Jazzman Škvorecký (No. 2)
(Pokračování)
Ovšem ti, kdo jazzu opravdu rozuměli (jako Josef Škvorecký), si byli vědomi, že Glenn Miller a řada jiných orchestrů hraje pop jazz, nikoli jazz na nejvyšší umělecké úrovni. Byl to jazz hraný výhradně z not, nikoli improvizace, která je jádrem jazzového umění. Také to byla hudba určená především k tanci, i když Millerův orchestr vystupoval (a pod jeho jménem vystupuje dodnes) i koncertně.
Měli jsem ho rádi, ale našimi idoly byli především afroameričtí (neboli černošští, jak se tehdy říkalo) sólisté, zpěváci i soubory, kteří provozovali jazz hlavně pro poslech. V odkazech na jazz ve Zbabělcích i jinde se najdou jména jako Chick Webb, Count Basie, Duke Ellington, Bob Crosby, zpěváci jako Jimmy Rushing, Billie Holiday, jakož i řada sólových instrumentalistů. Mnoho z těchto performerů se naleznete v televizním záznamu výstupu šesti jazzových skupin ve vysílání TV společnosti CBS z roku 1957. (Včetně tenorsaxofonisty Colemana Hawkinse, který byl podle Škvoreckého jeho nedostižným vzorem. )
V očích mnoha odborníků je to nejzdařilejší TV záznam jazzové hudby všech dob. Big band a swing dominuje, ale vyskytuje se tam i dixieland, blues, bebop i cool jazz. Video i zvuk jsou výborné. Hudebníci provozují své umění v neformální, jam-sessionové atmosféře. Výstupy jsou uváděny anglicky komentátorem, jemuž není bohužel vždy dobře rozumět. Pořad trvá 55 minut, ale jednotlivé částí můžete přeskakovat, nebo se k ním můžete vracet pohybem střelky po červené lajně.
Přeji příjemný poslech. A vy, kteří znáte Škvoreckého dílo, si na něj občas vzpomeňte. I když tuto nahrávku nemohl znát, určitě znal velkou většinu účinkujících z jiných nahrávek či živých vystoupení.
The Sound of Jazz CBS 1957: http://www.youtube.com/watch?v=K1Ok2Gjf1T4&feat
Komentáře k článku: Jazzman Škvorecký (No. 2)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)