Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Knihovny všech teatrologů, spojte se

    Bádá-li člověk z domova, což aktuálně musíme prakticky všichni, často se mu stane, že potřebuje tam či onde nahlédnout, ověřit citaci, případně přečíst třeba článek, který není nikde volně dosažitelný. Situace nás, kdo teď nuceně pracujeme bez knihoven, se sice postupně zlepšuje (například instituce jako Národní knihovna, Moravská zemská knihovna, Městská knihovna Praha či Institut umění – Divadelní ústav mimořádně zpřístupnily část svých elektronických zdrojů dálkově pro uživatele z řad akademické obce), i tak ale není těžké narazit na nedostupný kousek. Hned v začátku nouzových opatření jsem proto s přáteli založil facebookovou skupinu Spojené knihovny teatrologické, aby se měli badatelé v nouzi kam obracet.

    Tušil jsem, že zapojí-li se dost lidí, budou už možnosti souhrnu našich domácích příručních knihoven nemalé, ale i tak se přiznám, že dnes, po třech týdnech fungování skupiny, často žasnu, co všechno umí ta bezmála sedmistovka členů dát dohromady. Přeborníky v nepravděpodobných požadavcích jsou dle mých soukromých statistik pracovníci Ústavu pro českou literaturu AV ČR – ovšem i třeba takovou studii Jana Sajíce O českém dramatu svatováclavském se podařilo sehnat v čase jedné hodiny a pětapadesáti minut.

    Týmová spolupráce nad zdánlivě samotářskými úkoly se vůbec nemusí omezovat jen na dobu koronavirovou, inspirací k založení skupiny byl ostatně již léta fungující projekt Kolik třešní, tolik višní, kde si vzájemně nejrůznějšími způsoby pomáhají a radí překladatelé. Podaří-li se ještě vysvětlit části uživatelů, že v krizi je vedle badatelů i samotný knižní trh, a že tudíž chtít poskytnout celá znění knih, které jsou dosud běžně k mání, není úplně v pořádku (pokud si celá česká divadelní obec vystačí s jedním skenem, nemá už smysl vydávat lautr nic), věřím, že skupina přežije dobu uzavření knihoven. Ochota, s jakou si i navzájem cizí lidé pomáhají, snad totiž není jen projevem nouzového stavu. Ten jenom v mnoha oblastech lidské činnosti nasvítil, jak silná je občanská společnost – a to paradoxně v době, kdy se fyzicky scházet nemůže.


    Komentáře k článku: Knihovny všech teatrologů, spojte se

    1. Rudolf Leška

      Rudolf Leška

      Prosím,
      využijme situaci k tomu, že si knihy holt koupíme z domova, místo toho, abychom si je sdíleli. Většina titulů se dá sehnat, ne-li v knihkupectví, tedy v antikvariátu, nebo na dálku elektronicky v knihovně AV ČR, Národní knihovně (kramerius) atd. Nakladatelé, knihkupci, antikváři vám budou vděčni, že chráněná díla nekopírujete a nesdílíte mezi sebou. Mimochodem, já vím, že těch teatrologů je jen pár (stovek), ale uvědomme si, že u mnoha titulů jsou to jejich jediní čtenáři (a tedy jediní možní zákazníci).
      Jinými slovy, úsilí této skupiny nechválím. Jak pravil prof. Lukeš, cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

      24.04.2020 (16.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,