Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Lampion slaví 65 let

    Ve čtvrtek 8. ledna uplynulo 65 let od první premiéry kladenského Divadla Lampion. Za více než šest desítek let prošlo divadlo mnohými změnami, ale jeho hlavní poslání, být tady pro děti a mládež, se nezměnilo.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Začátky

    Divadlo vzniklo na sklonku 40. let v rámci velké vlny řízeného zakládání divadel jako pobočka Ústředního loutkového divadla. Profesionální působení zahájilo 8. ledna 1950 premiérou dvou inscenací – Tonda čaruje a Zlatý motýl v režii L. Mičánka. V budově na náměstí Starosty Pavla (tehdy náměstí Revoluce) sídlí divadlo od roku 1951. V jeho dlouhé historii se střídala období samostatnosti a správního propojení s Městským divadlem Kladno.

    První významnější etapou kladenské loutkové scény bylo období uměleckého vedení divadla Václavem Charvátem od konce 50. do poloviny 70. let. V divadle tehdy působily výrazné osobnosti loutkového divadla jako byli herečka a režisérka M. Schartová, výtvarníci L. Friedrich a K. Hlavatý, režiséři J. Jaroš, V. Gromov a později tvůrčí tým K. Brožek (režie), A. Tománek (scénografie) a J. Pešek (choreografie). Za vrchol tohoto období je považována inscenace Maeterlinckovy hry Smrt Tintagilova (1969, režie K. Brožek, výprava A. Tománek, hlavní role M. Schartová).

    V dalším období, pod vedením J. Volfa, měla určující vliv na směřování divadla dramaturgyně V. Dytrychová. S divadlem v této době začali spolupracovat režiséři K. Makonj, Z. Miczko, J. Henke, P. Vašíček a J. Středa, výtvarníci Z. Bauer a Z. Hajduch. Asi nejvýraznější inscenací této éry bylo Děvčátko z rýžových polí (1983, režie K. Brožek, výprava Z. Bauer, H. Cigánová), ve které již účinkovala herečka W. Ritterová, která v Lampionu působí dodnes. J. Volfa ve funkci uměleckého šéfa vystřídal v roce 1985 Pavel Polák, dříve působící v Naivním divadle v Liberci, který se soustředil především na repertoár pro nejmenší diváky.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Porevoluční změny

    Další éra kladenské loutkohry se započala s novými poměry po roce 1989. V roce 1990 nastoupil na místo ředitele dlouholetý spolupracovník divadla Karel Brožek. Divadlo bylo přejmenováno na Lampion. Vrátil se výtvarník A. Tománek a dramaturgyní divadla se stala N. Malíková. Divadlo se zaměřilo kromě tvorby pro děti i na dospívající a dospělé publikum (například Gayova Žebrácká opera v roce 1996, variace na Marloweovu Tragickou historii o doktoru Faustovi o rok později či pozoruhodný divadelní experiment inspirovaný knížkou R. D. Bacha Racek, taktéž z roku 1997, vše v režii K. Brožka). Historicky poprvé se na scéně loutkového divadla objevil jako autor i V. Havel (Zítra to spustíme!,
    2000, režie K. Brožek).

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    V lednu 2006 bylo divadlo sloučeno do společné organizace s činoherním souborem, ředitelkou společnosti se stala Blanka Bendlová (ve funkci dosud), uměleckým šéfem režisér O. Lážnovský, dramaturgyní Z. Vojtíšková. Z tohoto období stojí za zmínku například inscenace Tajemný hrad v Karpatech (režie O. Lážnovský). Ve funkci uměleckého šéfa vystřídala Lážnovského v sezóně 2008/09 herečka Z. Morávková. Za jejího působení vznikla například pohybově-taneční úspěšná inscenace Putování smůly za štěstím (režie M. Pacek). Do tohoto období spadá také první spolupráce s režisérem J. Ondrou (Smolíček Pacholíček) a je uvedeno několik inscenací, které přetrvaly až do současného repertoáru Divadla Lampion. Od jara 2013 je uměleckým šéfem divadla D. Přibyl, dramaturgyní souboru je od sezony 2014/15 H. Kebrtová.

    Blanka Bendlová, současná ředitelka Městského divadla Kladno a Divadla Lampion. FOTO archiv MD Kladno

    Blanka Bendlová, současná ředitelka Městského divadla Kladno a Divadla Lampion. FOTO archiv MD Kladno

    Plány do budoucna

    Umělecký šéf Daniel Přibyl k aktuálním podmínkám divadla říká: V současné době v Divadle Lampion hrají a zkouší oba kladenské soubory kvůli dosud nedokončené rekonstrukci historické budovy Městského divadla Kladno. I přes to odehraje Lampion každý měsíc téměř dvě desítky představení pro veřejnost, školky a školy. Do konce sezony 14/15 plánuje ještě dvě premiéry. První bude Čertovská pohádka, po delší době plně loutková inscenace s vyřezávanými marionetami, a druhou pak společná inscenace s činoherním souborem Nekonečný příběh, adaptace světově proslulého příběhu.

    Po ukončení rekonstrukce historické budovy kladenské činohry bude prostor opět sloužit výlučně souboru Divadla Lampion a plnit zároveň funkci volnočasového centra pro rodiny s dětmi.

    V Kladně dne 12. ledna 2015

    Helena Kebrtová a Stanislava Lohinová

    • Autor:
    • Publikováno: 14. ledna 2015

    Komentáře k článku: Lampion slaví 65 let

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,