Divadelní noviny > Názory – Glosy
Jakub Matějka: Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca
Rozhovor s producentem sdružení Loutky v nemocnici
Loutky v nemocnici, zapsaný spolek, se věnuje dramaterapii a psychosociální péči. Téměř patnáct let ulehčuje především dětským pacientům pobyt v nemocnicích a léčebnách. Od počátku je s jeho existencí spojen manažer Jakub Matějka, kterého jsme se zeptali na nové aktivity.
Jak vaše sdružení vzniklo?
Nápad vystupovat v nemocnici s loutkami převzala současná předsedkyně spolku Marka Míková od kamaráda – loutkáře z Německa. Sám hospitalizovaný začal hrát dětem na dětském oddělení improvizovaná loutková představení a později Marku požádal, aby s ním spolupracovala a vytvářela mu dramaturgyni. Zárodek projektu Loutky v nemocnici byl na světě. Živé umění ve zdravotnických zařízeních a podpora projektů, v nichž se profesionální umělci stávají součástí léčebného procesu, nalézáme i v zahraničí – zejména ve vyspělých zemích. Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca. Někdy se jedná o loutkové divadlo u nemocničního lůžka, jindy hráči symfonického orchestru odehrají koncert v přeplněné čekárně ambulance.
Kolik lidí se na projektu podílí a jak to všechno funguje?
V tuto chvíli se projektu aktivně účastní osmnáct členů spolku a naše nekončící turné po celé republice se může pyšnit téměř šesti sty návštěvami v nemocnicích a léčebnách, nejčastěji dvoučlenných týmů. Při většině návštěv odehrajeme vícero loutkových představení, pro získání důvěry pacientů většinou začínáme písničkami „na přání“. Hrajeme v sálech léčeben, v hernách na jednotlivých odděleních, ale i přímo na pokojích pacientům upoutaným na lůžko, s dezinfikovanými speciálně upravenými loutkami navštěvujeme i jednotky intenzivní péče s nejvyšším režimem ochrany. Jak píšeme na našich stránkách: Loutky dokážou u nemocných často víc než pilulky – vykouzlit úsměv, zaplašit stesk po domově, pomoci na chvíli zapomenout na bolest a trápení. Prostřednictvím divadelních představení, her a písniček se snažíme pomoci v procesu uzdravování, snažíme se otevírat prostor ke hře i komunikaci o prožívané realitě… Přizpůsobujeme se možnostem a potřebám oddělení i pacientů. Máme diferencovaný přístup k různě nemocným, spolupracujeme s nemocničním personálem i s rodiči. Někdy aktivně pomáháme v procesu léčby (rehabilitace, psychiatrie).
Kam vaši umělci nejčastěji zajíždějí?
Největší počet návštěv realizujeme v klíčových nemocnicích v Čechách i na Moravě, kde jsou soustředěni dlouhodobě hospitalizovaní pacienti s nejvážnějšími diagnózami: FN Motol, Dětská nemocnice FN Brno, FN Ostrava. Zajíždíme ale i do malých léčeben v pohraničí. V posledních letech jsme naši činnost rozšířili do vybraných ústavů pečujících o dlouhodobě hospitalizované seniory, včetně hospiců. I zde mají loutka a písničky čarovnou moc! Celkem navštěvujeme zhruba čtyřicet zdravotnických zařízení.
Máte nazkoušené programy, nebo se spíše improvizuje? Mohou si děti na loutky i sáhnout?
Každý rok připravujeme několik nových inscenací, které mají pevnou strukturu. Dramaturgie vychází přímo z potřeby souboru a jeho diváků – klientů zdravotnických zařízení. Nebojíme se prostřednictvím konkrétních příběhů a původních dramatizací otevírat prostor pro komunikaci i o složitějších otázkách (Bleděmodrý Petr, Myši patří do nebe, Bílá velryba). Zařazujeme aktuální dobrodružné příběhy (Letopisy Narnie) i osvědčené pohádky pro nejmenší (O Červené karkulce, O velké řepě, O Budulínkovi). Těžíme z toho, že umělecká vedoucí souboru Marka Míková je zároveň spisovatelkou i režisérkou a také loutkářkou. Ke spolupráci ale zveme i další osobnosti, scénografy, kostýmní výtvarníky, hudebníky… Některé projekty jsou přímo interaktivní, děti hrají s loutkami spolu s námi, kostým či rekvizitu někdy dostane i rodič nebo nemocniční sestřička. Děti jsou často loutce velmi blízko, zvlášť pokud hrajeme intimní představení přímo na postýlce pro jednoho pacienta. Těmto malým představením s drobnějšími loutkami říkáme „kufříkové“. Vždy je při návštěvě máme při sobě…
Co jste připravili v poslední době?
Právě jsme pokřtili nový audioprojekt Dárek a jiné pohádky, realizovaný s herci Dejvického divadla. Necháváme ho na konci naší návštěvy na nemocničních pokojích jako dárek. A srdečně zveme na naši loutkovou verzi klasické české operní veselohry Prodaná nevěsta. Premiéra pro veřejnost bude 7. prosince v divadle Minor.
Komentáře k článku: Jakub Matějka: Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)