakousi koláž představující legendárního architekta ve spojení s Českou republikou. Výstavu je možné navštívit ve Winternitzově vile od 20.10. 2021 do 13.12.2021. Kurátorem výstavy je přední teoretik architektury a publicista Adam Štěch.

    Architektura Franka Gehryho. Foto: DANALKA

    Letošní výstavní program Winternitzovy vily je zaměřen na práci zahraničních architektů v českých zemích. Frank Gehry je jedním z nejdůležitějších světových architektů posledních 40 let. Máme to štěstí, že u nás postavil svůj ikonický Tančící dům. S Českem ho však spojují i další nepříliš známe věci. A právě ty jsme se na výstavě rozhodli představit, přibližuje koncept výstavy její kurátor Adam Štěch.

    Výstava představuje Gehryho dílo v souvislosti s českým prostředím z pohledu českých tvůrců či spolupracovníků a nastiňuje tak trochu odlišný úhel pohledu na tohoto architekta. Setkáte se zde s třemi odlišnými perspektivami na tvorbu tohoto významného kalifornského architekta.

    Architektura Franka Gehryho. Foto: DANALKA

    Fotografická série českého fotografa DANALKA nejprve nabídne nevšední pohled na některé Gehryho stavby, za kterými Alka jezdí po celém světě. Pro výstavu ve Winternitzově vile vybral několik fotografií vytištěných na kovové desky. Od Tančícího domu v Praze až po Gehryho slavnou koncertní síň Walt Disney v Los Angeles.

    Druhý pohled přiblíží technické zákulisí firmy Sipral a její spolupráce na konstrukci Gehryho budovy nadace Louis Vuitton v Paříži. Sipral byl k projektu přizván, aby vytvořil specificky tvarované prvky obvodového pláště, které jsou konstrukčně zásadním a výtvarně výrazným elementem struktury celé budovy. Na výstavu ve Winternitzově vile Sipral poskytl technické výkresy a dokumentaci vývoje těchto konstrukčních prvků, jejich realizace a instalace.

    Architektura Franka Gehryho. Foto: DANALKA

    Poslední část výstavy se vrací k Tančícímu domu prostřednictvím audio výpovědí Vlada Miluniće. Milunić je český architekt chorvatského původu. Kromě řady realizací domovů důchodců, bytových komplexů či rekonstrukcí, je jeho jméno nejvýrazněji spojené právě s touto stavbou. Abychom ilustrovali příběh Tančícího domu na výstavě ve Winternitzově vile, rozhodli jsme se namluvit některé Milunićovy vzpomínky, které byly uveřejněny v roce 2003 v knize Tančící dům od nakladatelství Zlatý řez, popisuje kurátor Adam Štěch.

    Vilu si od architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty nechal roku 1932 postavit pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinný dům pro svoji manželku Jenny, dceru Suzannu a syna Petra. Jedná se o poslední Loosovu realizovanou stavbu, dokončenou nedlouho po známé Müllerově vile, s níž ji spojuje řada prvků – mimo jiné i způsob členění (tzv. Raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický. Od října 2018 je vila zařazena do mezinárodní sítě slavných domů světa Iconic Houses. Vilu je možné navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou bez rezervace a každou sobotu a neděli v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen dílo Adolfa Loose, navštívit aktuální výstavu a stálou expozici mapující osud vily od třicátých let, ale také si užít unikátní prostory při některém z doprovodných programů. Pravnuk Josefa Winternitze David Cysař se ženou Kristinou zde pořádají v duchu salonů třicátých let přednášky věnované dějinám umění a architektuře, divadla, koncerty, swingové tančírny a další kulturní akce.

    • Autor:
    • Publikováno: 19. října 2021

    Komentáře k článku: Jak vnímají Češi Franka Gehryho?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,