Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 34
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Kultura v nejisté době

    Dvacet let po vstupu do Evropské unie čelíme dezinformačním kampaním a nástupu populistického stylu vládnutí. Společnost se štěpí do menších ideových celků. Kultura, umění i neziskový sektor hrají ve společnosti důležitou roli mediátora a tlumočníka, zároveň poskytují i bezpečné a inspirující místo. Je kultura dostatečně aktivní v rozvoji zdravé občanské společnosti? Odpovědi na tuto a řadu dalších otázek nabídne mezinárodní konference Střed zájmu: Kultura v nejisté době. Letošní ročník se koná 7. listopadu v Divadle pod Palmovkou v pražské Libni.

    Foto: archiv konference

    Představíme inspirativní kulturní iniciativy z českých a evropských regionů, zaměříme se také na vliv politiky na fungování kulturních organizací, které mohou narážet na pokusy omezit svobodu projevu nebo přímo na cenzuru. Konference bude také klást důraz na vzdělávací roli kultury, která dokáže nelehká témata přetavit v emotivní a inspirativní díla, říká Magdalena Müllerová, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa Kultura.

    Konferenci, která se koná u příležitosti 20. výročí vstupu ČR do EU, s podporou Národního plánu obnovy, pořádá Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a Asociací kulturních center ČR. Tematicky se propojuje s Fórem o budoucnosti kultury, které iniciovalo v roce 2017 varšavské divadlo Teatr Powszechny a jehož česká část proběhla právě v Divadle pod Palmovkou.

    Konference Střed zájmu: Kultura v nejisté době začne ve čtvrtek 7. listopadu ve 13 hodin. V úvodních keynotes vystoupí ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák a odvolaná generální ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá.

    Následovat bude první diskuzní panel Když politický populismus ničí kulturu, zaměřený na vliv tohoto proudu politiky na kulturu ve střední Evropě se zvláštním zaměřením na Slovensko a Maďarsko. Jaké jsou důsledky převzetí moci populistickými stranami pro kulturní scénu? Příklad z Polska ukáže, jak je přes všechny tyto překážky možné udržet demokratické hodnoty. Řešit se bude také to, jak populismus ovlivňuje kulturní práci, kreativitu a spolupráci s jinými sektory. Inspirací bude případ ze Slovenska, kde se kultura spojila s ekologickými a neziskovými organizacemi. Diskutovat budou slovenská kulturní antropoložka, kurátorka a členka iniciativy Otvorená Kultúra! Ivana Rumanová a maďarská filmová producentka Genovéva Petrovits.

    Druhý diskusní panel Jak kultura a vzdělávání podporují dialog odstartuje v 16.30 a předznamená jej rozhovor s umělkyní a sociální architektkou Kateřinou Šedou. Panel se zaměří na každodenní praxi kulturních organizací mimo velká města, kde je kulturní nabídka omezená, a současně otevře prostor pro diskusi o roli vzdělávání v rozvoji kritického myšlení a empatie u mladých lidí. Prostor dostanou konkrétní příklady, jak kulturní aktivity přispívají k rozšiřování obzorů, chápání současného světa a aktivizaci místních komunit. Hosté se podělí o praktické rady a své zkušenosti s posilováním komunitního života, podporou sousedských vztahů a interakce mezi různými sociálními skupinami. Diskutovat budou ředitelka uměleckého rezidenčního domu pro živé umění Rezi.dance v jihočeských Komařicích Markéta Hrdlička Málková, ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem Jan Kvasnička a učitel z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Karel Gamba.

    Závěr programu od 18.30 bude patřit Talks s deseti osobnostmi. Svou práci a aktivity představí například zástupci mezinárodního divadelního studia Farma v jeskyni, internetové skupiny Čeští elfové, která pravidelně monitoruje a analyzuje dění na české dezinformační scéně, nebo Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání.  Všichni vystupující budou sdílet inspirativní příběhy, které aktivně brání demokratické hodnoty a jsou tím nejlepším příkladem, že i v nejisté době můžeme myslet pozitivně, kriticky a hledat cestu ven.

    Medailonky hostů:

    Alexandra Kusá – odvolaná generální ředitelka Slovenské národní galerie

    Alexandra Kusá je slovenská kunsthistorička a kurátorka, známá zejména svou působností v oblasti moderního a současného umění. Vystudovala dějiny umění a pracovala jako kurátorka v různých uměleckých institucích. V roce 2012 byla jmenována generální ředitelkou Slovenské národní galerie (SNG), kde se zasloužila o modernizaci galerie, rozšíření jejího programu a přístupnosti veřejnosti. Pod jejím vedením prošla SNG také rozsáhlou rekonstrukcí a získala významné mezinárodní uznání.

    Jaromír Mazák – ředitel výzkumu STEM

    Jaromír Mazák se jako sociolog věnuje problematice občanské a politické participace a otázkám sociální soudržnosti. Ve STEM se zaměřuje na rozvoj nových výzkumných témat. V minulosti pracoval na Univerzitě Karlově jako výzkumník a vysokoškolský pedagog se zaměřením na politickou sociologii, statistiku a analýzu dat. Strávil dva trimestry na stáži na Oxfordské univerzitě a vedl několik projektů zaměřených na evaluaci dopadu.

    Kateřina Šedá – umělkyně

    Kateřina Šedá se ve své umělecké práci zaměřuje na sociálně koncipované akce, do nichž zapojuje širokou veřejnost. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze stereotypů a změnit jejich úhel pohledu. Je autorkou řady projektů v České republice i v zahraničí (BRNOX, UNES-CO, Národní sbírka zlozvyků atd.) a za svou práci obdržela řadu cen (Architekt roku, Magnesia Litera za publicistiku, Cena Jindřicha Chalupeckého, Nejkrásnější česká kniha, Contemporary Art Society Award a další). Letos ve Varnsdorfu realizovala projekt ELITKA ke stoletému výročí firmy Elite, ve kterém se pokusila rehabilitovat rituál rozloučení.

    Ivana Rumanová – kulturní antropoložka a kurátorka, iniciativa Otvorená Kultúra! (Slovensko)

    Ivana Rumanová pracovala jako kurátorka v Nové synagoze Žilina, je členkou redakční rady časopisů Kapitál a 3/4. Poslední dobou se zajímá o financializaci umění a městského rozvoje. V minulosti pořádala samostatné kurátorské výstavy, nyní se více věnuje kolektivním projektům. V roce 2023 získala Cenu Věry Jirousové za přínos v oblasti umělecké kritiky. V roce 2024 spoluzaložila nestranickou občanskou iniciativu kulturní obce na Slovensku Otvorená Kultúra (OK!) a odborový svaz pracovníků v kultuře a umění Kultúrne odbory (K.O.)

    Genovéva Petrovits – filmová producentka, Kino Alfa (Maďarsko)

    Po deseti letech zkušeností s různými filmovými produkčními projekty a vedením projektů ve Francouzském institutu v Budapešti založila v roce 2019 svou produkční společnost Kino Alfa. To v současné době financuje dva hrané celovečerní filmy Democracy Work In Progress Mihályho Schwechtjeho a Moje matka, monstrum Olivera Rudolfa. Oba filmové projekty získaly podporu programu Kreativní Evropa MEDIA a cenu Eurimages Co-production Development Award.

    Markéta Hrdlička Málková – ředitelka uměleckého rezidenčního domu pro živé umění Rezi.dance v jihočeských Komařicích 

    V roce 2010 spoluzaložila kulturní prostor Kredance v Českých Budějovicích a v roce 2015 otevřela první čistě rezidenční umělecký dům pro živé umění REZI.DANCE v Komařicích, kde se aktivně angažuje dodnes. Tento projekt získal divadelní cenu DNA. Jako členka grantových komisí a dramaturgických rad se podílí na rozvoji umělecké scény a od roku 2023 je předsedkyní oborové organizace Vize Tance. Zajímá se o propojování tance s architekturou a současným uměním, přičemž v poslední době se věnuje především landartu a uměleckým intervencím v krajině, s cílem aktivně zapojit místní komunitu do divadelní tvorby.

    Jan Kvasnička – ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem

    Jan Kvasnička založil divadelní festival KULT a divadlo KULT. V současné době je ředitelem Kulturního střediska města Ústí nad Labem. Přes 30 let se podílí z různých pozic na budování kulturního života na Ústecku.

    Karel Gamba – učitel, laureát Global Teacher Prize Czech Republic

    Karel Gamba v Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži vyučuje základy společenských věd, prosociální a mediální výchovu. V roce 2024 získal ocenění Global Teacher Prize Czech Republic. Zaměřuje se na osobnostní a sociální výchovu a snaží se vytvářet prostředí, kde se studenti mohou rozvíjet nejen akademicky, ale i osobnostně. Mimo výuku také několik let pracoval s mládeží z ulice v salesiánském středisku mládeže Čtyři Dvory v Českých Budějovicích a v Bulharsku.

    • Autor:
    • Publikováno: 31. října 2024

    Komentáře k článku: Kultura v nejisté době

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,