Městské divadlo Děčín
Městské divadlo v Děčíně vděčí za svou existenci osvícenému hraběti Thunovi, který při Podmokelské pivovarské společnosti a pod vedením stavitele Schikentanze vybudoval na dnešní Teplické ulici úspěšné varieté. Šušká se, že se zde vlivní děčínští měšťané mohli obveselit i jinými způsoby než uměleckými produkcemi.
V roce 1918 objekt odkoupil divadelní podnikatel G. F. Pilz a zřídil zde klasickou stagionu, přičemž mohl využít vlivu své manželky, sólistky drážďanské opery. V roce 1939 Pilz divadlo prodal městu, období nacistické nadvlády je jediným, kdy scéna měla vlastní herecký soubor.
Po válce a „odsunu“ německého obyvatelstva divadlo sloužilo místním ochotnickým souborům a zájezdovým společnostem. Uskutečnily se dílčí rekonstrukce, přesto za minulého režimu objekt postupně chátral. K obratu došlo až po listopadové revoluci. První porevoluční ředitel Rudolf Felzmann přesvědčil město, aby peníze získané za prodej obecních bytů „nalilo“ do divadla. Co tak slýchám od souborů, které sem jezdí hostovat, neskromně si troufám tvrdit, že to je jedno z nejhezčích divadel v republice. Někteří pražští umělci říkají: „Proč nemáme taky tak hezké divadlo?”, spokojeně konstatuje ředitel děčínského divadla Jiří Trnka. Velká rekonstrukce byla rozvržena do čtyř etap, hotové jsou tři, na čtvrtou se stále čeká. Došlo tak zatím k vybudování hledištní elevace, staré šatny umístěné v nepříliš vhodném prostoru pod jevištěm byly nahrazeny novými, zvětšilo se provozní zázemí. Stále je však v plánu přístavba, která by kromě rozšíření zvukové a osvětlovací režie mohla sloužit i jako nahrávací studio. Dalším zatím nenaplněným snem je parkoviště pro diváky v zadní části budovy.
Připraveno ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea.
Komentáře k článku: Městské divadlo Děčín
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)