Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Loutky a loutková divadla na zámku v Holešově

    Historická loutková divadla i staré loutky budou k vidění na zámku v Holešově. Půjde o největší výstavu na zámku v letošní sezoně, uvedla Lenka Hasníková, vedoucí Městského kulturního střediska Holešov, které zámek spravuje. Výstava nazvaná Loutky a loutková divadla začne 1. května a potrvá do 29. září.

    Výstavu, která rekapituluje vývoj českého loutkářství, připravuje MKS Holešov se sběrateli Miroslavou a Miroslavem Nopovými ze Samotišek u Olomouce. Manželský pár do Holešova zapůjčí tisíc originálních exponátů a dvacet historických loutkových divadel včetně jednoho stínového. Jedná se o mimořádně vzácné kousky, uvedla mluvčí MKS Holešov Dana Podhajská.

    Návštěvníci se dozví o vzniku českého loutkářství, předválečné výrobě až do 50. let minulého století, kdy rozvoj zastavilo zrušení živností. Výstava se soustředí především na výrobní boom po roce 1911, kdy jistý Jindřich Veselý zakládá časopis Český loutkář. Zručného Karla Kobrleho to inspiruje k výrobě šestnácti loutek pro své děti vyřezaných podle obrázků Mikoláše Alše. Tyto věhlasné a vzácné ‚alšovky‘ se v roce 1916 již vyrábějí na zakázku a o dva roky později na našem území existuje sedmdesát typů loutek. V roce 1920 se v Československu dají koupit i loutková divadla a souběžně s nimi i loutkové dekorace, které Český svaz přátel loutkového divadla poprvé vydává v roce 1918, uvedla Podhajská.

    Zajímavostí na výstavě budou například dvě loutky vyrobené podle návrhu Ondřeje Sekory nebo Sněhurka a sedm trpaslíků podle Walta Disneye. Z loutkových divadel si lidé budou moci prohlédnout například čtyři německá divadla z let 1881, 1885 a 1900 či první divadlo tištěné ofsetem, divadlo Artuše Scheinera vyrobené v Praze v roce 1932.

    Zámecká galerie zveřejní také rodinné loutkové divadlo z pozůstalosti holešovského rodáka, herce a spisovatele Jiřího Zapletala. Zapletalovo divadlo získalo Městské kulturní středisko Holešov do muzejních sbírek v roce 2012 jako součást velké pozůstalosti. Byl to nejrozsáhlejší kousek složený z 206 částí, uvedla Podhajská.

    Výstavu doplní letní loutková přestavení pro děti a kinosál s dokumentem o práci českých loutkářů.

    /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

    • Autor:
    • Publikováno: 29. dubna 2019

    Komentáře k článku: Loutky a loutková divadla na zámku v Holešově

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,