Jiří Anderle: Na Hradčanech
Radioservis, 205 str.
Od šedesátých let do roku 1989 žil malíř a grafik Jiří Anderle na Novém světě a hluboká stopa tohoto pobývání je stále přítomna v jeho výtvarném díle – a nově i v literatuře. Anderleho črty novosvětské sice nedosahují fabulační dokonalosti ani stylistické úrovně Nerudových Povídek malostranských, které je zjevně inspirovaly. Jsou však podobným zachycením lidského hemžení a běhu času, který jako by se od Nerudova století na Novém světě příliš nezrychlil. Je to svět zabydlený houfy figur a figurek i bizarních existencí, vyznačujících se často kuriózními vlastnostmi. A není důležité, jestli takovými reálně byli, či si je autor trochu vybájil. Podstatné je, že jsou to portréty vykreslené do sebemenšího detailu, podobizny až nadskutečně živé, že nás i jejich banální příběhy dokážou zaujmout.
Na Hradčanech v těch letech žila též plejáda význačných spisovatelů, výtvarníků, filmařů, kteří tehdy tvořili Anderleho vnitřní okruh. Jen namátkou: Jan Švankmajer, Jiří Mucha, Pavel Kohout, Karel Kachyňa… Také jim je věnována řada osobitých postřehů, kupodivu nikdy ani lehce kritických, vždy laskavých nebo humorných. Osou Anderleho vzpomínek je však především jeho celoživotní přítel Bohumil Hrabal, který na Novém světě nebydlel, ale pilně za malířem docházel. Líčení hrabalovských historek, někdy zábavných, občas mírně krutých, jen potvrzuje, co vytušíme už ze spisovatelových próz: že byl velmi svéráznou osobností.
Knih, jako je Na Hradčanech Jiřího Anderleho, idylických knížek pro potěchu duše, v současné nepřehledné a brutální době opravdu není mnoho.
Nezanedbatelným bonusem jsou četné a jedinečné Anderleho kresby tváří, které doprovázejí text.jko
Komentáře k článku: Jiří Anderle: Na Hradčanech
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)