Jednou větou
Cenu Erik jako nejinspirativnější inscenace uplynulé sezony získala inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! z Naivního divadla Liberec, na druhém místě se umístila studentská inscenace Nejmenší ze Sámů a o třetí místo se podělily Buchty a loutky (inscenace Vítězné svině), Rámus (D + Š + B 2019) a Mízou do dřeva (Kdyby se ztratili…).
Charitativní kalendář Proměny slavných bude pokřtěn 27. listopadu v pražském Cafe de Paris; součástí akce bude dražba originálních fotografií, na nichž se známí herci proměňují v různé postavy světových filmů – Martin Hofmann v boxera Rockyho, Hana Vagnerová s Vladimírem Polívkou v Trinity a Nea z Matrixu, Šárka Vaculíková v Amélii z Montmartru.
Oblíbené otáčivé hlediště by mělo v českokrumlovské zámecké zahradě zůstat do roku 2023; nová konstrukce by mohla po mezinárodní architektonické soutěži vyrůst na jiném místě, jak vyplynulo ze schůzky na ministerstvu kultury, kam za Lubomírem Zaorálkem kvůli dlouholeté kauze dorazili jihočeští zástupci.
Slavnostní odhalení LVH ve Zlíně se uskuteční 14. listopadu v 17.30 hodin na Gahurově prospektu za účasti významných osobností – slovenského exprezidenta Andreje Kisky, Michaela Žantovského a řady dalších; akci bude moderovat ředitel MD Zlín Petr Michálek, v doprovodném programu vystoupí Hudba Praha (dříve Jasná páka), výstava fotografií mapující Havlovy pobyty ve Zlíně bude k vidění v 1. patře Obchodního domu od 14. do 30. listopadu; slavnostní program ukončí průvod se svíčkami a videomapping.
V knihkupectví Luxor proběhne 18. listopadu beseda spojená s vydáním nové knihy Karla Hvížďaly Výslech revolucionářů z roku ’89; moderovat bude Renata Klusáková, hosty besedy budou Karel Král, Vladimír Merta, Pavel Lagner a Jan Urban.
Jednodenní konference pod názvem Mezi vizuální performancí a divadlem, zaměřující se na vzájemný vztah těchto uměleckých tvarů, se uskuteční 20. listopadu a mezi řečníky budou Jana Orlová, Tomáš Ruler, Vít Neznal, Miřenka Čechová či Vladimír Hulec.
Studenti Oxfordské univerzity navrhli zákaz potlesku na společenských akcích s větším počtem účastníků, v poslední době ho nahrazuje tzv. jazz hands, tedy tichý pohyb, při kterém se mává rukama ve vzduchu; jde o vážně míněné inkluzivní opatření, hlasité vyjadřování podpory, jako je fandění, hučení davu či tleskání, prý může rozrušit jedince trpící úzkostnými poruchami, pro něž se pak účast na akcích může stát traumatem.
Na výstavě Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu v Činoherní kavárně Ve Smečkách jsou do 30. listopadu k vidění dobové fotografie Jaroslava Kořána, Stanislava Slavického, Pavla Štolla a mnoha dalších; návštěvníci zde mohou zhlédnout také videozáznam z 19. listopadu 1989, který zachytil Richard Kraus, a Originální videojournal Andreje Kroba.
Knihu Vlastimila Ježka a Zdeňka A. Tichého Je to marný, je to marný, je to marný, s rozhovory s Martou Kubišovou a Kamilou Moučkovou o době minulé a současné, pokřtili 7. listopadu v Obecním domě dokumentaristka Olga Sommerová a generální ředitel ČT Petr Dvořák.
O mezinárodní Cenu Ferdinanda Vaňka, jejímž cílem je vytvoření krátkých her o politice, letos soutěží třináct autorů: Rodion Běleckij (RU), Fredrik Brattberg (NOR), Magdalena Drab (PL), Leon Engler (D), Varvara Fajer (RU), David Ireland (UK), Viliam Klimáček (SK), Max Łubieński (PL), Vítek Peřina (CZ), S.d.Ch. (CZ), Malgorzata Sikorska-Miszczuk (PL), Miroslava Svolikova (AU) a Borbála Szabó (HU); knížka s podtitulem Hry z politiky, obsahující všechny soutěžící hry, bude představena v rámci slavnostních večerů s názvem Cena Ferdinanda Vaňka počtvrté a vybraná díla budou předvedena formou scénických náčrtů ve dvou večerech, 14. a 15. listopadu, v Dejvickém divadle a součástí prvního z večerů bude též beseda s Karlem Schwarzenbergem nazvaná Demokracie za dob oligarchů.
Po světové premiéře v hlavní soutěži na MFF v Benátkách a uvedení v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu absolvoval film Nabarvené ptáče americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu, kde kameraman Vladimír Smutný dostal ocenění za nejlepší kameru.
Se zahraničními hudebníky v New Yorku nahrál zpěvák a herec Vojtěch Dyk své první autorské album – na projektu nazvaném D.Y.K. s ním spolupracoval český varhaník žijící v USA Ondřej Pivec a členové jeho kapely Kennedy Administration; v Čechách už je k vidění videoklip písně Mr. Beat – podle zpěváka je to rokenrol s jódlováním, volně inspirovaný jeho synem a postavou Mr. Beana.
Výstava k 90. narozeninám loutkáře a scénografa Františka Vítka v Mramorových sálech Biskupského dvora v Brně potrvá do 12. ledna.jas
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)