Držíme palce škůdcům
Velká stínová silueta houbaře se sklání nad úlovkem, v tom se ozve charakteristické komáří zabzučení, hmyz usedne na člověka, ten se ožene a slyšíme plesknutí. Vzápětí se jeviště osvětlí a sledujeme pohřeb, při němž druhové zabitého v elegantních ocelově se lesknoucích kostýmech a s dlouhými sosáky obřadně nesou tělo zavražděného příbuzného. Tak začíná inscenace nové hry Víta Peřiny Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu v libereckém Naivním divadle.
Režisér Tomáš Dvořák pracuje tentokrát výhradně s herci, ani blechu nebo klíště nepředstavují loutky. Jde o bajku tak trochu „proti srsti“, vždyť sympatickými hrdiny jsou tvorové, které se snaží i ti nejmírumilovnější z nás vždy zlikvidovat. Vít Peřina ji navíc přizdobil celou řadou literárních aluzí. Mladý komár Zdenda (Adam Kubišta) se chystá na svůj první let, má z něj pochopitelně trochu trému. Při návštěvě světlušky Soničky (Barbora Kubátová), která komáří rodinu navštíví kvůli tomu, aby lépe viděli na namalovaný plán jejich akce, však „mladík“ vzplane k bytosti jiného druhu citem. Můžeme si při tom vybavit Karafiátovy Broučky i Romea a Julii. Celý komáří rod je později touto volbou znepokojen, i když všichni Zdendu nabádají, ať se brzy ožení, vždyť k čemu by jinak byla hymna Komáři se ženili? Zdenda se spřátelí s ovádem Oldou (Filip Homola), ten se mu dokonce před hříbkem, v němž Sonička bydlí, „cyranovsky“ nabídne, že přečte pěkně nahlas básničku, kterou rozkochaný Zdenda složil, ukáže se však, že Olda neumí číst. Nepříliš komplikovanou fabuli zamotá ovšem Pavouk (Dan Kranich), který milovanou Soničku unese. Na cestě za jejím vysvobozením se ke Zdendovi a Oldovi přidá klíště Štěpa (Michaela Homolová). Sami se jako trojka označují za Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, variaci na tuto pohádku pak představují tři šance Soničku vysvobodit, které obmyslný pavouk pro kamarády připraví. Vždy je však omámí poháry krve, kterým sympatický, leč krvelačný hmyz nedokáže odolat, i když po první zkušenosti ví, že v nápoji jistě bude uspávací prostředek (že by varování před nebezpečím drogové závislosti?). K šťastnému vyústění příběhu nakonec napomohou přísavné vlastnosti klíštěte Štěpy.
Inscenaci nelze označit za příliš košatě prokomponovanou, udržuje však styl a vkus. Její velkou devízou je výprava Marka Zákosteleckého vyznačující se neodolatelnými kostýmy, komáří stejnokroj připomíná výsadek mimozemšťanů z nějaké sci-fi, nejefektnějším je pak pojetí pavouka jako monstra s osmi končetinami. A v podstatě epizodní postava Blechy (Diana Čičmanová) je stylizována jako dynamicky poskakující pérák. Všichni jmenovaní herci charakterizují důvěryhodně hlasem i pohyby své figury, větší interpretační možnosti mají Barbora Kubátová s Danem Kranichem, neboť jejich tváře nejsou zakryty, a mohou tedy také mimicky předvést koketní stydlivost (Sonička), respektive smyslnou záludnost (Pavouk). Jako bonus po děkovačce pak celý hmyzí soubor prezentuje beatlesácké Ob-la-di ob-la-da (vždyť jde v širším slova smyslu o brouky) s frontmanem Kranichem-pavoukem.
Z toho, že jsme celé představení fandili škůdcům, lze usuzovat na smysl pro černý humor tvůrčího týmu, na druhé straně možná i na připomenutí buddhistické zásady, že každý živý tvor má právo na existenci i na sobě vlastní způsob jejího naplňování.
Naivní divadlo Liberec – Vít Peřina: Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu. Režie Tomáš Dvořák, výprava Marek Zákostelecký, hudba Miroslav Ošanec, videodotáčky Vojtěch Dvořák. Premiéra 8. října 2016.
Komentáře k článku: Držíme palce škůdcům
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)