Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Městské divadlo v Mostě

    Ve „starém“ Mostě stálo secesní divadlo, vybudované podle návrhu architekta Alexandra Grafa v letech 1910–1911. Těžba hnědého uhlí však historické město, včetně divadla, v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století srovnala se zemí. Nový Most – vzorové hornické město – měl dostat moderní divadelní budovu se špičkovou technologií.

    Z architektonické soutěže v roce 1968 vyšel vítězně brutalistický návrh Iva Klimeše. Samotná stavba se realizovala na zelené louce v nové zástavbě v letech 1979–1985. Zajímavé je, že vybudováním divadla byla pověřena firma Chemkostav Humenné, specializující se čistě na chemické stavby, generálním dodavatelem materiálu pak byli polští budovatelé vodních děl. Příznačné pro vznik nového hornického města.

    Když se po šestileté výstavbě v roce 1985 novostavba slavnostně otevírala, slibované špičkové technologie už byly zastaralé. Technologickou dominantou zůstává masivní točna o váze 22 tun.

    Není snadné přitáhnout do divadla s neobvyklou panoramatickou scénou o kapacitě pět set míst diváky všech generací. Samozřejmě hodně záleží na tom, kdo je v angažmá. Když tu hrají mladí krásní kluci, automaticky se zvýší návštěvnost mladých divaček, poodhaluje část tajů marketingové strategie vedoucí správy a údržby budovy divadla Lubomír Taub.

    Na nejmladší diváky cílí pobočná scéna Městského divadla v Mostě – Divadlo Rozmanitostí. Zde je pro výchovu nové generace milovníků divadelního umění klíčová komunikace s mosteckými školami. Ta je většinou úspěšná, najdou se však i poněkud komické výjimky. Kupříkladu jedna učitelka se po představení hry Pozor, děti, přijela k nám pouť! umělců rozčileně ptala, jak něco takového mohlo projít přes cenzuru v Praze. Byla pak upřímně překvapená, že cenzura (nejen v Praze) je už nějaký ten rok zrušená.

    Zbývá dodat, že architekt Ivo Klimeš i přes svůj vysoký věk (ročník 1932) do Mostu stále dojíždí a stav svého významného díla pečlivě kontroluje.

    Městské divadlo v Mostě FOTO Dana Čecháková

    Pracovna ředitele FOTO Dana Čecháková

    Herecká odpočívárna FOTO Dana Čecháková

    Zkušebna FOTO Dana Čecháková


    Komentáře k článku: Městské divadlo v Mostě

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,