Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Jednou větou

    Vážení spoluobčané, nemlčme a braňme se, demokracie v naší zemi je ohrožena a je třeba ji bránit, naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí, vyzvaly 28. října v petici na obranu demokracie kulturní osobnosti – Richard Balous, Jiří Bartoška, Jan Burian, Michal Dočekal, Vojta Dyk, Eva Salzmannová a Karel Steigerwald, zástupci Petičního výboru na obranu demokracie.

    V pátek 28. října převzal v obřadní síni plzeňské radnice šéf baletu Divadla J. K. Tyla Jiří Pokorný z rukou primátora města Martina Zrzaveckého Pečeť města Plzně, ocenění, které je udělováno za přínos k rozvoji města Plzně a zvýšení jeho prestiže; v minulosti ocenění mezi jinými obdrželi pěvkyně Eva Urbanová, herečka Blanka Bohdanová, herec Pavel Pavlovský, cembalistka Zuzana Růžičková nebo sportovci Kateřina Emmons a Martin Straka.

    Městské divadlo Zlín oznámilo, že od 1. září 2017 bude jeho novým uměleckým šéfem divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič, který vystřídá Hanu Mikoláškovou, jež odchází z osobních důvodů a na vlastní žádost.

    Centrum výzkumu divadla Divadelního ústavu v Bratislavě připravilo na 3. a 4. listopadu do prostor Štúdia 12 odborné kolokvium na téma česko-slovenských divadelních vztahů z období po rozdělení společné republiky: v programu krom jiných zazněly příspěvky o české tvorbě Mariána Amslera a Martina Čičváka, o slovenských inscenacích Jana A. Pitínského a Davida Jařaba, o fenoménu Farmy v jeskyni a také o problematice divadelní kritiky a o rozvoji původní dramatické tvorby u nás a na Slovensku po roce 1993.

    Do 28. listopadu se v Praze představují ostravská činoherní divadla, jež nabídnou výběr inscenací her Williama Shakespeara; akcí tak vrcholí celoroční projekt Shakespeare Ostrava 2016.

    Až do 30. listopadu se v Náchodě koná 7. ročník Náchodských dnů poezie, během nichž se na řadě míst představí osobnosti nezávislého českého performativního umění – Petr Nikl a Vladimír Václavek, Petr Váša, Eva Turnová a Vráťa Brabenec, Divadlo dr. Krásy, Geisslers Hofcomoedianten, Veselé zrcadlo, Drejg ad.

    Putovní ocenění Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového divadla za uplynulou sezonu získalo v závěru tradiční oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem 6. listopadu v divadle Minor v Praze Naivní divadlo Liberec za inscenaci Čechy leží u moře, jež získala nedávno i Cenu Divadelních novin.

    V pondělí 7. listopadu se v redakci nakladatelství Větrné mlýny v Dominikánské ulici 9 v Brně konal 1. díl česko-slovenského setkávání z připravovaného cyklu Slovenské pondělky, který má v úmyslu představovat osobnosti slovenského literárního života; prvními hosty byli prozaici a dramatici Michal Hvorecký a Silvester Lavrík.

    Ve dnech 11. a 12. listopadu se v pražské Vile Štvanice konal festival VILOmeniny, který nabídl vedle divadelních představení, koncertů, série inscenačních skic nové dramatiky pro děti i bohatý doprovodný program – hravou jógu pro děti, cirkusovou výstavu, výtvarné dílny nebo výtvarně-interaktivní „bojovku“.

    O víkendu 12. a 13. listopadu se v KC Zahrada na Jižním Městě v Praze konal nultý ročník festivalu pro batolata KUK!, který se tak stal prvním českým multižánrovým festivalem, který cílí na návštěvníky od 10 měsíců do tří let – představení, dílny a setkání se nesnaží o předání příběhu, ale jedná se vždy spíše o nabídku ke hře.

    Pátý ročník mezinárodního festivalu tanečních škol Nová generace se letos koná 24.–26. listopadu v holešovickém Studiu ALTA. Festival propojuje současný tanec, pohybové i fyzické divadlo a je platformou pro prezentaci a konfrontaci studentů a čerstvých absolventů.

    Brněnská DIFA JAMU připravila na dny 25. a 26. listopadu ve svých prostorách mezinárodní konferenci Tendence v současném herectví a herecké pedagogice; akce je věnovaná památce teatrologa Jana Roubala, jejím smyslem je poskytnout pedagogům zabývajícím se hereckou tvorbou platformu pro vzájemnou výměnu zkušeností a zamyšlení se nad otázkami nejen současné herecké pedagogiky, ale i herectví v interkulturních kontextech.

    Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut ve spolupráci s divadlem Minor pořádají ve dnech 28.–29. listopadu festival věnovaný propagaci romského jazyka RomAcademy: Dny živé romštiny, který chce zejména mladé generaci Romů představit romštinu jako rovnocenného partnera majoritní češtiny a přispět k její přítomnosti ve veřejném prostoru; účastní se jej mj. spisovatelka Eva Danišová, skladatel Jiří Korman, herec Zdeněk Godla nebo přední maďarská romská aktivistka Ágnes Daróczi.hul

    • Autor:
    • Publikováno: 15. listopadu 2016

    Komentáře k článku: Jednou větou

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,