Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Jaká je budoucnost kultury?

    What’s The Future? / Jaká je budoucnost kultury? byl název prvního ročníku akce Pražské kulturní fórum (PKF) na téma budoucnosti kultury. To mělo za cíl otevřít diskusi k nové kulturní politice Prahy a odehrálo se od 27. do 29. dubna 2021 formou online konference z Centra architektury a městského plánování (CAMP). Záštitu nad PKF převzala Hana Třeštíková, pražská radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovní ruch. Příprava nové kulturní politiky města pokračuje dotazníkovým šetřením, do kterého se je možné zapojit do 24. května na tomto odkazu.

    Mezi domácími panelisty se představili zástupci tuzemských kulturních subjektů; ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková, ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl, ředitel akce Zažít město jinak Martin Šotola, předseda Asociace herních vývojářů ČR Pavel Barák či ředitel Signal festivalu Martin Pošta. Ty doplnili zahraniční experti na kulturní politiku jako italský profesor ekonomie Pier Luigi Sacco, zakladatel španělského Nartex Barcelona Jordi Pardo, ředitel estonského Creativity Lab Ragnar Siil či ředitel Creative Industry Košice Michal Hladký.

    Mezi náměty na diskuzi se objevila téma komunit, pražské kulturní politiky, kreativních oborů a politické podpory ze strany pražského magistrátu. Pro další proces přípravy kulturní strategie nastavilo Pražské kulturní fórum laťku hodně vysoko, máme velice dobré ohlasy od online diváků. Každopádně se Kreativní Praha moc dobře uvedla i mimo Prahu, z reakcí se ukazuje, že zvolená témata rezonují i mezi těmi, kteří řeší agendu v evropských městech, hodnotí PKF Hana Třeštíková. Získané informace bude v následujícím čase zpracovávat Kreativní Praha, a budou sloužit jako vstupní materiál pro nově vznikající kulturní politiku Prahy. Vizí je změnit přístup k tvorbě kulturní politiky a více ji provázat s ostatními obory jako jsou vzdělávání, ekonomický rozvoj města či životní prostředí.

    Podařilo se nám zahájit diskuzi nad směřováním kulturní politiky hlavního města v dalších letech. Tak ostatně znělo i původní zadání. Z jednotlivých příspěvků vychází najevo, že Praha je na změny v uvažování o své kultuře, komunitách a kreativních odvětvích připravena. Na druhou stranu konference odkryla také řadu míst, na kterých je nutné v následujícím čase pracovat, shrnuje vyznění Fóra Petr Peřinka, ředitel pořádající instituce Kreativní Praha.

    Do přípravy nové kulturní politiky Prahy je možné se zapojit prostřednictvím dotazníku, který Kreativní Praha spustila v pátek 7. 5. 2021. Dotazník vychází z knihy Hledání rovnováhy – 21 strategických dilemat v kulturní politice, Ch. Landry a F. Matarasso. Cílovou skupinou dotazníku jsou pražští aktéři z oblasti umění, kultury a kulturních a kreativních odvětví. Dotazník je možné vyplnit do pondělí 24. 5. 2021 na tomto odkazu. S výsledky se bude pražská kulturní obec moci seznámit na webu Kreativní Prahy během června nebo v rámci jedné z konzultací obsahu návrhu nové kulturní politiky, které budou probíhat během léta.

    • Autor:
    • Publikováno: 20. května 2021

    Komentáře k článku: Jaká je budoucnost kultury?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,