Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Chtěli jsme se vyvarovat depresivních témat

    Ve dnech 2.–6. dubna se v Brně odehraje už dvacátý devátý ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Podrobnosti prozradila koordinátorka festivalu

    .

    Co pro vás festival znamená?

    Festival SETKÁNÍ/ ENCOUNTER je jedinečná divadelní přehlídka, na které se už devětadvacet let setkávají studenti divadelních škol z celého světa. Díky našemu festivalu mají možnost prezentovat svou práci, seznámit se s rozmanitými divadelními technikami a přístupy k tvorbě. V době příprav festivalu komunikujeme s mladými lidmi z celého světa a snažíme se o to, aby k nám přijeli a na vlastní kůži zažili sílu neopakovatelného divadelního okamžiku. A často zjistíme, že mnozí z nich vyjedou za hranice své země poprvé a jsou za tuto příležitost velmi vděční. Pro nás, kteří máme za sebou už spoustu cestovatelských zážitků a festivalů, je to nepředstavitelné. A právě to mě přimělo k zamyšlení nad důležitostí festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Čím déle žijeme ve svobodném světě, tím méně si vážíme svobody. Zapomínáme na minulost. Všechny možnosti, které nám svět nabízí, bereme automaticky. A tak pro mě festival znamená uvědomění si vlastní svobody a odpovědnosti za svět, na jehož budoucnosti se podílím. Bez svobody, bez možnosti cestovat, bez nezávislosti by náš festival neměl smysl, protože by na něj neměl kdo přijet. Myslím, že je důležité, abychom si více vážili možností, které nám dnešní doba nabízí. A abychom se o svobodu, kterou pro nás naši předchůdci vybojovali, více starali. Přeju si, aby se i dalších ročníků festivalu měli možnost účastnit lidé z celého světa.

    Co konkrétně je náplní práce koordinátora festivalu?

    Festival připravuje více než čtyřicet studentů naší fakulty a mým úkolem je mít přehled o všech aktivitách organizačního týmu. Díky těmto informacím potom propojuji studentský festivalový tým s vedením školy, se kterým přípravy pravidelně konzultujeme. Zjednodušeně řečeno je mou úlohou sladit všechno a všechny tak, aby naši hosté dostali na festivalu to, co potřebují, a aby se u nás v Brně cítili dobře.

    Letošní téma festivalu zní Setkání léčí. Co si pod tím představit?

    V rámci tohoto ročníku jsme se chtěli vyvarovat tíživých, depresivních témat. Chceme upozornit na to dobré, co festival nese jako své poslání. Jsme přesvědčeni o tom, že setkání může léčit. Žijeme až příliš rychle, jsme neustále ve stresu, uvězněni v sociálních bublinách. A tak si klademe otázku: Umíme si ještě povídat s naším okolím? Máme na něco takového, jako je osobní setkání, ještě vůbec čas? Myslím si, že náš organizační tým ano. A tak chceme pozvat všechny účastníky k léčení duše, mimo sociální bublinu, do divadla!

    Kolik představení letos přijede?

    Letos přivítáme jedenáct divadelních škol z deseti zemí světa. Už tradičně bude na festivalu prezentovat svou tvorbu naše domovská JAMU i dvě partnerské školy, DAMU a VŠMU. Na festivalu se odehraje celkem dvacet představení, protože některé inscenace mají i dvě reprízy. Tento rok uvidíme představení z Filipín, Lotyšska, Ruska nebo Německa.

    V čem bude letošní ročník výjimečný?

    Každý ročník je výjimečný, díky svému poslání. Ale i díky každoročně se měnícímu organizačnímu týmu, který navazuje na snahy starších spolužáků. My tento rok navazujeme lákadlem v podobě Open Air Stage na Moravském náměstí, kde 2. dubna proběhne zahájení. Hvězdou bude slovenská zpěvačka Katarzia. V tomto roce přicházíme také s novinkou, která rozšiřuje platformu festivalu. Jde o pětidenní tvůrčí workshop určený vybraným studentům divadelních škol zemí Visegrádské čtyřky. Tento workshop by měl reflektovat téma Setkání léčí / Regenerate with ENCOUNTER. Povede ho maďarský divadelní a filmový režisér Atilla Antal. Účastníci workshopu se představí v rámci závěrečného ceremoniálu. Tak držme tomuto experimentu palce!

    A na co dalšího se mohou účastníci těšit?

    Kromě hlavního programu je připraven rozsáhlý off-program, koncipovaný jako přehlídka tvorby studentů JAMU. V jeho rámci se odehraje šest představení a uskuteční pět workshopů s významnými tanečníky, bubeníky a performery. Například to bude workshop s českými folkloristy nebo s performerkou Irinou Andrejevou.

    A na co konkrétně se letos těšíte vy?

    Festival vnímám jako naprosto unikátní akci naší školy, možnost zajímavých setkání. Takže se těším na těch pět dní, během nichž budou účastníci festivalu sdílet zážitky a dojmy. Myslím, že hlavní program festivalu tvoří velmi kvalitní inscenace, které by mohly inspirovat podnětné debaty. Jsem hodně zvědavá na chorvatskou inscenaci She only came to use the phone, v níž se tvůrci dotýkají tématu ženské identity a postavení ženy ve společnosti. A na druhé straně na známé antické téma, filipínskou inscenaci Oeidipus.


    Komentáře k článku: Chtěli jsme se vyvarovat depresivních témat

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,