Jednou větou
V sobotu 25. března se v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích již podvacáté rozdávaly ceny Jihočeská Thálie za nejlepší výkony tvůrců JD v roce 2016: jejich držiteli se v oboru balet stali Julie De Meulemeester a Zdeněk Mládek, v oboru činohra Věra Hlaváčková a Tomáš Havlínek, v oboru opera Ivana Rusko a Alexandr Beň, dále Denisa Posekaná za role v inscenacích souboru Malého divadla a za trojjediný výkon v inscenaci Ježíšek Superstar Bartoloměj Veselý, Petr Hubík a Martin Dobíšek; cenu nejoblíbenější inscenace roku 2016 získala komedie Úča musí pryč!, v níž hlavní roli ztvárnila Daniela Bambasová, kterou diváci zvolili nejoblíbenější herečkou, nejoblíbenějším hercem JD se stal Tomáš Drápela, v rámci večera byla předána i Cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví, již z rukou ředitele Českého rozhlasu České Budějovice ing. Zdeňka Duspivy převzala Lenka Šestáková za interpretaci povídky Sestra Josefa, která byla v režii Luboše Koníře natočena v ČRo České Budějovice v lednu 2016.
V pondělí 27. března byly ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti vyhlášeny výsledky anket o nejoblíbenější a nejlepší herecké osobnosti SD loňského roku: Slovácké Oskary (divácká cena popularity) si odnesli Pavlína Hejcmanová a Zdeněk Trčálek, nejpopulárnější inscenací, jež měla premiéru v roce 2016, byla vyhlášena Vojnarka v režii Igora Stránského; cenu kritiků Největší z pierotů (rozhoduje o ní porota složená z recenzentů, novinářů a kulturních pracovníků) si také odnesla herečka za ztvárnění Madleny Vojnarové, ale v podání Kamily Zetelové, v mužské kategorii si svého „pierota“ odnesl Pavel Hromádka za roli Petra Stockmanna v Ibsenově Nepříteli lidu, který byl oceněn i jako nejlepší inscenace SD roku 2016; Cenu komediantů, již udělují herci divadla výtvarníkům, hudebníkům, choreografům a dalším osobnostem za jejich práci v SD si odnesl hudebník Mario Buzzi za scénickou hudbu k inscenaci Kniha o hřbitově.
V pátek 31. března vyhlásilo VČD v Pardubicích výsledky ankety o nejpopulárnější pardubické herečky roku 2016: tituly si odnesli Martina Sikorová a Ladislav Špiner, jehož za absolutně nejvyšší počet diváckých hlasů odměnila i Herecká asociace.
V neděli 2. dubna skončil 19. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který se v pražském Divadle v Dlouhé konal od 29. března – festival opět rozdal dvě ceny: diváckou Cenu Vojty Šálka, o níž rozhoduje hlasování dětských diváků, získala inscenace Batosnění (Damúza, Praha, režie Monika Kováčová) a Cena Dítko, již udělují studenti Katedry Divadelní vědy FF UK byla přiřčena inscenaci Bratři Lví srdce (Divadlo Polárka, Brno, režie Jan Cimr); studenti zároveň celý festival průběžně reflektovali na svém blogu Divědové a na facebooku.
Ve dnech 5.–10. dubna se v Praze – ve Studiu Dva, divadlech Palace, Na Prádle a v Žižkovském divadle Járy Cimrmana – uskutečnil 7. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Gavranfest, na němž se prezentují inscenace her, jejichž autorem je chorvatský dramatik Miro Gavran, letos v provedení divadelních souborů z Prahy, Bratislavy, Bělehradu a Záhřebu.hul
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)