Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Kulturní invaze potřetí

    V Kutné Hoře se ve dnech 7.–9. září uskuteční již třetí ročník Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora. Akce nabídne silné divadelní zážitky prostřednictvím neortodoxních představení v neobvyklých prostorech v historické atmosféře Kutné Hory.

    Festival, jehož první ročník se uskutečnil v roce 2015, začne ve čtvrtek 7. září programem v prostoru bývalého Pivovaru Sedlec, který prochází postupnou rekonstrukcí. V pátek a v sobotu se program bude soustředit do prostor kutnohorské synagogy, Palackého náměstí a Galerie Středočeského kraje.

    Jako každoročně nabídne festivalový program premiéru původního projektu. Letošní inscenace Malchut, jejíž jediné uvedení v sobotu 9. září bude premiérou i derniérou zároveň, je zatím nejambicióznějším kusem v dějinách festivalu: režisérka Lucie Ferenzová se spolu s výtvarníkem Pavel Stercem, hudebnicí Pavlou Nešverovou a herci Jakubem Gottwaldem, Terezou  Nádvorníkovou, Vojtěchem Hrabákem a Šimonem Krupou inspirovala rozsáhlým historickým románem Knihy Jakubovy od přední polské autorky Olgy Tokarczuk. Magické představení v prostoru mezi synagogou, bývalou jezuitskou kolejí a chrámem Sv. Barbory přinese meditaci nad skutečnými i falešnými proroky, proměnami víry a touhy v dějinách a současnosti středoevropského prostoru svíraného od pradávna konflikty různých národů a náboženství.

    Polsko-ruská inspirace je vlastní i dalšímu programu festivalu. A Studio Rubín představí Potwory,  feministickou punkovou grotesku podle románu Sylwie Chutnikové o svérázném boji proti varšavským developerům. V režii Ewy Zembok hrají BioMasha, Dana Marková a Tomáš Dianiška. Inscenaci Lucie Ferenzové Sibiřská výchova o drsném dospívání přiveze Divadlo X10 a sdružení Kartel uvede novinku režiséra Jana Kačeny Ruské pole experimentů s Matějem Nechvátalem a Richardem Němcem.

    Na kutnohorském festivalu – jak se stává jeho tradicí – nesmějí chybět tři položky: loutkový horor, bratislavské Divadlo Stoka a režisér a performer Michal Hába. Loutkový horor v kolumbáriu synagogy sehraje Loutková společnost pana Párka. Divadlo Stoka v čele s režisérem Blahem Uhlárem uvede v české premiéře svou novinku Re re re. A Michal Hába se na vodní scéně v zahradách GASK pustí do nerovného souboje intelektuála s dnešní společností ve vlastní variaci na Havlovy vaňkovky v inscenaci Ferdinande!

    Program doplní představení Unhappy Happy v pojízdném kulturním prostoru Autobuf, pohádky pro děti a koncert improvizované skupiny Marináda dekorativních aspektů.

    Kutnohorský festival se profiluje jako svěží přehlídka toho nejoriginálnějšího, co lze na českých jevištích a v undergroundových prostorech nalézt, a využívá pro to specifického genia loci Kutné Hory, kde každoročně objevuje nové inspirativní prostory.

    ///

    Festival Kulturní invaze – Divadelního festivalu Kutná Hora přináší původní projekty a to nejlepší z české a slovenské avantgardy. Poprvé se konal v září 2015. První ročník nabídl řadu produkcí z domova a Slovenska včetně dětských představení a také premiéry dvou původních projektů připravených přímo pro festival (Diagnóza: Poezie – storytelling na téma Jiří Orten, Pivovaryš – pivní happening v pivovaru v Sedlci).

    Druhý ročník festivalu se konal 8. – 10. září 2016. Uvedl premiéru původního projektu vzniklého na objednávku festivalu: autorskou inscenaci režiséra Jana Friče Pušenje može usporiti krvotok na téma kouření a závislosti na tabáku s Janou Kozubkovou, Michalem Dudkem a Tomášem Červinkem v sklepních prostorách Pivovaru v Sedlci. V premiéře festival představil také loutkové představení Upír na Koštofránku, horor Roberta Smolíka (Handa Gote) inspirovaný Josefem Váchalem, který se stylově hrál v kolumbáriu bývalé kutnohorské synagogy. Festival představil také slovenské divadlo Stoka, spolek Kartel, nový projekt Michala Háby (Lachende bestien) a přivítal pražské A studio Rubín, které sehrálo komedii Obludov. Pro nejmenší diváky byly připraveny dvě pohádky. Kromě Pivovaru a Synagogy se hrálo na Palackého náměstí, v GASKu, na jeho vodní scéně v parku a na Malé scéně Městského Tylova divadla.

    Divadelní festival Kutná Hora pořádá spolek Kulturní invaze ve spolupráci s Divadlem X 10, za podpory Ministerstva kultury ČR, Středočeského kraje, Města Kutná Hora, Nadace Život umělce a spolku Khnet.info

    Další informace: www.kutnahorafestival.cz

    /Pro i-DN z TZ zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 5. září 2017

    Komentáře k článku: Kulturní invaze potřetí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,