Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Kutnohorské léto v Muzeu stříbra

    Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko. Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To všechno nabídne Kutnohorské léto, které od 5. července do 31. srpna chystá pro návštěvníky České muzeum stříbra v Kutné Hoře. Chybět nebude ani „havířský trenažér“ – dvě makety havířské štoly, kde je možné si průchod úzkou důlní chodbou nejprve nanečisto vyzkoušet.

    Návštěvníci dolu Českého muzeu stříbra v Kutné Hoře. Prohlídka s kahánky láká do podzemí i rodiny s dětmi. Foto: archiv ČMS

    Neobyčejný zážitek představují noční prohlídky středověkého dolu, kde se dříve těžilo slavné kutnohorské stříbro. Trasu je možné projít s rozsvíceným kahánkem, který si návštěvníci mohou i zakoupit. Kutná Hora je i po setmění velmi krásná. Noční prohlídky budeme pořád každou středu od 21.30 hodin a první z nich je možné navštívit už 5. července, láká na akci ředitelka Českého muzea stříbra Lenka Mazačová. Středověký důl bude samozřejmě otevřený i ve dne. Před budovou Hrádku, jehož je důl součástí, nově instalujeme dvě makety. Ty mohou pomoci nerozhodným návštěvníkům, kteří nevědí, zda chtějí na prohlídku podzemí absolvovat. Jsou to v podstatě dvě průlezky. Každý tak může předem zjistit, kolik místa je v nejnižší a v nejužší části dolu a zda tudy může projít, dodává.

    Muzeum stříbra nabídne v létě i vlastnoruční tvorbu keramiky podle originálů z doby nejstarších zemědělců. Foto: René Volfík

    Baroko na oko, pravěká keramika i neobyčejné motocykly

    Každý prázdninový čtvrtek se v Českém muzeu stříbra chystají i doprovodné akce věnované mimo jiné barokní kultuře – například osobnosti a tvorbě slavného architekta Jana Blažeje Santiniho. Interaktivní program v Kamenném domě s názvem Baroko na oko – Sedlec barokní je určen pro všechny zájemce o tuto dobu, včetně rodin s dětmi. Uskuteční se 20. července a zacílí také na smyslové zážitky návštěvníků. Ti se vcítí do atmosféry baroka, seznámí se s půdorysy staveb, poslechnou si tehdejší hudbu a vychutnají si i kořenitou vůni kadidla, vysvětluje Mazačová.

    Pokud počasí dovolí, rádi bychom uspořádali 27. července v areálu Hrádku interaktivní program k výstavě Bylany. Ta ukazuje život prvních zemědělců a lidé si tu podle vzoru nalezené pravěké keramiky budou moci vyrobit i keramiku vlastní. V Hrádku pak uslyšíme 17. srpna i koncert středověké a renesanční hudby. A jestliže nám počasí přát nebude, akce přesuneme do interiérů, doplňuje Mazačová.

    K lákadlům Kutnohorského léta bude 13. července patřit i komentovaná prohlídka výstavy Kutnohorský Jandův odborný závod, plynmistr a motocykly. Provázet jí bude autor výstavy Michal Cetkovský, pravnuk plynmistra Václava Pánka, původního majitele někdejší slavné kutnohorské firmy. Václav Pánek patřil na začátku minulého století k předním mechanikům v Kutné Hoře s neuvěřitelným záběrem v oboru – od šicích strojů, kol až po automobily. Jandův závod, jeho dějiny i zajímavosti, představí návštěvníkům přímý potomek tohoto mimořádně šikovného muže, zve na prohlídku Lenka Mazačová. A připomíná, že koncem srpna je na programu ještě Medailérský workshop pro rodiny s dětmi.

    Pestrý program, vysoká návštěvnost

    Od začátku sezóny zavítá do Českého muzea stříbra více než 1000 lidí týdně. Jsme jednou z nejnavštěvovanějších památek Středočeského kraje. Za první tři neděle viděly výstavu Bylany – Život prvních zemědělců více než čtyři tisíce lidí. Nově doplněná expozice Kutná Hora v kovu ražená zaujala více než patnáct set návštěvníků. A výstavu Kutnohorský Jandův odborný závod, plynmistr a motocykly navštívilo již zhruba pět stovek zájemců, uvádí ředitelka Mazačová.

    Muzeum stříbra v čele s ředitelkou Lenkou Mazačovou chystá v létě rozmanitý program. Foto: René Volfík

    České muzeum stříbra je podle Lenky Mazačové výjimečnou institucí. Nachází se v jedinečném prostředí a působí ve třech památkových objektech. Hrádek, Kamenný dům i Tylův dům. Posledně jmenovaný je nyní z technických důvodů uzavřen, ostatní dvě budovy jsou však v sezóně přístupné veřejnosti a nacházejí se v nich stálé expozice i krátkodobé výstavy. Za návštěvu stojí také samotná budova Hrádku, která je sídlem našeho muzea. Je to původně menší městský hrad. A kdo má hrady rád, bude jím jistě potěšen. Také další budova, Kamenný dům na Václavském náměstí, má svoje kouzlo. Jde o gotický dům s nádherným rekonstruovaným průčelím. I ten se řadí k nejzajímavějším památkám Kutné Hory. Patříme k muzeím, kam by měl alespoň jedenkrát zajet každý, kdo má rád historii a památky. A to i ty technické. Jak aktuální výstava o životě nejstarších zemědělců, tak náš středověký důl na stříbro jsou totiž opravdu jedinečné, uzavírá Mazačová.

    • Autor:
    • Publikováno: 5. července 2023

    Komentáře k článku: Kutnohorské léto v Muzeu stříbra

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,