Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 245)
Italský autor Stefano Massini napsal dramatický opus o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehman Brothers v letech 2009 – 2012 pod názvem Lehman trilogy. Hru nabízející pohled pod pokličku amerických průmyslových dějin se rozhodlo inscenovat Divadlo Husa na provázku.
Holá plocha velkého sálu ohraničená šesti židlemi, pianinem, mikrofonními stojany a bílou plachtou obrovitého obdélníku na horizontu se tvářila nevlídně až studeně. Útlá dívenka s ohnivými ústy a chocholatým tvarem načepýřených vlasů vstoupila na jeviště. V rukou svírala housle a smyčec… Drsně kovový zvuk strun elektrizoval vzduch. Ústa houslistky hlasem Sirény otevřely bránu historie minulosti.
V roce 1844 přijel do Ameriky německý Žid Henry Lehman…
Jako rtuťové kuličky se vsypalo na hrací plochu sexteto hbitých herců. Do prostoru divadla chrlili texty jako chrliče v průtrži vodu. Svá slova vystřelovali jako prskavky ohňostrojů. Žonglovali s nimi. Byli vtipní. Oplývali nadhledem, ironií a bylo jim rozumět. Z rolí komentátorů přecházeli do podob postav příběhu. S pohybovou bravurou předváděli kreace starců a žen.
Hostující režisér Michal Dočekal pro každou hereckou situaci našel výrazné ozvláštnění. Z nezáživnosti ekonomických údajů stvořil dramaticky poutavou podívanou. Šetrným způsobem postihl pobožnosti a pietní akty rodiny Lehmanů. Střety mezi staršími členy klanu a jejich generační nástupci obohacoval humorem.
Lehmanové byli čímani, vymýšleli a podnikali. Podpořili stavby amerických železnic, dotovali hutnictví, těžbu uhlí i ropný průmysl. Čisté ovzduší Ameriky začalo být znečišťováno toxickými látkami. V jevištním dění se na hlavy aktérů počaly sypat vločky černých sazí a velká bílá plocha se změnila na černou zeď nářků.
Režisér ironizoval i výrok Philipa Lehmana o potřebnosti války pro růst ekonomiky zmínkou o rodišti zakladatelů dynastie, německé vesnici, zničené pumami zbrojního koncernu podporovaného firmou Lehman Broters… Věta z kadiše – Amen, buď požehnáno Jeho velké jméno na věky věků – pak mělo poněkud zvláštní ozvěnu…
V encyklopedii jsem se dočetl: Více než 150 let hrála dynastie Lehman Brothers významnou úlohu ve finanční a obchodní historii Spojených států. Rozpoznávala potenciál slibných odvětví a pomáhala financování jejich vývoje a dalšího rozšiřování. Historie této firmy nabízí pozoruhodný vhled nejen do vzniku a vývoje amerického průmyslu a technologií, ale i na zrod moderních korporací.
Inscenace Dynastie byla také o historii vývoje americké módnosti odívání mužů. Kostýmy z tvůrčí dílny Sylvy Zimuly Hanákové jsou šité hercům na míru. Slušely jim a naučili se je nosit. Scénické řešení Dragana Stojčevski umožňovalo funkční pohyb dějů, nápaditě řešilo prudkost změn v americké společnosti. Mluvný, češtinou vonící překlad Massiniho hry pořídila Irena Novotná.
Dalo by se o inscenaci napsat ještě mnohé, ale – zajděte si za „Provázky“ sami… Tři hodiny budete sledovat jevištní koncert divadla… Z životních osudů dynastie Lehmanů zbudoval režisér Michal Dočekal pomník činorodým lidem, kteří přinášejí světu pokrok. Aktéři inscenace – Milan Holenda, Dalibor Buš, Jan Kolařík, Tomáš Milostný, Martin Donutil, Adam Mašura a Tereza Marečková by si za své výkony zasloužili ocenění.
Uvedení Dynastie je pro Divadlo Husa na provázku úspěchem.
Ať se vám daří!
Brno – Komín, 4. 5. 2017
Věnováno Vladimíru Morávkovi, uměleckému šéfovi souboru Divadla Husa na provázku.
Divadlo Husa na provázku, Brno – Stefano Massini: Dynastie (Lehman Broters). Překlad: Irena Novotná, režie a úprava: Michal Dočekal. dramaturgie: Miroslav Oščatka, scéna: Dragan Stojčevski, kostýmy: Sylva Zimula Hanáková, hudba: Ivan Acher, asistent režie: Adam Steinbauer, inspice: Hana Senková, rekvizity: Kristýna Samková, projekce: František Pecháček, výroba: Martin Ondruš. Na nahrávce se podíleli: Václav Štefl – banjo; Jana Vébrová – akordeon; Ivan Acher – kytary, klávesy, bass, perkuse, sampler, zpěv; Miloš Dvořáček – bicí; Pavel Hrubý – tenorsaxofon; Marcel Bárta – altsaxofon; František Kučera – křídlovka; J. J. Jirucha – trombon; Oskar Török – trubka; Jan Matásek – suzafon. Osoby a obsazení: Henry Lehman (1822 – 1855) – Adam Mašura, Emanuel Lehman (1827 – 1907) – Jan Kolařík, Mayer Lehman (1830 – 1897) – Tomáš Milostný, Philip Lehman (1861 – 1947) – Dalibor Buš, Robert Lehman (1891 – 1969) – Milan Holenda, Herbert Lehman (1878 – 1963) – Martin Donutil, Irving Lehman (1876 – 1945) – Tereza Marečková. Premiéra 3. května 2017 ve Velkém sále DHnP.
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 245)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)