Jednou větou
Dnešním dnem publikační činnost našeho portálu končí, jeho stránky včetně archivu by měly být přístupné do konce tohoto roku, napsal 27. dubna na stránky portálu Opera Plus jeho šéfredaktor Vít Dvořák; důvodem je protest proti seškrtanému grantu od ministerstva kultury.
Redakce Tanečních aktualit ohlásila začátkem května změnu na pozici šéfredaktora: Lucii Hayashi po sedmi letech nahradí Josef Bartoš, jeho zástupkyní bude Petra Dotlačilová.
V neděli 6. května se v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích již pojednadvacáté předávaly ceny Jihočeská Thálie za nejlepší výkony umělců v inscenacích, které měly svoji premiéru v roce 2017; držiteli cen se stali v oboru balet Barbora Coufalová a István Varga, v oboru činohra Daniela Bambasová a Tomáš Havlínek, v oboru opera Marie Fajtová a Alexandr Beň a za role v inscenacích souboru Malého divadla Denisa Posekaná a František Hnilička; cenu za nejoblíbenější inscenaci roku 2017 udělili diváci opeře Trubadúr v režii uměleckého šéfa opery JD Tomáše Studeného, v níž roli Leonory ztvárnila Yukiko Kinjo, kterou diváci zvolili nejoblíbenější umělkyní, nejoblíbenějším umělcem Jihočeského divadla se za uplynulý rok stal Paolo Lardizzone.
Počtrnácté se ve dnech 9.–19. května vydal do Prahy, Hradce Králové a Brna festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani! – letošní program se zaměřil na Komorské ostrovy a vedle čtení, diskusí a komorních produkcí nabídl setkání s dramatikem, divadelníkem, hudebníkem a dokumentaristou Soeufem Elbadawim či u nás již známým konžsko-francouzským spisovatelem Cayou Makhélém, který zde – v rámci festivalu Svět knihy – prezentoval i svůj nový román Les Matins de Prague (Pražská jitra), psal ho střídavě ve Francii a v Praze, jíž je román inspirován.
Ve dnech 10.–13. května se ve Studiu Alta konal 4. ročník festivalu francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu; mezi jeho letošními hosty byli například režisér Pierre Meunier, divadelní pedagog a dramatik Joseph Danan nebo vnučka spisovatele Jana Čepa Laureline Le Bris-Cep (rozhovor s ní můžete číst na i-DN).
Ve čtvrtek 10. května začal v Olomouci 22. ročník mezinárodního divadelního festivalu Divadelní Flora. Do 20. května nabídne na osm desítek akcí – kromě divadelních představení také koncerty, besedy, workshopy, semináře, instalace či projekce; účastníky festivalu jsou soubory nejen ze střední Evropy, ale i ze zámoří, organizátoři očekávají účast přes 9 tisíc diváků.
Třiatřicátý ročník Skupovy Plzně se uskuteční od 13. do 17. června; produkce festivalu koncem dubna představila nové logo a letošní motto Pozor, pozor, pozor, v Plzni ožívají paňáci; hlavním lákadlem letošního ročníku bude inscenace Deadtown bratří Formanů, jež měla premiéru na jaře loňského roku (7. března 2017) ve Francii a v červnu se představila na festivalu bratrů Formanů v Praze.
Intenzivní setkání s profesionálním divadelním světem a jeho zákulisím nabízí několika desítkám žáků základních uměleckých škol ze Zlínského kraje projekt nazvaný Malí velcí herci – realizuje jej spolek ZUŠKA? ZUŠKA! ve spolupráci s Městským divadlem Zlín: inscenace Povídky z jedné a druhé kapsy, která z něj vzejde, bude mít premiéru 30. září ve Velkém sále MD Zlín.hul
Podrobnější informace a další aktuality z divadelního dění u nás i ve světě najdete na i-DN
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)