Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Jednou větou

    Představení naslepo nabízí studentské divadlo DISK – rezervujete si vstupenku (nejbližší termín je 7. 4.) a dostavíte se na neznámý titul; teprve po představení od vás peníze za vstupné vyberou asistenti a asistentky divadla – zaplatíte podle toho, jak se vám v divadle líbilo.

    Výstava malířů Jana Spěváčka a Lukáše Orlity Cesta do hlubin malířské duše je od poloviny března k vidění ve foyer činoherní scény Městského divadla Brno.

    Nová talkshow Camping s Ondřejem Cihlářem se představuje v Centru architektury a městského plánování v Praze (CAMP); herec a režisér divadla Vosto5 v ní bude každý měsíc diskutovat s odborníky, politiky, vizionáři i aktivními občany o architektuře, metropoli, městských plánech nebo dopravě; vstup na akce je zdarma.

    Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale proběhne 6.–16. června 2019 v prostorách pražského Výstaviště, kde budou k vidění expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů a přednášek; programem prolínají tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe; aktuální informace na www.pq.cz.

    Ve čtvrtek 21. března 2019 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční tradiční oslava Světového dne loutkového divadla, tentokrát tematicky zaměřená na loutkářství za první světové války; vstup na veškeré akce bude v první jarní den zdarma.

    Operní pěvec Aleš Briscein je jediný, kdo se objevil v každoroční statistice odborného hudebního portálu Bachtrack; podle statistiky patří za rok 2018 k nejvytíženějším operním pěvcům doma i v zahraničí – obsadil 7. místo žebříčku; mezi dirigenty se podruhé na 9. místě objevil Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků.

    Dny evropského filmu ve dnech 4.–11. dubna v pražských kinech již 26. rokem nabídnou to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie; k vidění bude 45 filmů v programových sekcích, které reflektují témata běžného života: sport, příroda, erotika i láska, hudba nebo možnost volby.

    Inscenace Kapsy plný šutrů s Miroslavem Vladykou a Radkem Holubem se vrací na divadelní prkna; hra Mary Jones měla premiéru v roce 1999, byla přeložena do 38 jazyků a uvedena ve 30 zemích světa, u nás se poprvé hrála v Rokoku v roce 2002, poté se v roce 2013 ve stejném obsazení objevila v Divadle Na Fidlovačce a do třetice měla inscenace Jany Kališové obnovenou premiéru v polovině března v divadle Kalich.

    Švestkový Dvůr uvedl první projekt v rámci koprodukční spolupráce – inscenaci MEA CULPA performera Charlese Nomwendého Tiendrebeogoa z Burkina Fasa; premiéra se konala v Malovicích 9. března a propojila tradiční africkou masku se současným fyzickým divadlem a moderním tancem.

    Producentka a politička Hana Třeštíková navázala na časosběrný dokumentární projekt své matky Heleny a sleduje osudy manželských párů nové generace pod názvem Manželské etudy: nová generace – ukazuje v něm výrazné proměny v partnerských vztazích od doby totality; snímek České televize bude v kinech k vidění od 22. března, na ČT letos na podzim.

    Bludný Holanďan, zamrzlý oceán je nová inscenace souboru Buchty a loutky, kterou soubor uvede 23. března ve Studiu Švandova divadla; loutkovou hru složenou z pověstí o Bludném Holanďanovi a Titaniku s původní hudbou Jiřího Temla komponovanou speciálně pro tuto příležitost režíroval podle vlastního scénáře Vít Brukner.

    V minulém roce se v českých lokacích a v ateliérech natáčelo na čtyřicet zahraničních seriálů a filmů a štáby zde zanechaly neuvěřitelných 5 miliard korun; patří mezi ně seriály Das Boot (Sky), Carnival Row (Amazon), Knightfall (History Channel), World on Fire (BBC), Lore (Amazon) či Haunted (Netflix); na natáčení se podíleli i čeští tvůrci v různých profesích, od režie po maskéry.

    V Třebíči v Divadle Pasáž mají od února bronzovou bustu herce Miroslava Donutila, jejímž autorem je mladý akademický sochař Sebastian Wojnar; kromě busty slavného rodáka připomíná originál kostýmu z inscenace Sluha dvou pánů, který Donutil městu dlouhodobě zapůjčil. jas

    • Autor:
    • Publikováno: 18. března 2019

    Komentáře k článku: Jednou větou

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,