Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Loutky, marionety, javajky z Jihočeského muzea

    Na začátek nového roku připravilo Jihočeské muzeum výstavu loutek, určenou nejen pro malé návštěvníky, ale i milovníky starých loutek a loutkových divadel. Výstava bude tematicky rozdělena na čtyři části.

    Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche. Výstava potrvá od 28. 1. – 18. 9. 2022. Foto: archiv

    V první části se představí loutky kočovných loutkářů, působících na jihu Čech na přelomu 19. a počátkem 20. století. Takové loutky si vyřezávali buď loutkáři sami, nebo jejich výrobu zadávali profesionálním řezbářům ve svém okolí. Protože se jedná o velké marionety, hraní s nimi vyžadovalo nejen zručnost, ale i sílu. Dekorace k těmto loutkám byly zpravidla ručně malované na plátně a po každém představení se srolovaly na tyč a ukládaly do dřevěných beden společně s rekvizitami. Kromě klasických marionet tito loutkáři používali i různé atypické loutky varietního typu nebo například plošné loutky malované na kartonu či vyřezávané ze dřeva.

    Další část výstavy bude věnovaná loutkám pro rodinná divadla a rodinným divadélkům. Uvidíte zde jak loutky sériově vyráběné, tak i takové, jež vyráběli šikovní tatínci pro své děti. Výstavu doplní i pár divadélek, drobných rekvizit a sériově tištěných dekorací pro rodinná divadla. Ty vycházely na papírových arších k vystřihnutí a nalepení a na jejich výrobě se podíleli významní výtvarní umělci té doby, jako např. Karel Štapfer, Rudolf Livora, Alois Kalvoda, Ladislav Sutnar, Ota Bubeníček, František Kysela, Miroslav Kolář aj.

    V druhé polovině 20. století se objevují nové způsoby vodění loutek, loutky držené zespodu, např. javajky a maňásci, nebo loutky vedené hercem, kterým se říká manekýn. V divadelní sbírce Jihočeského muzea je z tohoto období uložena poměrně rozsáhlá sbírka loutek z Malého divadla v Českých Budějovicích, kterou se podařilo zachránit před likvidací. V posledních letech intenzivně probíhá jejich restaurování; některé z těchto loutek se poprvé představí právě na této výstavě.

    Část výstavy je věnována vzpomínce na významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Josefa Hanusche, který nás na jaře loňského roku opustil. V posledních letech se věnoval zejména pedagogické činnosti na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově, ale svou nesmazatelnou stopu zanechal i v Malém divadle v Českých Budějovicích, pro které navrhoval a vyráběl loutky. Postavička Kašpárka, kterou vytvořil, je dodnes maskotem a talismanem Malého divadla.

    Součástí výstavy je i zábavný koutek pro děti, kde si budou moci zahrát se stolním divadélkem nebo si z papíru složit pohádkové auto pana Pohádky či medvídka ze hry Veselá medvíďata, kterou uvedlo Malé divadlo v roce 1987.

    • Autor:
    • Publikováno: 6. února 2022

    Komentáře k článku: Loutky, marionety, javajky z Jihočeského muzea

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,