Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2024

ročník 33
26. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Jihočeské divadlo, České Budějovice

    Českobudějovické Jihočeské divadlo sídlí v historickém centru města. V mnohokrát přestavované budově bylo původně skladiště pivovaru. Divadlo se v domě hrálo od druhé poloviny 18. století – nejprve pouze německy, první zde uvedenou českou hrou byl v roce 1838 Štěpánkův Čech a Němec, ovšem v produkci německé společnosti.

    V roce 1919 zde bylo v republikánském nadšení otevřeno Jihočeské Národní divadlo. Od počátku zápasilo s nedostatkem financí, budova potřebovala zásadně zrekonstruovat, docházelo však pouze k dílčím úpravám.

    Za protektorátu Čechy a Morava musel český soubor uvolnit budovu německému ansámblu z Lince, azyl našel po určitém hledání v nedalekém Táboře.

    Po válce se zrodila myšlenka na stavbu nové divadelní budovy, která je v Českých Budějovicích živá do dnešních dnů a stále nedošla svého naplnění. Nepomohlo ani nucené uzavření zdevastovaného objektu v letech 1971–1990, kdy Jihočeské divadlo hrálo v dnešním Domě kultury Metropol, jeden čas bylo dokonce zcela závislé na zájezdovém provozu.

    Mezi roky 1987 a 1990 proběhla v historické budově Jihočeského divadla velká rekonstrukce, kterou pro nedostatek tuzemských pracovních sil jako „bratrskou výpomoc“ provedla jugoslávská stavební společnost. I když došlo k zásadnímu zvýšení diváckého komfortu ve vstupních prostorách, oprava přinesla i nedostatky: z části balkonu není vidět na jeviště, na předscénu pak ze své kabiny nedohlédnou osvětlovači a zvukaři. Kapacita sálu se ustálila na dnešních 255 místech. Měli jsme tu před časem mezinárodní konferenci o světelném designu. V rámci konference si účastníci prohlédli světelný park divadla, který už leccos pamatuje, ale pořád funguje. Starší uznale pokyvovali hlavou, ti mladší nechápali, že se s tím dá vůbec svítit. Tak jsem si připadal jako v nějakém skanzenu, vyprávěl při naší dokumentaci na podzim 2016 tehdejší provozní ředitel Petr Ferebauer.

    Jihočeské divadlo má čtyři soubory – činohru, operu, balet a loutkové Malé divadlo, které sídlí v samostatné budově. Přestavbou budovy sousedící s historickým objektem Jihočeského divadla, tzv. Hanzlíkova domu, vznikla v roce 2015 komorní scéna Na Půdě pro devadesát diváků. Opera a balet využívají možností velkého jeviště a hlediště v Metropolu. V letních měsících soubory hrají před na otáčivém hledišti v zahradě zámku Český Krumlov.

    Jihočeské divadlo, České Budějovice FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Foyer FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Divadelní sál FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Zvukařská kabina FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Studiová scéna Na Půdě FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


    Komentáře k článku: Jihočeské divadlo, České Budějovice

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,