Jednou větou
Národní divadlo moravskoslezské se stalo spoluorganizátorem chystaného nového mezinárodního festivalu umění Trans/Misje; 1. ročník se uskuteční od 25. srpna do 1. září 2018 v polském Rzeszówě.
Členem Rady Českého rozhlasu se stal dosavadní poslanec ČSSD, bývalý herec a někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák, který kvůli tomu předčasně ukončil svůj mandát v Poslanecké sněmovně.
V domě U Kamenného zvonu byla 23. června zahájena velká retrospektivní výstava jednoho z členů Pražské 5: Jaroslav Róna 1997–2017 – výstava, jež se koná v roce Rónových šedesátých narozenin, se zaměřuje především na prezentaci jeho prací vzniklých v uvedeném období, avšak zároveň se snaží představit umělcovu tvorbu ve vizuální a vnitřně polarizované celistvosti.
Orchestr Musica Florea ve spolupráci s tanečním souborem Chorea Historica a hudebním tělesem In Cordis Ensemble oživily 4. července ve dvoraně sídla Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění na pražském Malostranském náměstí po čtyřech stoletích vzácnou hudebně-taneční památku: rekonstruovaly barokní divadelní slavnost Phasma Dionysiacum Pragense neboli Pražské zjevení dionýské.
Publikace Luigi Pirandello: Hry I, kterou v loňském roce vydal v edici Divadelní hry Institut umění – Divadelní ústav, získala v rámci 150. výročí Pirandellova narození zvláštní cenu poroty Premio Flaiano v kategorii italianistika, vyhrazené odborníkům působícím v zahraničí za významné počiny v oblasti italské literatury, jazyka a kultury; cenu 9. července převzala na slavnostním ceremoniálu v Pescaře Alice Flemrová, iniciátorka celého projektu nových českých překladů divadelních her Luigiho Pirandella a editorka prvního svazku.
Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková uspěla na světové výstavě scénografie World Stage Design 2017 v Tchaj-peji: za projekt 3+1 LOVE, který prezentoval tři inscenace Klicperova divadla (Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní) a inscenaci Vojcek Divadla J. K. Tyla v Plzni, získala v silné asijské konkurenci bronzovou medaili.
Měsíc srpen se nesl ve znamení 75. výročí vzniku českého koncentračního tábora v Letech u Písku, v souvislosti s tímto výročím se na místě bývalého tábora organizovalo několik akcí: mj. v Praze žijící slovenská režisérka Dana Račková uvedla 16. srpna inscenovanou událost, kterou poprvé připravila 8. května 2014 v divadle Ponec v Praze: hudební modlitbu Lety – 1942.
Festivalu Edinburgh Fringe, který se konal od 4. do 28. srpna, se z Česka účastnilo pět souborů – Spitfire Company, Cirk La Putyka, Lenka Vagnerová & Company, DOT504 a 420People.
V pondělí 14. srpna začala v Ostravě pracovat vybraná skupina 37 mladých skladatelů – studentů i absolventů prestižních univerzit z 18 zemí světa; začala tak třítýdenní setkávání hudebních umělců napříč generacemi i uměleckým prostředím, tzv. Institut Ostravských dní, do kterého od 24. srpna vstoupil desetidenní festival Ostravské dny s téměř stovkou kompozic hudby druhé poloviny 20. století i současnosti.
Činoherní studio Ústí nad Labem odehrálo v týdnu od 21. do 27. srpna v rámci festivalu Divadelní zahrada všechny svoje inscenace Williama Shakespeara: tři díly mocenské ságy Jindřich VI., hru Zkrocení zlé ženy a veselohru Dva páni z Verony; pro nejmenší diváky uvedlo poprvé venku pohádkový příběh Ronja, dcera loupežníka.
Herec příbramského divadla Jiří Vojta byl dvakrát oceněn v USA za hereckou kreaci v krátkém filmu O otci režiséra Romana Němce, a to ve státech Delaware na festivalu Depth of Field a na přehlídce Southern Short Awards ve státě Georgia.
Divadlo Husa na provázku slaví v sezoně 2017/2018 padesát let své existence – ČT art uvedla večer 1. září v rámci zahájení těchto oslav přímý přenos z DHnP představení Lásky jedné plavovlásky a rozhovory s přímými účastníky a pamětníky.
Do uměleckého souboru Klicperova divadla Hradec Králové, kterému od této sezony šéfuje Jana Slouková, nastoupily od září dvě nové členky – herečky Týna Průchová a Sára Venclovská.
Letošní VyšeHrátky, které se konají do 10. září v prostorách Královské akropole v Praze na Vyšehradě, nabízejí jako každoročně pohádky, workshopy, oblíbená čtení slavných tatínků a v neposlední řadě tradiční divadelní bojovku – tentokrát zaměřenou na objevy a vynálezy.
Divadelní společnost Jana Hrušínského slaví na podzim 15. narozeniny, kvůli závažným provozním překážkám však premiéru hry Je úchvatná! plánovanou na říjen musí přesunout na jaro 2018 a stejným způsobem je nucena přeložit i původně plánované uvedení Jirotkova Saturnina; za uplynulými patnácti lety divadelní činnosti se ohlíží kniha 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského – Divadlo Na Jezerce, kterou principál představí v polovině října.
Město Ostrava vyhlásilo výběrové řízení na místo ředitele/ředitelky Komorní scény Aréna, neboť současná ředitelka Renáta Huserová, která KSA vede od roku 1994, odchází na konci letoška do důchodu; do funkce by měl vítěz nastoupit 2. ledna 2018.
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru slaví letos padesát let od svého vzniku; v rámci toho připravilo na podzim desítky akcí a setkání, které vyvrcholí během sympozia Porézní hranice 12.–14. října v prostoru nové budovy pražského Národního muzea.
Potenciál divadla ve vyhrocující se politické situaci ve světě bude hlavním tématem letošní mezinárodní doktorské konference Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění – pod názvem Politics and Community Engagement in Doctoral Theatre Studies se konference bude konat 3. a 4. listopadu.
Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN.HUL
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)