Město je médium!
Mám za sebou další vyčerpávající, a přitom krásný období. V tiskárně zběsile rotujou archy z naší nový knihy Město = Médium a mně spadnul ze zad balvan obřích rozměrů, neboť to byla práce často detektivní, neustále zajímavá a vždy těžká. Je to projekt vnímající město jako médium, jako šanci k něčemu, ne pouze k míjení a přežívaní. Hlavní vztah, který je v knize zkoumán, je magický vztah města a světla.
Knihu jsme skládali velmi intuitivně. Přestože jsme si jako hranice našeho konceptu kladli termíny město, veřejný prostor, světlo, umění, intervence, Čechy a tak podobně, konečná selekce toho, co uvnitř ještě má, či nemá být, určovalo především naše vnitřní přesvědčení. Určitě tak někdo může dostat pocit, že v našem výběru témat i jednotlivých umělců něco či někdo chybí. To je klidně možný a nevyhnutelný.
Moderní město je superspolečenství, v kterým nic neexistuje samo o sobě, bez kontextu a pevných vazeb na okolí. Proto i jednotlivá témata do sebe navzájem morfují a prolínají se v mnoha různých směrech a vrstvách. Jasně ohraničit téma, jako je Světlo a Město, je nemožné a je nutné rovnou dodat, že právě to je jeden z fascinujících aspektů naší doby. Spletitost a složitost lidského nakládání se světelnou energií je v současnosti až neskutečně propracovaná, a díky tomu i těžko spoutatelná pro omezený útvar, jakým je kniha.
V knize se setkávají Zdeněk Pešánek, Stanislav Zippe, Václav Cigler s Magdalenou Jetelovou, Krištofem Kinterou i nejmladší generací tvůrců, která se vedle klasických výtvarných forem často pohybuje na hranici guerilly a uměleckého aktivismu.
Každý den všichni prožíváme onu takzvanou magickou hodinu přechodu mezi dnem a nocí, kdy se v našich pohledech na město mixují přírodní zdroje světla s těmi umělými, tma se světlem, minulost s budoucností. Po tom, co se planeta natočí ke Slunci zády, rozsvěcuje se arytmická světelná plejáda, která jako by chtěla zrcadlit vnější kosmos tady u nás na zemi. A právě v tomto ohledu jsme stáli před složitou volbou, co přesně bychom měli zařadit do mozaiky, která složí dohromady obraz knihy. Náš záměr směřoval především k dokumentaci volných a uměleckých světelných intervencí do veřejného městského prostoru v Čechách. Stranou tak zůstávají některé čistě funkční disciplíny práce se světlem, jako je například veřejné osvětlení, přestože i ono podléhá uměleckým aspektům. Z celého toho světelného chaosu lidských aktivit v městském prostředí 20. a 21. století jsme vybrali činy a projekty, u kterých jsme nalezli určité spojnice i podobné vzorce myšlení. Jedná se tak o první knižní pokus sestavit přehled uměleckého a občanského aktivismu ve veřejném prostoru spojený s médiem světla.
Komentáře k článku: Město je médium!
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)