Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí

    ĽSNS chce zakázat inscenaci SND

    Slovenské národné divadlo je v současnosti další v řadě slovenských divadel perzekvovaných Ľudovou stranou Naše Slovensko banskobystrického hejtmana Mariána Kotleby. Ta podala na slovenskou Generální prokuraturu podnět k prošetření a zákazu inscenace SND Natálka o žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009.

    Podnět podali neúspěšný kandidát ĽSNS na ombudsmana Anton Čulen a obdivovatel fašistického Slovenského štátu Igor Cagáň. Žádají, aby soud předběžným opatřením představení zakázal. Generální prokuratura se k tomu zatím nevyjádřila.

    Inscenace, jež je určena pro střední školy, měla premiéru 5. prosinca 2016 a je součástí rozsáhlejšího projektu SND pro boj s rasismem a xenofobií. Činohra SND jí reagovala na loňské parlamentní volby, kdy se extremisté dostali do slovenského parlamentu. Podle obou členů Ľudové strany se ale v představení divadelníci dopouštějí hanobení národa, rasy a přesvědčení, protože v jeho průběhu překryjí na zdi nakreslenou svastiku soškou Panny Marie. Vyvolalo to ve mně pohoršení, že katolické náboženství přikrývá zločin, odůvodnil svůj postup Čulen, který ale současně přiznal, že představení neviděl. Vedení divadla se za inscenaci režiséra Matúše Bachynce postavilo a nechalo si vypracovat právnický posudek, který žalobu zpochybňuje. Zprávu o této události přinesl v Česku včera ČRo – Rádio Wave /zde/. O kauze na Slovenskou obšírně referuje řada deníků, například Pravda.sk /zde/, Teraz.sk /zde/ nebo Hlavné správy.sk /zde/.

    Judit Bárdos v inscenaci Natálka. FOTO DANICA PURY / SND

    Včera představili herci SND inscenaci Natálka na jednom z bratislavských gymnázií. Představení chtěl navštívit i Anton Čulen v doprovodu poslankyně ĽSNS Natálii Grausové. Do třídy je však nepustili. Šéf bratislavského kraje Pavol Frešo jim vysvětlil, že představení je vyhrazeno studentům. Chtěla bych vidět, jak jsou tato témata podávaná studentům, trvala poslankyně na svém. Frešo je oba pozval na veřejné představení, které se bude konat v SND. Oba poté odešli. Po dobu představení stáli před budovou gymnázia policisté.

    Vyvolalo to ve mně pohoršení, že katolické náboženství přikrývá zločin. FOTO archiv Pravda

    Připomeňme, že mezi předešlými střety samotného předsedy strany ĽSNS Mariána Kotleby s umělci najdeme například odmítnutí podepsat ministerstvem kultury schválenou evropskou dotaci 20 000 euro na jedenáctý ročník festivalu Dni tanca z roku 2015. Kotleba krok odůvodnil tím, že nebude podporovat „rozvoj dekadentního umění“. Jeho rozhodnutí ohrozilo existenci profesionálního tanečního souboru s mezinárodním renomé Štúdio tanca. O něco později, v říjnu 2015, pozastavil další dotaci, zhruba 7 000 euro, tentokrát pro banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, které připravovalo pro střední školy projekt Stop extremismu. V březnu 2016 ukončil představení Kováči ochotnického Divadelního souboru Jana Chaloupky kvůli vulgarismům a údajným urážkám Srbů a Slováků. Slovenské národné divadlo 24. října 2015 uspořádalo mimořádné představení na dofinancování Bábkového divadla na Rázcestí i Štúdia tanca.

     

    Chtěla bych vidět, jak jsou tato témata podávaná studentům. FOTO archiv

    ///

    Stanovisko SND k projektu NATÁLKA

    10. 2. 2017

    Reakcia SND na snahu diskreditovať projekt Natálka

    V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a o. z. Living Memory vznikol projekt Natálka ako reakcia na povolebné obdobie, keď sa do parlamentu dostali ľudia s extrémistickým myslením. Našou snahou bolo vytvoriť dielo, ktoré bude priamo v prostredí mladých ľudí na školách hovoriť o netolerancii a extrémizme a vytvoriť tým predpoklad na diskusiu študentov s odborníkmi na túto tému. Pretože pociťujeme absenciu diskusie s mladými ľuďmi, ktorí môžu byť pod vplyvom netolerantného myslenia.

    Inscenácia Natálka vznikla na základe skutočnej udalosti, ktorá sa stala vo Vítkove na Morave. Štvorica neonacistov hodila do domu rodiny Sivákovej zápalné fľaše. Veľké poranenie utrpela najmä malá Natálka, ktorá mala iba dva roky a popáleniny na 80% tela. Spracovaním udalostí vznikla rekonštrukcia súdneho procesu s neonacistami aj s matkou malej Natálky. Predstavením upozorňujeme na znaky a prejavy extrémizmu i hraničné konanie. V samotnej inscenácii vidíme pobožnú a veriacu matku dieťaťa, ktorá sa modlitbou Zdravas Maria utieka pod ochranu Matky Božej, keď rodinu ohrozuje dvojica neonacistov. Túto rodinu zachránila viera a láska. Také je posolstvo inscenácie.

    Naše vyhlásenie je reakciou na podnet zastaviť projekt Natálka, o ktorom informovala SITA, ktorý je vlastne len potvrdením toho, že inscenácia má v súčasnosti význam a hlboký zmysel. V žiadnom prípade nejde o útok na kresťanské myslenie. Práve naopak. Zmyslom projektu je vytvoriť priestor na uvažovanie o tolerancii a lásky k blížnemu. Ak niekto podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, tak sa snaží toto predstavenie zdiskreditovať a zastaviť. Domnievame sa, že cieľom takéhoto konania môže byť iba to, aby sa inscenácia plná viery v Boha a dobro, nedostala tam, kam patrí. Medzi mladých ľudí.

    Predpokladáme, že ďalším dôvodom je zastrašiť učiteľov jednotlivých škôl, aby projekt Natálka do škôl nepozývali.

    Divadlo sa vyjadruje v metaforách. Ak vám vtrhne do bytu zlodej a zdehonestuje váš byt nápismi a hákovým krížom, tak ho zdehonestuje, či už ste kresťan, žid alebo človek iného vierovyznania. A táto inscenácia je o zničení veriacej rodiny extrémistami. Toto predstavenie sa nedá hodnotiť na základe jednej fotografie.

    Za tvorcov inscenácie a vedenie činohry

    Roman Polák, riaditeľ Činohry SND

    ///

    Stanovisko právnika:

    Generálna prokuratúra SR by mala takéto trestné oznámenie odmietnuť. Nie sú splnené zákonné požiadavky pre začatie trestného stíhania, nakoľko inscenácia má naopak za cieľ dramatizáciou historických udalostí poukázať na problémy spoločnosti. V žiadnom prípade nepodnecuje a ani nehanobí jednotlivca alebo skupinu obyvateľov. Zjavnou snahou oznamovateľa je však snaha spochybniť stihateľnosť iných osôb, ktoré sa takéhoto trestného činu dopúšťajú. Aj z týchto dôvodov je jasný a rýchly postup Generálnej prokuratúry nanajvýš potrebný.

    JUDr. Pavel Nechala, PhD.

    ///

    Více na i-DN:

    Slovenský politik zrušil představení!

    Nepřípustné

    Znepokojenie

    • Autor:
    • Publikováno: 14. února 2017

    Komentáře k článku: ĽSNS chce zakázat inscenaci SND

    1. DN

      Avatar

      Bratislavský samosprávny kraj,
      ktorý hru ponúka študentom stredných škôl, hovorí rozhodne – ideme ďalej. Najbližšie predstavenia sú plánované na 6. a 13. marca, v prípade záujmu však môžu inscenáciu uviesť aj v ďalších termínoch.
      Pravda.sk, 17. 2. 2017
      Více zde: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/420229-trafene-husi-gagaju-divadlo-ide-dalej/

      27.02.2017 (2.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,