Divadelní noviny > Kontext Zprávy
JEDL se přesouvá do Švandova divadla
Novým působištěm JEDLu se stává Švandovo divadlo, soubor v rámci desetiletého výročí chystá několik dalších novinek. Na studiovou scénu Švandova divadla budou přeneseny inscenace z původního prostoru Divadla X10.
Směřování Švandova divadla pod vedením jeho uměleckého šéfa, Martina Františáka, opodstatňuje spojení se spolkem JEDL nejen z provozního – ale především z uměleckého hlediska. Inspirativní spojení by mělo do budoucna dát možnost vzniknout i vzájemným koprodukcím. Věříme, že spolku JEDL se tímto krokem otevírá nová etapa činnosti a příležitost k pravidelnému reprizování a k realizaci nových náročných inscenačních projektů, říká k tomuto propojení ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek.
JEDL se i nadále ve své dramaturgii bude zabývat dosavadními tématy: Jedna z linií, kterou sledujeme, jsou fasety dlouhodobého vztahu muže a ženy, uvádí Lucie Trmíková. Tu druhou pak vidí v transcendenci. Pro Švandovo divadlo se stává JEDL hlavním partnerem v tvůrčím dialogu, jakkoliv tyto entity zůstávají při tvorbě svých inscenací na sobě nezávislé. Věříme totiž, že experimentální i kamenné divadlo se mají čím obohatit navzájem a nejsou si konkurencí.
První premiérou JEDLu v roce 2022 bude Opera Ibsen ve velkorysém prostoru bývalého kláštera Gabriel Loci v Holečkově ulici na Smíchově. Druhou chystanou premiérou roku 2022 bude inscenace o Růženě Vackové v prostoru Studia Švandova divadla. Lucie Trmíková k tomuto uvádí: Ten impuls jakoby spadnul z nebe, listovala jsem o prázdninách novinami, kde byl nekrolog, který po smrti Růženy Vackové před třiceti devíti lety napsal teolog Josef Zvěřina a mě fascinovala tato věta: „Rozhodný moment její konverze byla smrt jejího bratra a švagra. Tehdy se jí se vší ostrostí zjevilo dilema: buď důsledný nihilizmus nebo důsledný klad; buď nic anebo Bůh; buď definitivní smrt anebo vzkříšení.“ Řekla jsem si v tu chvíli: “To je téma, o kterém chci udělat představení.
Další věcí, která se před námi otevírá, je JEDL dílna, kdy bych chtěla dát prostor mladým tvůrcům a studentům, kteří si můžou pod supervizí a v kombinaci se zkušenými vyzkoušet udělat inscenaci. Propojení s nejmladšími tvůrci se mi zdá velmi důležité. První projekt JEDL dílny bude mít premiéru ještě letos v prosinci ve Winternitzově vile, uvádí dále Trmíková.
Současná tvorba umělců JEDLu vychází z dlouhodobé spolupráce Jana Nebeského, Lucie Trmíkové a Davida Prachaře, která začala již v Činoherním klubu v roce 1991. Samotná činnost spolku pak byla zahájena v roce 2011. JEDL se v současnosti profiluje jako autorské, alternativní a nezávislé divadlo. Určující je pro něj spolupráce tvůrců a performerů z různých oblastí umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění). Výsledné scénické tvary tak v sobě spojují prvky různých žánrů a vytvářejí zcela originální a osobitý kontext v rámci současného českého divadla. Dramaturgie se opírá o dva základní pilíře: transcendence – ve smyslu překračování a experiment – ve smyslu propojování.
Komentáře k článku: JEDL se přesouvá do Švandova divadla
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)