Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Jaké je to v nebi?

    V záplavě činoherních kusů mnohdy opulentní délky i tematického rozmachu občas každému recenzentovi přijde k chuti divadlo loutkové či pro děti. Do kladenského divadla Lampion není cesta zas tak dlouhá. A navíc, někdy neškodí zhlédnout představení společně s nepremiérovými diváky – třeba s dětmi na pomezí školky a základní školy. V tomto případě je pro ně prostor divadla ještě více zintimněný tím, že se sedí na jevišti, takže herci, eventuálně loutky, jsou doslova na dosah ruky.

    Myška Šupito (Eva Burešová) se, zahnaná lišákem k pádu do propasti, ocitne v záhrobí. To je překvapivě příjemné místo, nabízející řadu setkání, dobrodružství a her. Foto Lampion

    Druhá zdejší režie Jakuba Maksymova, studenta režie na Katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU (v současné době čekatele na státní závěrečnou zkoušku), po Drakobijci z Oujezda je adaptací dětské knížky Ivy Procházkové Myši patří do nebe. Tématem, pro děti možná neobvyklým, je smrt. Myška, ve skutečném životě zahnaná lišákem k pádu do propasti, se ocitá v záhrobí. Toto místo ale překvapivě není strašidelné, spíše naopak. Je velmi příjemné a přítomným nabízí nejen setkání s jejich milými, ale také řadu dobrodružství a her.

    Nenásilně didaktické představení o věcech, které byly hodně dlouho v dětské literatuře tabuizovány, má i díky zvolené scénické interpretaci poetickou a hravou atmosféru. Režisér sám vytvořil divadelní adaptaci příběhu o myšce, která se po zkušenosti ze záhrobí vrací na Zem, s citlivým pochopením pro jazyk, srozumitelný i těm nejmenším divákům, aniž by bylo třeba uchylovat se k infantilitě. Naopak, slovní hříčky a gagy tu fungují přirozeně, stejně jako téměř „indiánská“ jména jednotlivých zvířátek. S výpravou Olgy Ziebińské a hudbou Iva Sedláčka umí pětice herců Eva Burešová, Lukáš Bouzek, Diana Hauptová, Jiří Hajdyla a Jan Vejražka zacházet s hravostí a humorem. A navíc, základní zvolený výtvarný a zvukový princip inscenace, totiž využití rozličných hudebních (netradičních) nástrojů, které nejen charakterizují temperament jednotlivých tvorů, ale určují také rytmus představení, je přístupný i pro nejmenší diváky. Ti mají na konci představení dokonce možnost veškeré nástroje si osobně vyzkoušet ve dvacetiminutovém workshopu.

    Příběh o přátelství myšky s lišákem Bělobřichem hrají herci s loutkami a výpravou složenou z hudebních nástrojů, jejichž autorkou je Olga Ziebińská. Foto Lampion

    Návštěva kladenského Lampionu, v němž se dětským divákům pravidelně nabízí nejen pasivní vnímání představení, ale také aktivní možnost vyzkoušet si vlastní tvůrčí schopnosti v dílně před představením či po něm, rozhodně není marná. Vzhledem k tomu, že vedení divadla oslovuje celou škálu zajímavých tvůrců (v této sezóně např. Matěj Forman, Jiří Jelínek či Marka Míková), mohou představení potěšit a inspirovat nejen malé, ale i dospělé diváky.

    Divadlo Lampion, Kladno – Iva Procházková, Jakub Maksymov: Myši patří do nebe. Režie: Jakub Maksymov, dramaturgie: Jakub Maksymov a Matouš Danzer, výprava a loutky: Olga Ziębińska, hudba: Ivo Sedláček & kol. Hrají: Eva Burešová, Diana Hauptová, Lukáš Bouzek, Jiří Hajdyla a Jan Vejražka. Premiéra 23. 2. 2019. Psáno z představení 29. 3. 2019.


    Komentáře k článku: Jaké je to v nebi?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,