Jednou větou
Třetí ročník anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka, zná své vítěze (35 autorů přihlásilo dohromady 38 textů, z toho 9 psaných slovensky): porota ve složení Vladimír Fekar, Marta Ljubková a Ilona Smejkalová nejprve vybrala osm finálových textů a z nich poté porota ve složení Vladimír Fekar (dramaturg Městského divadla Zlín), Marek Pivovar (dramaturg), Miriam Kičiňová (dramaturgyně SND v Bratislavě), Ilona Smejkalová (dramaturgyně ND v Praze) a Jaroslava Šiktancová (režisérka a pedagožka DAMU) rozhodla udělit tato ocenění: 1. místo Barbora Hančilová: Identity, 2. místo Hynek Skoták: Furianti, 3. místo Kateřina Lužná: Válečná vřava.
O prodlouženém víkendu 25. až 28. května se ve Studiu Alta v Praze konal 3. ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu; hlavním francouzským hostem letošního ročníku byl rezidenční soubor divadla v La garde, soubor Le cabinet de curiosités s inscenací Projekt nuda, kterou představil v rámci slavnostního zahájení festivalu.
Na devíti místech pražské Malé Strany se ve dnech 26. května−3. června konal 16. ročník festivalu Prague Fringe.
V neděli 28. května začal 29. ročník mezinárodního festivalu Tanec Praha, který se bude konat celý měsíc, do 28. června, a přiveze do Prahy a dalších osmnácti měst a obcí ČR umělce z Evropy, Asie, Afriky i Latinské Ameriky; hvězdou festivalu je Sidi Larbi Cherkaoui, jehož tvorba inspirovala motto celé akce: Tancem proti předsudkům.
V úterý 6. června byla v Kaizlových sadech u Invalidovny v Praze-Karlíně vernisáží na téma Na hraně zahájena nová přehlídka umění ve venkovním prostoru nazvaná m3; jejím účelem je na základě intervencí vybraných umělců (Matěj Frank, Jakub Geltner, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Pavel Korbička, Vojtěch Míča, Aleš Novák, Jan Paclt, Martin Skalický, Petr Stibral, Čestmír Suška, Samuel Šrom, Timo, Jan Zdvořák, ZEB ONE) ozvláštnit vnitřní prostor metropole, zprostředkovat návštěvníkům i obyvatelům města kontakt s aktuálním uměním, konfrontovat je s ním a jeho prostřednictvím aktivně vytvářet nové teritoriální kontexty; přehlídka potrvá do 1. října.
Ve dnech 19. a 20. června se po šesti letech do České republiky vrací mezinárodní multidisciplinární divadelní společnost se sídlem ve Francii Footsbarn Travelling Theatre (poprvé navštívila Prahu v roce 1989 v rámci mezinárodního divadelního festivalu MIR CARAVANE, který spoluorganizovala; poslední návštěva ČR byla na festivalu Divadelní svět Brno v roce 2011 s představením Muž, který se směje), jež se tentokrát představí ve Švandově divadle inscenací pro školy Oslava Shakespeara – Cesta ve společnosti Williama Shakespeara a večerní produkcí Kukaččí hnízdo – volná adaptace dle románu Kena Keseye (v pondělí obé ve francouzštině, v úterý v angličtině).
Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)