Jednou větou
Nejoblíbenějším hercem a herečkou Městského divadla Mladá Boleslav se v divácké anketě stali Milan Ligač a Malvína Pachlová. Nejúspěšnější inscenací je Cesta kolem světa za 80 dní.
Koncem ledna byla v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi otevřena výstava Ultrafialové retro s podtitulem Luminiscenční divadlo Františka Tvrdka. Výstava zde bude k vidění až do ledna 2022.
Divadelní aktivitu pro děti 10–18 let nabízí organizace Post Bellum/ Paměť národa. Děti se přirozenou formou na společných setkáních v doprovodu lektorů seznámí s příběhy a historickými událostmi dvacátého století, naučí se základům herectví a na konci kurzu připraví krátké představení pro veřejnost. Projekt vzniká ve spolupráci s Divadlem v Dlouhé, Divadlem pod Palmovkou, Divadlem Na Jezerce a Kaštanem – Scénou Unijazzu.
O víkendu 15.–16. 2. bude Vila Štvanice patřil Festivalu ŠPORK, který organizuje soubor Geisslers Hofcomoedianten. Jedná se o propojení neformálního sympozia, tematického divadelního představení a koncertu. Dvoudenní program je věnován tématu mecenášství od baroka po současnost, vytváří platformu pro mezioborová setkání a dialog lidí z řad laické i odborné veřejnosti a umělecké i neumělecké sféry.
Pražskému publiku se v pátek 24. ledna představil v Divadle U Hasičů mezinárodní projekt čtyř souborů, které pracují s herci se zdravotním postižením. S Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela vystoupili performeři z Itálie, Irska a Řecka – Cooperative Nazareno (IT, Carpi), KCAT – Equinox Theatre Company (IE, Callan) a THE.AM.A (Theatre of disabled people, Athény, Řecko). Společná inscenace vznikala v průběhu loňského roku na různých místech Evropy, s podporou kulturního programu EU Kreativní Evropa. V nastudování čtyřmi kmenovými režiséry jednotlivých souborů bude inscenace glosující uprchlickou otázku po pražské premiéře představena v Itálii, Irsku a Řecku.
Taneční Studio ALTA se v únoru stěhuje do budovy Invalidovny, kde provozovatelé Studia ALTA získali od Národního památkového ústavu do výpůjčky celé západní křídlo. Poslední program v Holešovickém sídle Alty se uskuteční 29. února, v Invalidovně soubor zahájí 6. května 2020.
Na slavnostním večeru v Berouně byly 25. ledna po třiatřicáté předány audiovizuální ceny TRILOBIT. Hlavní cenu TRILOBIT 2020 získali Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička za film Staříci. Dalšími laureáty ceny se stali Jan Prušinovský a Petr Kolečko za televizní seriál MOST!; Marko Škop za námět, scénář a režii filmu Budiž světlo a režisér filmu Dálava Martin Mareček. Cenu Ferdinanda Vaňka za přínos díla občanské společnosti převzali režisérka Zuzana Piussi a režisér a producent Vít Janeček za dokumenty Obléhání města a Ukradený stát. Cenu Josefa Škvoreckého za mimořádné literární dílo v oboru audiovizuální tvorby za odbornou publikaci Metodika digitalizace národního filmového fondu metodou DRA převzal za kolektiv autorů rektor AMU Jan Hančil. Zvláštní cenu poroty získala režisérka Theodora Remundová za dokumentární film Moje století. Byly uděleny i anticeny Zlatý citrón, a to třem moderátorům za úroveň vedení televizních debat: Luboši Xaverovi Veselému, Michaele Jílkové a Jaromíru Soukupovi. Cenu dětské poroty získal film O zakletém králi a odvážném Martinovi. Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče uspěl u diváků, a odnesl si cenu Berounský Klepáček. jas
Komentáře k článku: Jednou větou
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)