Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Lahůdka, kterou nelze ignorovat

    Půl roku po poslední repríze se o víkendu 26. – 28. března aspoň virtuálně (v on-line přenosu) vrátí na jeviště Moravského divadla Olomouc inscenace slavného dramatu Federica Garcíi Lorcy Dům Bernardy Alby.

    Inscenace měla v Moravském divadle premiéru 24. ledna 2020 a kvůli protiepidemickým opatřením se dosud dočkala pouze sedmi repríz, přičemž poslední uvedení bylo 8. října. Po pozitivních ohlasech na nedávné on-line uvedení baletu Sólo pro tři jsme se rozhodli zprostředkovat našim divákům a příznivcům další mimořádný vizuální zážitek, jakým Dům Bernardy Alby bezesporu je. Budeme rádi, když on-line přenos inscenace, která se setkala s přízní kritiky a obsadila i titulní stranu Divadelních novin, zaujme další publikum nebo potěší ty, kteří se na představení chystali a jejich plány překazilo nařízení o uzavření divadel. Snad se už brzy sejdeme s diváky v hledišti a oni si vychutnají náš repertoár naživo, uvedl ředitel divadla David Gerneš. A doplnil, že on-line přenosem inscenace Dům Bernardy Alby se Moravské divadlo také připojuje k oslavám Světového dne divadla, který připadá na sobotu 27. března.

    Přípravy na natáčení se rozběhly v tomto týdnu, na zkoušky dohlíží režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová. Mísí se ve mně veskrze pozitivní pocity. V šedivé době beznaděje je každá taková akce živou vodou a připomenutím, že jednou všechno to trápení skončí a zase se budeme mít krásně. Zase se bude hrát a tleskat a kouřit o pauze před divadlem a… prostě všechno! Během příprav Domu Bernardy Alby jsem se na Olomouc a jeho divadlo velmi intenzivně napojila – a už neodpojila. Jasně, je mi líto, že jsme naši inscenaci víc nehrály, že ji nevidělo víc diváků, ale už jen to, že vznikla, je zázrak a taková ta životní krása, o kterou se člověk neprosí, ale pak je šťastný, že ji má, uvedla režisérka a současně přiznala, že divadelní představení v televizi obvykle nevyhledává. Potřebuji cítit prach, co padá na rozpálené reflektory, zatuchlou vůni opony, jsem závislá na praskání jeviště a prskání herců – na té živosti, neopakovatelnosti a jedinečnosti. Ale v ten samý moment chápu a podporuji, že divadlo má být v nelehké době v co nejlepší kvalitě přenášeno do obývacích pokojů. Třeba proto, že lidem dodá naději, zmírní jejich strádání a stesk, nebo protože si tak cestu k inscenacím najdou i tací, kteří by jinak do divadla prostě nepřišli, zdůraznila.

    Vladimíra Včelná v roli Bernardy Alby a Vendula Nováková v roli Martirio. Foto Daniel Schulz

    Postavy Bernardy Alby po dlouhé pauze opět ztvární Vladimíra Včelná. Po zjištění informace, že si můžeme Bernardu zahrát, byť jen pro kamery, jsem vlastně byla velmi ráda a na natáčení se těším. U zkoušení této inscenace vznikla zvláštní příjemná atmosféra, která se pak objevila u každé reprízy. Je to takové malé afrodiziakum. Prostě tuhle inscenaci hrajeme rády za každé situace, uvedla.

    Původní hudbu k inscenaci složila ostravská zpěvačka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia. Foto Daniel Schulz

    V rolích dcer se představí Kristína Jurková jako Adéla, Vendula Nováková jako Martirio, Jana Posníková jako Angustias, roli dcery Magdaleny ztvární hostující Barbora Dobišarová, v úloze poslední dcery Amélie se představí další host Petra Schovánková. Matku Bernardy Alby si zahraje Naděžda Chroboková-Tomicová, služebnou Poncii ztvární Ivana Plíhalová. Postavu pojmenovanou Žena ve smutku, která je vypravěčem a pozorovatelem celého příběhu, hraje Natálie Tichánková. Scénu, které dominuje suchý strom, a kostýmy, jimž zase vévodí boty na vysokých rudých podpatcích, navrhl David Janošek. Původní hudbu k inscenaci složila ostravská zpěvačka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia.

    Je to strhující příběh o strachu, sesterské i mateřské lásce, síle pomluv a vášni, která boří i ničí, když nedostane prostor, který žádá (na snímku Vendula Nováková v roli Martirio). Foto Daniel Schulz

    Podle tvůrců inscenace získal v době „lockdownu“ Lorcův příběh díky tématu touhy po svobodě a volnosti nový rozměr. Je to strhující příběh o strachu, sesterské i mateřské lásce, síle pomluv a vášni, která boří i ničí, když nedostane prostor, který žádá. Inscenace řeší i to, co udělá s člověkem, když je uzavřený v domě, kde má všechno, ale schází mu to nejdůležitější, svoboda. A když se k tomu přičte, že dámy herečky skvěle hrají, David Janošek udělal nádhernou výpravu, Vladivojna La Chia hudbu, Anna Saavedra upravila text tak, že ani na moment nenudí, a já to poskládala jako dobře odehranou partii Tetrisu, je to prostě lahůdka, kterou nelze ignorovat, uvedla režisérka.

    Inscenace řeší i to, co udělá s člověkem, když je uzavřený v domě, kde má všechno, ale schází mu to nejdůležitější, svoboda. Foto Daniel Schulz

    Vstupenky na on-line přenos Domu Bernardy Alby jsou v prodeji na webu Moravského divadla. Cena vstupenky je 100 korun. Pokud chcete podpořit divadlo vyšší částkou, případně pokud budete zážitek ze sledování sdílet se členy rodiny, můžete si koupit dražší vstupné, a to až do hranice 500 korun. Prodej vstupenek bude ukončen v pátek 26. března v 19 hodin. Video s představením Dům Bernardy Alby bude pro držitele vstupenek přístupné od pátku 26. března od 20:00 do neděle 28. března do 23:59. Jedna on-line vstupenka umožňuje pouze jeden přístup k videu s představením a opakované zhlédnutí tak není možné.

    /Z tiskové zprávy pro i-DN zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 17. března 2021

    Komentáře k článku: Lahůdka, kterou nelze ignorovat

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,