Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Komorské jaro v Praze…

    V sobotu 19. května 2018 skončil 14. ročník – letos – týdenního festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Stalo se tak slavností Benso na Náměstí Václava Havla – piazzettě Národního divadla.

    Herečka Eliška Mesfin Boušková, ředitelka festivalu Lucie Němečková, velvyslanec Súdánské republiky, J.E. pan Ahmed Abdelrahman Swareldahab a tlumočník Mosek. FOTO IRENA VODÁKOVÁ

    Název Benso si organizátoři ze spolku Komba vypůjčili z bambarštiny. Znamená Dům míru a pohody a letos se uskutečnil podruhé. Probíhal ve znamení hudby a tance napříč Afrikou v podání skupin Sahar, Aneboafro, TiDiTaDe, Nsango Malamu, BaToCu, Pohádek ptáka Afrikána Divadla bez hranic – divadla českých Afričanů, módní přehlídky značky Siya, hudebního a výtvarného workshopu a tržiště s bohatou nabídkou africké kuchyně ze šesti afrických zemí, kosmetiky z arganového oleje z Maroka či bambuckého másla z Ghany, prodeje knih s africkou tematikou z nakladatelství Dar ibn Rushd, prezentace Afrického informačního centra a Humanitas Afrika. Tuto ojedinělou akci přišel pozdravit také velvyslanec Súdánské republiky, J.E., pan Ahmed Abdelrahman Swareldahab, který je zároveň novým šéfem všech afrických ambasád v České republice.

    Národní divadlo se v sobotu proměnilo v Divadlo národů (taneční skupina Sahar). FOTO IRENA VODÁKOVÁ

    Jestliže vrchol festivalu patřil českým Afričanům, kteří se představili bohatým kulturním programem u Národního divadla, jež se v ten den symbolicky proměnilo v Divadlo národů, pak v jeho první části od 9. do 12. května se diváci vypravili na Komorské ostrovy. A to díky návštěvě autora, divadelníka, hudebníka, dokumentaristy, publicisty a občanského aktivisty za práva Komořanů Soeufa Elbadawiho, který patří k nejrespektovanějším frankofonním africkým autorům současnosti. Prostřednictvím debat na katedře divadelní vědy FF UK a v Knihovně Václava Havla, scénického čtení v divadle Viola tak čeští diváci měli jedinečnou možnost poznat Elbadawiho tvorbu z různých úhlů pohledu. Poprvé se seznámit s komorskými kulturními tradicemi i současným životem na Komorských ostrovech a na Mayotte, jednom z nejvzdálenějších koutů Evropské unie, v Indickém oceánu, který se za nevšímavosti světa stává jedním z největších pohřebišť lidských životů. Soeuf Elbadawi o této humanitární krizi vydává působivé svědectví ve svém díle. Jeho divadelní „dhikri“ či-li „pláč“ za utonulými komorskými bratry zpřítomnili v sobotu 12. května ve scénickém čtení Pokušení luny v Divadle Viola herci Irena Kristeková a Petr Stach spolu s bubeníkem Papisem Nyassem v režii Jakuba Šmída. Jedná se o vůbec první text komorského autora přeložený do češtiny. Jak se stalo již tradicí, pro festival jej přeložili manželé Michal a Matylda Lázňovští. Živá a velmi podnětná debata v Knihovně Václava Havla byla streamována přes Facebook, a tak se zpráva o návštěvě Soeufa Elbadawiho v České republice dostala až na Komorské ostrovy, kde ji mnozí intelektuálové přivítali nadšenými slovy: Komorské jaro v Praze!

    Dům míru a pohody… FOTO IRENA VODÁKOVÁ

    Festival Tvůrčí Afrika se neomezuje pouze na Prahu, ale každoročně se koná i v Hradci Králové a Brně. Od ledna tohoto roku překládali studenti gymnázií Boženy Němcové z Hradce Králové, Matyáše Lercha z Brna a pražského Akademického gymnázia ve Štěpánské sbírku básní konžsko-francouzského autora Cayi Makhele. Nejlepší překlady pak vybrala renomovaná porota ve složení Jovanka Šotolová, Petr Borkovec a Julek Neumann. Vznikla z toho francouzsko-česká knížka Murmures d´Afrique/Šepoty Afriky, kterou vydalo pařížské nakladatelství Acoria. Završením půlročního projektu se pak stala série květnových workshopů se studenty a prezentace knihy v rámci Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, kde Caya Makhele představil i svůj nejnovější román inspirovaný Prahou – Pražská jitra.

    Navzdory politováníhodnému nezájmu grantové komise Ministerstva kultury, díky klíčové podpoře Hlavního města Prahy, Francouzského institutu, vstřícnosti dalších našich partnerů, ale především díky solidaritě a zájmu vás, diváků, je Tvůrčí Afrika stále tady, poděkovala festivalovým donátorům a divákům na závěr sobotního programu ředitelka festivalu Lucie Němečková. A dodala: Věřím, že příští rok budeme moci společně důstojně oslavit 15. ročník!

    ///

    Více na i-DN:

    Od 9. května budeme Všichni Afričani!

    • Autor:
    • Publikováno: 22. května 2018

    Komentáře k článku: Komorské jaro v Praze…

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,